Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.221,77 0,09%
Çeyrek Altın 2.036,00 0,05%
Yarım Altın 4.071,00 0,02%
Tam Altın 8.096,40 0,92%
Yeşil Çayın Daha Önce Duymadığınız Faydaları

Yeşil Çayın Daha Önce Duymadığınız Faydaları

ABONE OL
14 Mart 2023, 21:01:32

En sağlıklı içeceklerden biri olan yeşil çayın faydaları arasında yağ kaybı, düşük kanser riski ve daha önce duymadığınız etkileyici faydalar bulunmaktadır.

Yeşil Çay Hakkında Merak Edilenler

 • Çin ve Hindistan menşeili ancak Asya’da uzun yıllardır ilaç olarak kullanılan çay bitkisinin fermantasyon uygulanmamış yapraklarıdır.
 • Bu içeceğin kan basıncını düşürmekten kanseri önlemeye kadar bir çok kullanım alanı vardır.
 • Kimyasal yapısı siyah çaya benzemekle birlikte daha fazla antioksidan içermektedir.
 • 2000 yıl önce Çin’de şifa veren bitki olarak kullanılmaktaydı.
 • Hücre hasarını önleyen ve savaşan kataşinler yeşil çaydan faydalanmamızı sağlayan en önemli etkendir.

Yeşil Çay Demleme

Toz, poşet ya da yaprak halinde satın aldığınız çayınızı 70 derecelik bir sıcak su yardımıyla demleyebilirsiniz. 1 kupa içerisinde demleyeceğiniz çayınıza ince bir dilim limon koyarak 5 dakika sonra süzmelisiniz.

Bu demleme yöntemi ile içerdiği kataşinlerde maksimum fayda sağlamış olursunuz. Günlük yeşil çay tüketimi ile ilgili önerilen miktar 3 – 4 bardaktır.

Yeşil Çayın Besin Değeri

 • Şekersiz olarak demleyeceğiniz yeşil çay sıfır kalori içeren bir içecektir.
 • Bir kupa bardağı çayın içerdiği kafein oranı ise demleme süresinin uzunluğuna ve çayın miktarına göre değişkenlik gösterebilir.
 • %25 – 40 arasında polifenol içerir ve bunun %80’ini de kataşinler oluşturmaktadır.

Yeşil Çayın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Aşağıda yeşil çay ile ilgili sağlık faydalarından bahsedilmiştir. Geleneksel olarak binlerce yıldır Çin ve Hindistan’da kullanılan çay kanamayı kontrol etme ve yaraları iyileştirmek gibi tıp alanlarında çeşitli faydalar göstermiştir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sindirime faydalı, kalp ve zihin sağlığını iyileştirici, kilo kaybı ve karaciğer rahatsızlıklarına kadar bir çok hastalık üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Bu olası sağlık yararlarından faydalanmak için henüz daha çok kanıta ihtiyacı olmasına rağmen doktorunuza danışarak hastalığınız için yardımcı tedavi olarak kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Yeşil Çayın 10 Sağlık Faydası

 1. Kilo kaybı: Yeşil çay içerisinde bulunan polifenol vücuttaki yağ yakım seviyelerini ve tüketilen yiyeceklerin kaloriye dönüşmesini hızlandırmaktadır. Metabolizmayı arttırarak kilo vermeniz için size yardımcı olmaktadır.
 2. Yeşil çayın kalp sağlığına faydası: Kalp krizinin başlıca nedeni olan pıhtılaşmaya engel olan yeşil çay aynı zamanda kardiyovasküler sistem üzerinde etki gösteren kataşinler ile kalp sağlığınızı korur.
 3. Düşük kolesterol için yeşil çay: Kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Yeşil çayın faydaları arasında tedavinize yardımcı en önemli durumlardan birisidir.
 4. Ağız sağlığı: Diş çürüğü, boğaz enfeksiyonları ve diğer diş hastalıklarına neden olan bakteri ve virüsleri tahrip edecek etkiye sahiptir.
 5. Tip 2 diyabet için yeşil çay: Bu çalışma aslında kanıtlanmamış ve tutarsız bilgiler içermektedir. Diyabet hastalarının bazısında yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha düşük şeker seviyelerine sahip olduğunu gösterirken, bazılarında ise bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak günde bir kaç bardak yeşil çay tüketmenin bir zararı olmadığına göre denemekte fayda var.
 6. Enflamatuar cilt hastalıkları: Sedef hastalığı ve kepek gibi sorunlarınız için yeşil çay tedavi edicidir. Cilt hücrelerinin iltihaplanması ile oluşan kuru, lapa lapa ve kırmızı lekelerin yatıştırılması için kullanılabilmektedir.
 7. Kilo vermenize ve obezite riskinin düşürülmesine yardımcı olur: Kısa vadede metabolizma hızını arttırdığı için kilo vermenize yardımcı olan yeşil çay vücut yağında özellikle karın bölgesi yağlanmasını azalttığı görülmüştür.
 8. Alzheimer ve parkinson riskini düşürebilir: Sadece kısa vadede değil yaşlanınca da beyin sağlığının iyileşmesine yeşil çay yardımcı olabilir. İlerleyen yaşlarda en sık görülen alzheimer ve parkinson hastalığının etkilerini yeşil çay tüketerek azaltabilirsiniz.
 9. Depresyon ve stres seviyesini düşürür: Theanine, diğer bütün bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayda da bulunmaktadır. Bu madde sağladığı etki ile sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlamaktadır.
 10. Genel sağlığınızı iyileştiren biyoaktif bileşikler içerir: Bir sıvı içecekten daha fazlası olan yeşil çay, iltihabı azaltma ve kanser gibi hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur. İçerdiği kataşinler hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sağlık için önemli olan mineralleri de az miktarda bünyesinde bulundurmaktadır.

Yeşil çay tüketerek sağlıklı kalmak istiyorsanız kaliteli ve güvenilir bir marka tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Düşük kaliteli bazı markalar fazlasıyla florür içerebilmektedir.

Günde Ne Kadar Yeşil Çay İçmeliyim?

Yeşil çayın faydaları için bir çok hastalık riskini azalttığını söyledikten sonra her gün ne kadar çay tüketmeliyim sorusu zihinlerimizi meşgul etmektedir.

Yapılan araştırmalar günde bir bardak ya da daha az içen insanlarında çeşitli faydalar sağladığını göstermiştir. Bazı araştırmalar ise günde 3 – 4 bardak kadar yeşil çay tüketmenin olası rahatsızlıklar ya da süregelen hastalığınız için faydalı olduğunu göstermiştir.

Sağlık yararları için içilmesi gereken çay miktarı hastalığa ve kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte bilinen en önemli durumun yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha sağlıklı olduğudur.

Yeşil Çayın Olası Yan Etkileri ve Zararları

Yeşil çay belirli miktarda kafein içermektedir. Kafein ise özellikle yüksek dozlarda bazı insanlar için yan etkilere neden olabilmektedir. Yeşil çaydaki kataşinler ise gıdalardan aldığınız demir emilimini azaltmaktadır. Yüksek miktarda tüketeceğiniz yeşil çay demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir.

Optimum düzeyde yeşil çay tüketmek çoğu insan için güvenlidir. Ancak bilinen bir rahatsızlığınız var ise doktorunuza danışarak tüketeceğiniz bitkisel çayı, hamileler, anksiyete bozuklukları yaşayanlar, emzirenler ve kalp rahatsızlıkları için ilaç almak durumunda olanlar doktoruna danışmadan tüketmemelidir.

Yeşil çayın kilo verme faydalarından yararlanmak istiyorsanız, sağlıklı bir şekilde göbek yağlarından kurtulmanın diğer adımlarını da izlemeniz gerekmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments