takip et takip et takip et
Zile

21 Eylül 2019 - 320 Okunma

ZİLE TAŞLARI ÇAĞIN KOŞULLARINA UYGUN DİZAYN EDİLECEK

Abone Ol

Zile Havzasından çıkarılan doğal taşların; moda, renk, dizayn anlamında çağın koşullarına uygun olarak geliştirilmesi ve Tokat’ın kültürüne, turizmine katkı sağlanması planlanıyor.

Vali Dr. Ozan Balcı, Zile’de Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Satış Mağazası Zelve’yi ziyaret etti.

Zile havzasında çıkartılan Mavi Kalsedon, Jasper, Ağaç opal  gibi yarı değerli taşlardan yapılan ürünleri inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, merkezde üretilen ve satışı yapılan ürünler hakkında bilgi aldı.

Zelve’de el sanatı ustalarının ortaya koyduğu eserlerin çok kıymetli olduğunu belirten Vali Ozan Balcı, “Tokat’ımızın çok kıymetli el sanatları ve aynı zamanda kıymetli orijinal taşları var. Bunlar moda, renk, dizayn anlamında çağın koşullarına uygun olarak geliştirilecek, Tokat’ın kültürüne turizmine katkı sağlayacağız.” dedi

El emeği göz nuru ile üretilen ürünleri çok kıymetli olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Saygıdeğer hanımefendilerin el emeğiyle ortaya çıkardığı bu taşları Tokat’ın turizmine kazandıracağız. Hem Zile’de hem Tokat’ta destek vereceğiz.” dedi.

Aynı şekilde yöresel yemeklerin paketlenmesi ve pazara sunulması konusunda özel çalışmalar yapılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, El sanatı taşların ve yöresel yiyeceklerin kültüre ve turizme kazandırılmasında kadınlarımız istihdam edilecek, kadınlarımıza özel destek verilecek. kadınlarımızın istihdamını önemsiyoruz.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Yöresel ürünler pazara sunulurken paketlenmesi, tasarımı, dizaynı konusunda özel çalışmalar yapılacak. Üretime katkı sağlayacağız.” diye konuştu.


" ZİLE TAŞLARI ÇAĞIN KOŞULLARINA UYGUN DİZAYN EDİLECEK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ZİLE TAŞLARI ÇAĞIN KOŞULLARINA UYGUN DİZAYN EDİLECEK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ZİLE TAŞLARI ÇAĞIN KOŞULLARINA UYGUN DİZAYN EDİLECEK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku