takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

16 Eylül 2019 - 09:44:25 - 354 Okunma

ZAMANA DİRENEN NALİNLER

Bir zamanlar hamamlarda giyilen ve çıkardığı tok ses nedeniyle “takunya” olarak adlandırılan nalinler yok olmaya ve tarih sayfalarında yerini almaya hazırlanırken zamana direnen inadına inadına yaşama tutunan mesleğine aşık Adnan Şamoğlu bu mesleği yaşatmaya çalışan son usta.

Nalinci Kadir’in torunuyum. Babam Adnan Şamlıoğlu. Üçüncü göbekten nalinciyim. Ben Semih Şamlıoğlu  1979 Tokat doğumluyum. Evliyim, bir kızım var.  Biz üç kardeşiz. Babam 64 yaşında. Çocukluğundan beri bu işi yapıyor. Yemenilicik, nalincilik, eski bir meslek. Bursa ve Antep nalinleri söyüt ağacından süs eşyası olarak yapılıyor.

Bizim nalinlerimiz Türkiye’de bir numaradır. Gürgen ağacından nalin dayanıklı olur ve kullanıma müsaittir. Sağlıklı bir terliktir. Üzerinde su tutmaz, camilerde, hamamlarda, sahilde, bağlı bahçeli evlerde terlik olarak kullanılıyor. Son baharda gürgen ağacı kesilir ve kalıplar haline getiririz ve çizimlerini yaptıktan sonra kesimler yapılır. Üzerine lastikleri çivileriz. Günlük bir usta 50 çift çıkarabilir. Nalinlerin lastiklerini Antep’ten alıyoruz. Kamyon lastiğini 2cm, 3cm eninde keserek tahtaların üzerine kemer olarak ekliyoruz.

Türkiye’deki tek gürgen nalin ustası babamdır. Dedemler eskiden kamyon kamyon ülkenin dört bir tarafına nalin yapıp gönderirlermiş. Çünkü o zamanlar çarık ve nalin ayakkabı gibi kullanılıyormuş. Ayaktaki mantar hastalığına iyi gelen bir terlik. Sulusokak’taki dükkanda yıllık 200-300 nalin satıyoruz. Günümüzde gelinlerin hamam bohçasında muhakkak nalin bulunuyor. Hanımlarımız bu nalinleri Taşlarla  Süsleyerek  nalinlere değer katmış oluyorlar. Sivri uçlu ve kesik burun diye iki çeşit nalin vardır. Sağ sol ayak ayrımı yoktur nalinlerde. Camilerde şadırvanlarda abdest almada kolaylıktır. Pazar alanı açıldığında nalincilik biraz daha gelişir. Bir çok insana da ekmek kapısı olur. Otellerden, hamamlardan destek bulabilirsek turistlik amaçlı satış yapılabilinir. Değerli taşlarla süsleyip tahta parçası nalini çok daha kıymetli hale getirebiliriz. ” diyor üçüncü göbek nalin ustası Semih Şamoğlu ustam. Yolunuz açık olsun.Güzelliklerde buluşmak dileğiyle…

Dünya köylüsü

Ayla Bağ

"Ayla Bağ" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku