takip et takip et takip et
Gündem

29 Kasım 2019 - 267 Okunma

“YEŞİL ALTIN” 1 LİRAYA BİLE SATILAMIYOR

Ispanaktan zehirlenme vakalarındaki artış, talebi ve fiyatları vurdu. Öncesinde kilosu 4 liradan satılan ıspanak Tokat'ta semt pazarlarında 1 liraya bile alıcı bulamıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre ıspanak kaynaklı olduğu belirlen zehirlenmelerin sayısı 196’ya ulaştı. Artan zehirlenme vakalarıyla orantılı olarak, talep ve fiyatlar da yönünü aşağı çevirdi. Yaşananlar öncesi tezgahlarda 4 liraya satılan ıspanağın fiyatı semt pazarlarında 1.5-2 liraya kadar düştü.

35 yıldır Tokat’ta pazarcılık yapan Osman Mercan, ıspanakla ilgili çıkan haberlerden dolayı ıspanak satışlarının azaldığını belirterek, “Birisi yanlış yapmışsa ve İstanbul’da yaşandıysa buraya yansıtmaya gerek yok. Biz 35 senedir burada pazarcılık yapıyoruz, kimsenin ıspanaktan maruldan zehirlendiğini görmedik. İstanbul’da olay olmuşsa buraya yansıtmanın alemi yok. O olay ıspanak fiyatlarını etkiledi baya. İnsanlar ıspanak şöyleymiş böyleymiş deyip tiksiniyor. Bilenler alıyor ama bilmeyenler tiksiniyor. Ispanağa ilaç falan kullanılır ama üç beş günlük ilaçlar, kalıcı ilaç kullanılmıyor.” dedi.

Fiyatların uygun olduğunu söyleyen ancak giderlerden yakınan Mevlüt Özcan, 35 senedir buradayım 1 liraya marul satıyorduk hala 1 liraya satıyoruz. Bunun tohumu o zaman diyelim ki 10 liraydı şimdi oldu 200 lira. 30 sene önce 10 marul satıp bir çuval gübre alıyorduk şimdi 120 marul satıp bir çuval gübre alıyoruz. Bir kilo ıspanak tohumu 121 lira, bir çuval gübre 120 lira; satış fiyatı aynı ama giderler fazla.” ifadelerini kullandı.

“ISPANAK UZUN SÜRE BÖYLE DEVAM EDER”

Yaklaşık 3 yıldır pazar esnaflığı yapan Eyüp Öztürk ise, “Ispanak fiyatları 2 buçuk 3 lirayken 1 liraya kadar düşme yaşandı. Fiyat 1 lira olmasına rağmen pek fazla satış olmadı. ‘Ispanak zararlıymış, zehirlenmeler oldu’ diye söylentiler çıkınca satılmadı yani. Ispanak uzun süredir böyle ve böyle de devam edecek gibi duruyor. Ispanak İstanbul’da muhtemelen tek bir bahçeden yayıldığı için böyle olmuştur. Onun dışında başka bölgelerde ıspanaktan sıkıntı çıkmadı, olsa bize bir şey olurdu, genellemek kesinlikle yanlış.” dedi.

SEBZE FİYATLARI MEVSİME UYGUN

Öte yandan semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatlarının mevsime göre normal olduğu gözlemlendi. Pazarda en çok satılan ürünlerden mandalina 1.5-2.5, havuç 1.5-2, soğan ve patates 2, domates 3, limon 3, kırmızı lahana 1.5-2 lira arasında değişiklik gösterdi. Tezgahlarda havaların soğumaya başlaması ile yerini alan kestane ise 15 liradan alıcı buluyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan zehirlenme iddiaları üzerine fiyatı en fazla düşen ürün ise ıspanak oldu. Ispanağın pazarda kilogram fiyatı 1,5-2 lira arasında satıldı. Karnabahar ve brokoli ise 3 liradan tezgahlarda yerini aldı.


" “YEŞİL ALTIN” 1 LİRAYA BİLE SATILAMIYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “YEŞİL ALTIN” 1 LİRAYA BİLE SATILAMIYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “YEŞİL ALTIN” 1 LİRAYA BİLE SATILAMIYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku