takip et takip et takip et
Manşet

13 Ocak 2020 - 505 Okunma

ZIRHLI ÇEYİZLER

Tokat Gönüllü Turizm Elçileri tarafından bayanlara yönelik zırh örme kursu açıldı. 40 bin halka elle dizilirken mesaj net: “Biz aileler olarak gelin ettiğimiz kızlarımızın her zaman zırhıyız.”

Osmanlı dönemi zırhı yapan Sami Erçin öğreticiliğinde zırh yapmanın inceliklerini öğrenen bayanlar, yaptıkları zırhları genç kızların çeyizlerinde sergileyeceklerini ve böylelikle kadınların arkasında koruyucu kuvvet olarak zırh gibi bulunacaklarının mesajını verdiler. Tokat Gönüllü Turizm Elçileri tarafından başlatılan kursa bayanların ilgisi yoğun oldu.

AİLELERİN KIZLARINA ZIRHLI MESAJI

Tokat’ta gelinlik kızların çeyiz sandıklarında dantel ve el işlemelerin yanı sıra, ailelerin kızlarına olan desteğini temsilen sembolik olarak zırh da bulunacak. Tokat Gönüllü Turizm Elçilerinin öncü ismi Fatma Esin Tuna, bayanlara yönelik zırh kursu açtıklarını belirterek, “kadına yönelik şiddetle ilgili haberleri izledikçe hepimiz çok üzülüyoruz. Tokat’ta bu yıl bir yenilik yaptık. Tokat Gönüllü Turizm Elçileri olarak bir kurs başlattık. Kursumuz iki buçuk ay sürecek. Kadınlarımız ile birlikte zırh örmeyi öğreneceğiz. Biz normalde gelinlik kızlarımızın çeyizine dantel, iğne oyası işlemeleri yaparız ama çeyizlere artık zırh da koyacağız. Mesajımız da şu olacak, bir kadını sadece demirden ibaret bir zırh korumaz. Kadının zırhı ailesidir, eğitimidir bir de yasalardır. Biz aileler olarak gelin ettiğimiz kızlarımızın her zaman zırhıyız. Yasalarımız da onları en iyi şekilde koruyacak.” dedi.

DANTEL ÖREN ELLERİN DEMİR ÖRMESİ

Ailelerin çocuklarına en iyi eğitimi vermek zorunda olduğunu vurgulan Fatma Esin Tuna açıklamalarının devamında “hem kız hem erkek çocuklarında eğitim çok önemli. Erkek çocuklarını bir beyefendi gibi yetiştirmeliyiz.  Zırh yapımını öğrenmek için eğitimlerimiz başladı. Biraz zor tabi, dantel yapmaya alışan ellerin demir bükmesi biraz zor oluyor ama bayanlarımız yapıyorlar, çok da istekliler. Düğün sezonu başladığında da Tokat’ın çeyiz asma geleneği olarak asılan çeyizde yaptığımız zırhı da koyacağız.” dedi.

USTA SAMİ ERÇİN: “HZ. DAVUT’UN MESLEĞİ”

Zırh yapımının aşamalarını uygulamalı olarak bayanlara anlatan Osmanlı dönemi zırhı yapan Sami Erçin, “Kadınlarımızın sabırları çoktur, onun için de bu işi öğreneceklerinden eminim. Ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum.  40 bin halkayı teker teker elimde diziyorum. Halkaları dizerken hata olmayacak. Türkiye’de benim yaptığım şekilde zırh yapan başka kimse yok. Ben Osmanlı’nın ördüğü şeklin aynısını ve birebir aynı ebatta örüyorum. Bu meslek Hz. Davut’un mesleği.” şeklinde konuştu.

Halk Eğitim Merkezinde Giyim Öğretmeni olan Ayşe Urfalıoğlu torununa zırh örmek için kursa katıldığını belirterek, “İki buçuk ay kursa geleceğim, zırh öreceğim. Torunumun çeyizinde dantelin yanı sıra zırh da bulunacak. ” ifadelerini kullandı.

KADINA ŞİDDETE TEPKİ ANLAMINDA

Ev hanımı Rukiye Ulu ise “Kursa kızıma zırh örmek için katılıyorum. Seneye kızım üniversite okuması için başka bir şehre göndereceğim. Üniversite öğrencilere yapılan şiddete tepki için ördüğüm zırhı kızımın valizine koymayı düşünüyorum.” Dedi.


" ZIRHLI ÇEYİZLER konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ZIRHLI ÇEYİZLER ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ZIRHLI ÇEYİZLER ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku