Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 531916 1.19481%
Ethereum 33866 1.37838%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
YÜCEL BULUT HOROZTEPE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

YÜCEL BULUT HOROZTEPE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

ABONE OL
27 Ağustos 2020, 12:28:51
“ZENGİN BİR TARİH TOPRAK ALTINDA YATIYOR”

Erbaa Horoztepe’nin Alacahöyük’le büyük benzerlik gösterdiğini belirten MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “1957 yılında yapılan kısa süreli çalışmalarda çıkan eserler bölgemizin tarihi yerleşimine ışık tutmuştur. Burada kazıların devam etmemesi büyük bir kayıptır” dedi.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut beraberinde Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, MHP Tokat İl Başkan Yardımcıları Mustafa İpek, Musa Özdemir  MHP Erbaa İlçe Başkanı Abdullah Uslu, İl Genel Meclis Üyesi Veli Gökyıldız’dan oluşan ekiple Erbaa Horoztepe ören yerini ziyaret etti.

ANTİK ZENGİNLİKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Horoztepe’nin 1957 yılında yapılan kazılarda Tunç Çağı’ndan kalma bir yerleşim yeri olduğunu ortaya çıkardığını aktaran Yücel Bulut, “Bulunduğumuz bu mekân o dönemin mezarlığıdır. Horoztepe Mezarlığı kazılarında ortaya çıkarılan bakır-tunç eserlerin bolluğu, çeşitliliği ve orijinalliği bölgenin Tunç Çağı’nda metalürjik faaliyetler bakımından çok ileri bir konumda olduğunu göstermektedir. Tarım alanları, bakır madeninin bulunması bu bölgemizi tarih boyunca zengin kılmıştır. Şimdi bizlere düşen bu antik zenginliği gün yüzüne çıkarmaktır” dedi.

KAZILAR DEVAM ETSİN

Bölgede yapılacak kazıların Anadolu tarihine yeni bir soluk kazandıracağını kaydeden MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Horoztepe mezarları, ilk Tunç Çağı’nın son evresindeki ölü gömme geleneklerinde, Alacahöyük kral mezarlarından başka mezarların da var olduğunu kanıtlaması açısından önemlidir. Ortaya çıkan tarihi eserler de ayrıca çok değerlidir. Alacahöyük standartlarının Horoztepe dışında hiçbir yerde benzeri yoktur. Bu eserler arasında döküm masa, çaydanlık, çanaklar, kurs, savaş aletleri ve emziren anne heykeli bulunmaktadır. Alacahöyük ve Horoztepe eserleri bütün özellikleriyle Anadolu’ya has bir medeniyeti temsil etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kazı çalışmalarının planlanarak bir an önce başlatılması ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin de bu konunun üzerine düşmesi gerektiğine işaret eden Yücel Bulut, Erbaa ve çevresinde yapılacak olan sistemli kazı ve yüzey araştırmaları sayesinde, bölgedeki Tunç Çağı yerleşmelerinin sayısının oldukça artacağı, yeni bulgular ışığında bölgenin Orta Karadeniz Bölümü tarihi açısından öneminin ve ayrıcalığının ortaya çıkacağı kanaatindeyiz. Ortaya çıkarılan her eser Erbaa’nın turizm potansiyeline katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile görüşeceğini sözlerine ekleyen Yücel Bulut, “Horoztepe kazı çalışmalarının tekrar başlamasına yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının eylem planlarına alınması ve bütçe ayrılması için hem bakanlık nezdinde hem TBMM nezdinde üzerimize düşeni yapacağız” diyerek açıklamasını tamamladı.

yucel bulut horoztepede incelemelerde bulundu
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments