Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.221,77 0,09%
Çeyrek Altın 2.036,00 0,05%
Yarım Altın 4.071,00 0,02%
Tam Altın 8.096,40 0,92%
ZİNAV GÖLÜ TABİAT PARKI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

ZİNAV GÖLÜ TABİAT PARKI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

ABONE OL
10 Temmuz 2020, 12:51:50

Vali Dr. Ozan Balcı, Reşadiye Zinav Gölü Tabiat Parkı Peyzaj Uygulama Projesi çalışmalarının başladığı alanda incelemelerde bulunarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Zinav Gölü Görülmeye Değer Bir Doğa Harikası Yer

Reşadiye ilçesine 16 km. uzaklıkta bulunan eşsiz doğa manzarasıyla turizme kazandırılması için başlanılan Zinav Gölü Projesi rekreasyon alanında yapılan çalışmaları Reşadiye Kaymakamı Hülya Yavuz beraberinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı şunları kaydetti:

“Zinav Gölümüz görülmeye değer çok kıymetli doğa harikası bir göl. Bizim burayı korumamız ve turizme kazandırmamız lazım. Zinav Gölü Tabiat Parkı Peyzaj Projemize başladık. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi kaynakları ile yaklaşık 3.5 milyon TL’ye mal olacak projeyi sene sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Proje tamamlanınca burasının çok güzel bir yer olacağını düşünüyorum. Yaklaşık 4.5 km’lik yürüyüş alanı var, oda bitecek. Başta Reşadiyeli hemşehrilerimiz olmak üzere tüm Tokatlı hemşehrilerimizin çoluk çocuğuyla beraber geleceği rekreasyon alanı olacak. Kır lokantası, camisi, otoparkı, piknik üniteleri, yürüyüş alanları, çocuk oyun parkları, çardakları ve kameriyeleri ile hizmete sunulacak. Burası spor yapma ve doğayla iç içe olma anlamında da çok kıymetli ve değerli bir yer olacak. Ailelerin gelip sabahtan akşama kadar çok güzel vakit geçirebilecekler. İnsanların doğayla iç içe dinlenmesine katkı sağlayacağız.”

Vali Dr. Ozan Balcı, “Projede emeği geçen başta Reşadiye Kaymakamımız olmak üzere, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclis Üyelerimize, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımıza, Milli Parklar Müdürlüğümüze, İl Özel idaremize, mühendislerimize, mimarlarımıza, işçilerimize ve diğer emeği geçenlere çok çok  teşekkür ediyorum. Proje Reşadiye’mize ve Tokat’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Ziyaret ve incelemelere Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Reşadiye Kaymakamı Hülya Yavuz, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Reşadiye Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Milli Parklar Şube Müdürü İhsan İkinci ve proje ekibi katıldı.

zinav gölü2

ZİNAV GÖLÜ

Reşadiye ilçesine 16 km uzaklıktadır. Gölün suları tatlıdır. Göl bir dere ve küçük sularla beslenir. Ortalama 1.5 kilometrekare alana sahiptir. Gideğeninden boşalan sular Kelkit Çayına ulaşır. Kenarlarında bataklık yerler yoktur. Ortalama derinlik 10-15 m. civarındadır. Etrafı korunmaya alınmış orman alanıdır. Balıkçılık yapmaya müsait olan gölde sazan, yayın balığı, Japon Sazanı, kırmızı renkli kızılkanat denilen çok lezzetli tatlı su balık türleri bulunmaktadır. Zinav Gölü ve Kanyonu, İnkaya Mağarası, birçok hastalığa iyi geldiği söylenen Sülüklü Göl, Zinav Yaylası ve organik tarım yapılan Zinav Vadisi ile bölge doğa harikasıdır. Bu alanlar, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments