Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.142,56 -1,12%
Çeyrek Altın 1.917,00 -0,31%
Bitcoin 442851 -1.19696%
Ethereum 31095 -1.43103%
Yarım Altın 3.833,00 -0,36%
Tam Altın 7.611,58 -1,77%
YÖK Atlas Nedir ? YÖK Atlas Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

YÖK Atlas Nedir ? YÖK Atlas Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
29 Aralık 2022, 10:58:52

YÖK Atlas (Yükseköğretim Program Atlası) Üniversite adaylarının doğru tercih yapması için önemli bir işlev görüyor. Üniversite adayları, üniversitelerin taban puanları, mezunların sınavlardaki başarı sıralaması. Üniversitelerle ilgili kapsamlı bilgi gibi bir çok istatistiksel veriye buradan ulaşıyor. Peki YÖK Atlas nedir? YÖK Atlas robotu nasıl kullanılır? 2023 platform güncellemeleri neler? Ayrıca Tüm soruların detaylı cevabını hazırladık.

YÖK Atlas 2023’de neler var?

Yüksek Öğretim Kurumu, YÖK Atlas’ı, 2021-YKS’de tercih yapacak üniversite öğrenci adayları için güncelledi. Ayrıca Yükseköğretim Program Atlası içerisinde yer alan bazı modüller için güncelleme çalışmaları, öğrencilerin talepleri dikkate alınarak tamamladı.Yükseköğretim Program Atlası’nda yer alan bazı modülleri de 2022-YKS verileri kullanılarak güncelledi . ve 2022-YKS’de tercih yapacak adayların ve ilgili kişilerin kullanımına sunulmaktadır.YÖK tercih yapacak adayların daha doğru karar vermesine yardımcı olmak için YÖK Atlas içerisindeki bazı modülleri güncelledi. YÖK, platformu “Lisans ve Ön lisans Tercih Robotu” ile “Meslek Atlası” modülleri yenileyerek adayların kullanımına sundu.İlk olarak 2023-ÖSYS için adaylara rehber niteliğinde hizmet sunmaya başlayan YÖK Atlas, özellikle YKS tercih dönemlerinde adaylar tarafından başvurulan güncel ve hatasız bir kaynak.YÖK Atlas programında Lisans ve Ön lisans Tercih Robotları, Meslek Atlası, Üniversitelerimiz, Lisans / Ön lisans Atlası, Mezun Başarı Atlası, Net Sihirbazı ve Tercih Listem gibi modüller yer alıyor.

YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır?

Peki YÖK Atlas 2021 tercih robotu nasıl nedir? Hep beraber detaylara bakalım. YÖK Atlas‘ın internet sitesine girdiğinizde modüllerin sol kısımda alt alta sıralanmış olduğunu göreceksiniz. Üst kısımda da yan yana sıralı bir şekilde modülleri kullanabilirsiniz. Lisans ya da ön lisans tercih sihirbazı/robotu seçeneklerinden size uygun olanı seçtikten sonra puan türünüzü seçebilirsiniz. (eşit ağırlık, sözel vb.) Eşit ağırlık puan türünde bir bölüm hakkında bilgi edinmek istiyoruz ve eşit ağırlık seçeneğini seçtik. Karşımıza “EA Puan Türü ile Öğrenci Alan Lisans Programları” başlıklı bir ekran gelecek.Bu ekranda şehir, üniversite türü, öğretim türü gibi filtreleme seçenekleri yer alıyor. Bu filtreleri kullanarak sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.Sağ üst köşede yer alan arama alanına üniversite adı, bölüm adı gibi bilgileri girerek de listeyi daraltabilirsiniz.

YÖK Atlas net sihirbazı nasıl kullanılır?

Üniversite adayları, en çok istedikleri bölüm için kaç net gerektiğini düşünüyor. YÖK Atlas TYT-AYT Net Sihirbazı, bu soruya en güvenilir cevabı veriyor.YKS TYT-AYT test puanlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşen son kişi, netleri bu modülde yer alıyor. Bilgiler, ÖSYM verilerinin düzenlenerek işlenmesi ile oluşturuluyor. 2020 yılına ait net bilgileri bu modül sayesinde görebilirsiniz.Net sihirbazı, gerçek verileri barındırıyor. Yerleşen son kişinin net değerleri, doğrudan 2020’de lisans/ön lisans programların taban puanı oluyor. Bu puan, TYT-AYT’deki net sayıları ile ortaya çıkıyor. Ancak bu değerler tahmini değil, gerçek değerlerdir.Lisan ya da ön lisans programına yerleşen son kişinin netleri ile bu taban puan ortaya çıkıyor. (Okul birincilerinin ve Engelli/Tübitak ek puanlıların netleri dışında).Net sihirbazında istediğiniz programı seçin ve yıl, tür katsayı filtrelerini kendinize göre ayarlayın; istediğiniz bölüm için gerekli olan netleri listeleyin.

YÖK Atlas Tercih Listem Nedir?

Tercih listem modülü, tercih yapmayı düşündüğünüz üniversiteleri liste şeklinde tutabileceğiniz YÖK Atlas’a ait bir modüldür. Burada YKS’de mesleklerin tercih edilme verilerini inceleyerek hangi mesleklerin daha fazla tercih edildiğini görüntüleyebilirsiniz. Öte yandan  sitenin üst kısmında yer alan meslek sihirbazı modülünü seçtikten sonra lisans ya da ön lisans seçeneklerinden birini seçin. Karşınıza yerleşenlerin puan analizi, kontenjan ve yerleşen sayıları gibi bir çok seçenek çıkacak. Ancak bu şekilde buradan meslekler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Lisans ve ön lisans atlası nasıl kullanılır?

YÖK lisans ve ön lisans atlası, üniversite adaylarının, daha bilinçli tercihler yapabilmesini amaçlıyor. “Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.“Program Seç” alanına hedeflediğiniz programı (mesleği) girin, ancak bu şekilde bu isme sahip programların yer aldığı üniversiteleri görüntüleyebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversite ismine tıklayabilirsiniz.

Mezun başarı atlası nedir nasıl kullanılır?

2020 Tercih Kılavuzu’nda yer alan mezunların merkezi uzmanlık sınavlarında gösterdikleri başarıyı görüp değerlendirebilirsiniz. Sadece girdi değil, çıktı kalitesini de incelemeniz mümkün. Adaylar, mezunların KPSS-1, KPSS-2, TUS-TT1, TUS-TT2, TUS-KTP, DUS, AB-AYB sınav türlerine ait başarılarını inceleyip değerlendirebiliyor. Mezun başarı atlası başlığına tıklayın ve sınav seçin. Puan bilgilerini, tablo halinde listeleyin.

Üniversitelerimiz modülü nedir?

YÖK Atlas’ın yeni bir bölümü olan üniversitelerimiz modülünde, seçtiğiniz üniversite ile ilgili detaylı bilgileri ulaşabilirsiniz. Ayrıca Üniversitenin sitesinin adresi, iletişim bilgileri, yurt kapasitesi, gibi bilgi adaylara ve meraklılara açık.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments