takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Kasım 2019 - 09:58:22 - 150 Okunma

YENİDEN DOĞMAK

Yıllardır yüreğimiz kasıp kavruluyor. Çevremizdeki kan deryasının nura gark olması için büyük gayretler sarf ediliyor. Milletçe yapmadığımız fedakârlık kalmadığı gibi devletçe de büyük fedakârlık yapamaya devam diyoruz, devam da edeceğiz. Çoğu zaman uykusuz gecelerde hafakanlarla buluşuyoruz. Kimi zaman uyandığımızda şafaklarımız kan bürümüş olduğunu görüyor, kimi zaman yeni bir doğuşla yandığımızın farkına varıp Rabbimize şükrediyoruz.

Dünyanın dört bir tarafında firavunlar cellât kesilmiş, insanlığı doğruyor.  Yazık ki firavunların uşakları da onlara dalkavukluk etmekten geri kalmıyor.

Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de,, Filistin’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da  nice tagutlar firavunluklarına devam ediyor. Gözlerimizin önünde insanlık boğazlanırken bizler susmanın ötesinde pek bir şey yapamıyoruz. Biliyorum Müslüman olarak elimizde ancak zalimlere karşı buğzetmekten başka bir şey gelmiyor…

Bunca insan acıyla kıvranırken, Suudi Krallığı, Birleşik Arap Krallığı, Bahreyn Krallığı ve AB devletleri ve daha nice zulüm ile abâd olan devletler; halklarından korktukları; taçlarından tahtlarından korktukları için zalimleri desteklemeye devem ediyorlar. Hiç şüpheniz olmasın, bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerdir.

Gerçek Müslümanlığın hüküm sürdüğü ülkelerde zulüm yoktur, kan yoktur, acı yoktur, ıstırap yoktur, sömürmek yoktur. Kral yoktur, zalimlere ve firavunlara yer yoktur.

İnsan bazen geçmişi ne kadar özlüyor. Hatırlasanız bir zamanlar Fransa saraylarında “dans” başladığında, Osmanlı Sultanları tarafından bir ferman gönderilmişti. “Duyduk ki saraylarınızda kadınlı erkekli dans ediliyormuş… Bu gayri ahlaki olayların ülkemize ve insanlığa ahlaksızlık getirmesinden endişe ederiz! Tiz bu menem işten vazgeçile! Aksi takdirde…”

Evet, “Aksi takdirde; tacınız, tahtınız başınıza yıkılacaktır!” tehdidini yapabilecek bir büyük devlet vardı…

Neden bugün İslâm ülkelerinde böylesine büyük bir güç yok.

Nerede Müslümanlık, nerede insanlık?

Bize asırlardır düşman olanlar, Türk Milletini tarih sahnesinden silmek isteyenler;  sırtımızdan hançerlemek için ürettikleri değişik kisve altındaki katil sürülerini (  Haçlılar, Ermeni Teröristleri, PKK, DEAŞ, PYD) alt etsek bile yarın başkalarını karşımıza çıkaracaklardır. Fakat bu millet asla yılmadı, bundan sonra da yılmayacaktır.

Şehitlerimiz, Zümrüdüanka misali küllerinden yeniden doğarak bu ülkeyi, bu kutsal vatanı koruyup kollama vazifesini her zaman olduğu gibi bundan sonra büyük aşkla yapacaklardır.

Yeniden doğmak…

Ne güzel bir tabir, yarın akşam “Kâinatın Yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Efendiler Efendisinin, seneyi devriyesini kutlayacağız.

Mevlid Kandili…

Mevlid, İlâhi güzelliğin yeryüzüne yansımasıdır.

Mevlid, yeryüzünde bütün müspet vasıfları ve insani kıymetleri şahsında toplamış, tebliği ettiği nizamin yeryüzündeki biricik ve yegâne temsilcisi Hazreti Muhammed Mustafa Efendimizin doğuşudur.

Bu yeni doğuşun sembolü Efendiler efendisinin pek çok meziyeti vardır.

O, gerçek bir hayat önderidir.

O’nu Rabbimiz seçmiş ve yetiştirmiştir.

O, öylesine güzel bir peygamberdi ki, her hareketi, her sözü insanlığa huzur ve mutluluk verecek bir ilâhi işaretti.

O, bir yetimdi.

O, geçini için sürü otlatan bir çobandı.

O, vefakâr bir eş, şefkatli bir babaydı.

O, doğru bir tâcir, emin bir ortaktı.

O, bir mütefekkirdi.

O, insanlığın yolunu aydınlatan bir mürşit ve gerçek bir başöğretmendi.

O, hem bir devlet kurucusu hem de devlet ve hükümet başkanıydı,

O tek başına beşeri düzenlere başkaldırmış, İslam İnkılabını gerçekleştirmiş, büyük ve mukaddes bir inkılapçıydı

O, mazlumlara hâmi, zâlimlere şedid, suçlulara tavizsiz bir hâkimdi.

O, bütün imkânlarını yoksullara seferber etmiş bir insandı,

O, sevgisi, merhameti, affı, tevâzuu ile fiilen örnekler vermişi bir fazilet şelâlesiydi.

O, insan aklının ve fikrinin uzanabileceği namütenahi güzelliklerini hepsini hayatıyla bezemiş eşsiz bir insandı.

Böylesine eşsiz bir peygamberimizi olduğu için rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Hele bizi Müslüman bu topraklarda doğmamızı bezm-i eleste murad ettiği için Rabbimize binlerce şükürler olsun…

Mevlid Kandiliniz Mübarek, Dualarınız makbul olsun!…

Mehmet Emin ULU

"Mehmet Emin Ulu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku