Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439135 -0.21186%
Ethereum 31332 0.43342%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Yeme bozukluğunda psikolojik faktörler

Yeme bozukluğunda psikolojik faktörler

ABONE OL
19 Ocak 2023, 15:00:49

Popüler kültür ve bileşenleri olan kozmetik, moda enstitüleri insanlığın ve özellikle gençlere her şeyin fiziksel görünümden ibaret olduğunu tetikleyici durumda.

Popüler kültür ve bileşenleri olan kozmetik, moda enstitüleri insanlığın ve özellikle gençlere her şeyin fiziksel görünümden ibaret olduğunu tetikleyici durumda. Bunda sosyal medyanın payı oldukça büyük. En zayıf, en ince ve en güzel olmayı ve bunları bir takıntı haline getirmeye sebep olabiliyor. Gelin sizlerle yeme bozukluğu yaratan psikolojik faktörlere bir bakalım.

Mükemmelliyetçilik ve Kontrol Mücadelesi

Alman doktor Hilde Bruch bu konuda oluşan problemlerin en önemli psikolojik faktörün kendini kontrol etme çabası olduğunu dile getiriyor. ‘Güzel kadın’ olma arzusu obsesif bir şekilde yeme ve kilo kontrolü durumunu meydana getiriyor. Bu sebeple genç bireyler genellikle bu durumla gurur duyuyor. Mükemmeliyetçi insanlar genellikle kendilerine ulaşılmaz hedefler inşa ederler. Genç kadınlar da hedef olarak yeme ve kilo gibi kavramlar koyarlar. Yeme bozukluğu durumuna sahip insanlar, çoğunlukla nasıl hissettiklerinden çok nasıl göründükleriyle ilgilenirler.

Depresyon-öz saygı

Depresif durumlar ve öz saygı eksikliği çoğunlukla toplumda nasıl göründüğüne karşı bir etki yaratır. Yeme bozukluğuna sahip insanlar diğer kişilerin öz saygılarına daha çok bağlı oluyorlar. Depresif durumlar problematik yeme davranışlarında çok etkili oluyor. Negatif ruh haline sahip olmak aşırı yemek yemenin önünü açıyor.

Negatif vücut görüntüsü

Fiziksel görünüm kişinin kilosu ve görünümünü değerlendirmede büyük etki uyandırmaktadır. Bu durum yeme bozukluğunun olmasına sebebiyet verir. Kişiye negatif vücut görüntüsü algısı yaratabilir. Çeşitli araştırmalar kilo, vücut şekli, görünüş ile ilgili yapılan negatif değerlendirmelerin hastalık ve gelişimi için önem teşkil ettiğini öne sürmüştür.

Beslenme kısıtlaması

Birçok kişi semptoma uygun olmayan şekilde beslenmektedir. Aşırı kısıtlama ile meydana gelen şok diyetler vücut üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu diyetler açlık hissiyatının artmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra dikkat bozukluğuna teşvik edebilir. Ruhsal açıdan negatif duygulara sebep olabilen bireyin, aşırı yeme isteği gelebilir.

Anorexia nervosa ve bulimia nervosa

Bu iki hastalığın temelinde kişinin kendini beğenmemesi rol alıyor. Ergenlik çağındaki gençler bu durumu daha çok yaşıyor. Anoxia hastaları aslında açtırlar ama kendilerini ölme raddesine gelebilecek kadar da aç bırakırlar. Bulimia nervosa ise düzensiz ve tekrarlı yeme bozukluğudur. Kişinin aşırı derecede yemek yemesinin sonrasında kusma veya aşırı egzersiz yapma hali görebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler