takip et takip et takip et
Gündem

10 Temmuz 2020 - 352 Okunma

YÖRESEL YAZMA MOTİFLERİ MASKELERE İŞLENDİ

Abone Ol

600 YILLIK GELENEK MASKELERDE

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından, yöresel yazma motiflerinin işlendiği özel maskeler üretildi. Koronavisüs (Covid-19) önlemleri kapsamında atölyelerinde kumaştan maske üretimi yapan Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, 600 yıllık yazmacılık sanatı motiflerini maskelere işleyerek, geçmişten gelen bu geleneğin yaşamasını ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor. Yazmacılık sanatı motiflerini maskelere işlediklerini belirten Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, “Geçmişten gelen bu geleneğimizi pandemi sürecinde maskelerimizde buluşturarak geçmişin maskelerde yaşamasını sağladık.” Dedi.

“GELENEĞİMİZ MASKELERDE YAŞIYOR”

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından üretilen, yöresel yazma motiflerin işlendiği özel maskelerin tanıtımı yapıldı. Kurumda gerçekleştirilen programda konuşan Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, “Dünya genelinde Covid-19 virüsünün görülmesi neticesinde Türkiye Covid 19 ile ilgili olarak Dünya da en erken önlem alan ülkelerden birisidir.Bu bağlamda Türkiye de virüsün bulaşma yolunda önlemler alınarak kişisel temizliğin yanında koruyucu maskeler üretilmeye başlanmıştır. Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak bizde bu sürecin en başından itibaren ekibimizle birlikte atölyelerimizde kumaştan maske üretimine başladık .Tokat’ın tarihine baktığımızda yazmacılık sanatında ön plana çıkmış olan kadim bir şehrimizdir. Tokat’ta yazmacılığın 600 yıllık bir geçmişi vardır. Yazmalarımızdaki nadide desenlerin her birinin ayrı bir hikayesi vardır. Yazmalarımız tahta baskı geleneğimiz ile daha da ayrı bir mana kazanarak kadınlarımızın sandıklarında yerini almıştır. Geçmişten gelen bu geleneğimizi pandemi sürecinde maskelerimizde buluşturarak geçmişin maskelerde yaşamasını sağladık. Böylece artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş olan maskelerimizde yazma motiflerimizi işleyerek tarihi motiflerle yaşattık. Sevdiklerimiz ve sağlıklı bir gelecek için maske takalım geleceğe mutlulukla bakalım.” İfadelerini kullandı.


" YÖRESEL YAZMA MOTİFLERİ MASKELERE İŞLENDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YÖRESEL YAZMA MOTİFLERİ MASKELERE İŞLENDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YÖRESEL YAZMA MOTİFLERİ MASKELERE İŞLENDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku