Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432685 0.121%
Ethereum 29867 0.53393%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Yüz Ödemi

Yüz Ödemi

ABONE OL
28 Aralık 2022, 01:58:25

Vücutta bulunan dokular arasında sıvı birikmesi akabinde şişlikler meydana gelir. Bu şişliklere ödem adı verilir. Vücudumuzda çoğunlukla el, kol, bacak ve bileklerde görülse de kimi zaman yüzde de ödem baş gösterebilmektedir.

Yüzde ödem probleminin nedeninin anlaşılmasında, yüzde göze çarpan şişliklerin akut mu yoksa kronik şekilde mi seyrettiği önem taşımaktadır. Yüzde ödem sorunu; vücudun uzun süre susuz kalması veya alerjik durumlar gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olarak görülebilmektedir.

Yüzde Ödem Neden Olur?

Yüzde ödem yani şişliğin oluşmasının altında yatan nedenin belirlenmesinde beraberindeki belirtilerin izlenmesi önem taşımaktadır. Ödemin altında yatan probleme bağlı olarak, yüz ödemine eşlik eden farklı semptomlar gözlenebilmektedir. Yüz şişmesi şikayetine çoğunlukla yüz ağrısı, yüzde kızarıklık, boğaz şişliği gibi belirtiler eşlik eder.

İçeriğin devamında yüz ödeminin başlıca nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

1-)Travma Etkenleri

Yüze doğru alınan sert darbeler, hasarlar dokulara zarar vererek yüzde şişlik oluşumuna yol açabilir. Yüz ödeminin altında yatan neden; yüze doğru alınan fiziksel darbe olabilir. Eğer darbe çok şiddetli değilse ve ciddi yaralanma yoksa, şişliğin/ödemin kısa sürede kendiliğinden geçmesi beklenir. Fakat ödem ciddi boyutta ve yüzde ciddi bir yaralanma vakası varsa, derhal sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

2-)Beslenme Bozuklukları

Vücutta fazla miktarda sıvı kaybına sebep olan içecekler veya yiyecekler, dolaylı olarak yüzde ödem problemine yol açabilmektedir. Özellikle yağlı, tuzlu gıdaların tüketilmesi ve C vitamini eksikliğine bağlı olarak yüzde ödem sorununa fazlaca rastlanmaktadır. Hem olası yüz dokuları arasındaki sıvı birikimini önlemek hem de daha sağlıklı yaşam için beslenme düzenine dikkat etmekte fayda vardır.

3-)Vücudun Uzun Süre Susuz Kalması

Vücudumuz uzun süre susuz kaldığında, böbreklerimiz dokularda sıvı biriktirmeye başlar. Buna bağlı olarak yüz ödemi oluşabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde sıvı alımının azalmasına veya durmasına bağlı olarak, ellerde veya yüz gibi vücudun çeşitli bölgelerinde ödem sorununa rastlanabilmektedir.

4-)Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sisteminin tanımadığı yabancı maddelerle karşı karşıya gelmesi durumunda, alerjik reaksiyon gelişir. Bu alerjik reaksiyona bağlı olarak ciltte kaşıntı, kızarıklık veya yüzde ödem gibi bulgular baş gösterebilir. Alerji sebepli yüz ödemini kalıcı olarak önlemenin yolu; alerjiyi tetikleyen maddelerin belirlenmesi ve bu maddelerin vücuttan uzak tutulmasıdır.

5-)Böcek Isırığı

Yüzdeki ödemin nedeni böcek ısırığı olabilir. İnsan kanı veya dışkısı ile beslenebilen böcekler; kişinin yüz bölgesini ısırarak bu bölgede şişliğe sebebiyet verebilir. Yüzde gözünüze çarpan ödemin, şişliğin böcek ısırığından kaynaklandığını düşünüyorsanız derhal uzman hekime başvurunuz.

6-)Böbrek Yetmezliği

Yüzde ödem, böbrek yetmezliği gibi ciddi böbrek hastalıklarının bulgusu olabilir. Ancak tek başına yüzde ödem problemi, böbrek yetmezliği tanısı için yeterli değildir. Eğer yüzde şişlik ile birlikte aşağıdaki semptomlar gözleniyorsa, derhal tıbbi destek alınmalıdır.

 • İştahsızlık,
 • Uyku bozuklukları,
 • Gözlerin çevresinde şişlik oluşumları,
 • Dikkat dağınıklığı,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Çabuk yorulma ve halsizlik

7-)Diğer Nedenler

 • Tiroid yetmezliği veya tiroid bezi rahatsızlıkları: Yüz ödemi tiroid bezi sorunlarının göstergesi olabilir. Ancak tek başına yeterli bulgu değildir. Eğer yüz ödemine; kabızlık, kilo alma, saç dökülmesi, cilt kuruluğu gibi daha başka anormallikler eşlik ediyorsa tiroid yetmezliğinden şüphelenilir. Bu durumda derhal sağlık kuruluşuna konuyla ilgili başvurulmalıdır.
 • Diş apsesi, diş enfeksiyonu: Dişte meydana gelen enfeksiyon; yüzde ödem sorununa yol açabilir.
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak yüzde ödem meydana gelebilir. Özellikle oral yoldan alınan bazı ilaçların etkisi olarak yüzde şişlik baş gösterebilmektedir.

Yüz Şişmesi Nasıl Geçer?

Yüz şişmesinin nasıl geçeceği hususu, altında yatan nedene bağlı olarak farklılık gösterir. Eğer şişlik böbrek hastalıklarından kaynaklıysa böbrek sorununun ortadan kalkmasına yönelik tedavi gerekirken, eğer diş apsesinden kaynaklıysa diş apsesinin tedavi yöntemi gerekli görülür. Ancak çok ciddi sebeplerden kaynaklanmayan şişliklerin bir nebze de olsa inebilmesi için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Aşağıda belirtilen yöntemleri evde rahatlıkla uygulayarak, yüzdeki ödemin az da olsa geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemlere rağmen her ihtimale karşılık kesinlikle sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

 • Günde en az 2-2.5 litre su tüketimine dikkat etmek, vücudun susuz kalmasını önler ve ödemi önler.
 • Çok fazla yağ ve tuz içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Alerjiyi tetikleyici etken maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlenerek, vitamin eksikliği önlenir ve dokuların sağlığı korunmuş olur.
 • Gün içinde düzenli egzersiz veya spor yapmak da dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek, vücuttaki ödemlerin önlenmesinde veya ortadan kalkmasında etkili olmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments