Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.309,01 1,64%
Çeyrek Altın 2.292,00 0,92%
Yarım Altın 4.570,00 0,31%
Tam Altın 8.957,55 1,21%
YÜCEL BULUT: GALERİCİ ESNAFINA EK SÜRE VERİLMELİ

YÜCEL BULUT: GALERİCİ ESNAFINA EK SÜRE VERİLMELİ

ABONE OL
04 Eylül 2020, 11:42:30

İkinci el ota alım satımı yapan esnafa yönelik getirilen yeni çalışma şartları ve zorunlulukların birkaç kez tehir edildiği kaydeden MHP’li Yücel Bulut, “Fakat yılbaşında verilen süre korona virüs sürecine denk geldi. Bu sürenin tekrar gözden geçirilmesinde ve ek süre verilmesinde zorunluluk bulunmaktadır” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Bulut, ikinci el oto alım satımına yönelik getirilen düzenlemelerin genel itibarla yerinde olduğunu belirterek, “İkinci el oto alım satım yapan esnafımızın yüzde 80’i oto alım sitesi olmayan yerlerde ticaretini yapmaktadırlar. Ayrıca yeni çıkan yasa gereği yetki belgesi almak için ruhsat almak zorunludur. Ülkemizin maddi ve manevi zor bir dönemden geçtiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Böyle bir dönemde yeni uygulamaya giren yükümlülükler sebebiyle oto galerici esnafımızın büyük çoğunluğu sıkıntıya düşmüştür” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN İHTİYACINA GÖRE OTO GALERİCİ SİTESİ

Ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde galerici esnafının yeni yatırım yapma ve ek maliyetleri kaldırma gibi sorunlarla karşılaştığını anlatan Yücel Bulut, “Birçok galerici esnafımız apartmanların altında ticari faaliyetlerini sürdürmektedirler. Şimdi apartman altına ruhsat verilmediği için oto alım satım işini yapan galerici esnafı yetki belgesi de alamamaktadır. Taşınacak alternatif yerler olmadığı için de ceza durumuna düşüktedirler. Galerici sitelerin şehirlerin ihtiyacını giderecek büyüklüğe oluşuncaya kadar yer konusunun yeniden gözden geçirilmesinde fayda bulunmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi için esnafımıza yeni bir süre verilmesi gerekmektedir. Yoksa oto galericilerimiz çok mağdur olacaklardır” diye konuştu.

PANDEMİ SÜRECİ TİCARETİ ETKİLİYOR

Yeni düzenleme ile ikinci el oto alım satımları için devletin, yetkili ekspertizlere sorumluluk yüklediğinin altını çizen Bulut, “Ayrıca ikinci el yönetmeliğine göre motorlu kara taşıtı ticareti yapan vergi levhalı olan insanların meslekî yeterlilik ve yetki belgesi alması gerekiyor. Kamunun ve özel sektörün sınırlı ölçüde çalıştığı bir dönemde bu belgelerin tamamlanması zor olmaktadır. Ayrıca ticaretin kısıtlı olduğu bir dönemde bazı galerici esnafımızın da ekonomik sıkıntıda olduğu bir gerçektir. Birçok konuda ödemeleri, beyanları erteleyen devletimizin bu konuda da erteleme yapması insanlarımızın menfaatinedir” şeklinde konuştu.

DİKKAT!  EKONOMİK YORUMLAR

YETKİ BELGESİ ŞARTLARI KOLAYLAŞTIRILSIN

Yetki belgesi alma konusunda iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş gibi şartların da ağır olduğunu kaydeden Yücel Bulut, “Yeni sistemde ekspertizden, yetkili isme kadar devlet işletmeyi her aşamada kontrol etmektedir. İflas etmiş, fakat hayata yeniden tutunmak isteyen insanların önüne de engel konulmamalıdır. Çünkü devletimiz hükümlülerin bile iş sahibi olması için bir dizi zorunluluklar koymaktadır. Bu insanların önüne engel koyarsanız, toplumsal barışı da engellemiş olursunuz” diyerek açıklamasını tamamladı.

yucel bulut galericiler ek sure.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments