takip et takip et takip et
Gündem

25 Eylül 2020 - 329 Okunma

YAZMACILAR HANI KÜLLERİNDEN DOĞDU

Abone Ol

Yangında büyük zarar gören yazmacılar sitesinde onarım çalışmaları tamamlandı

19 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen yangında büyük zarar gören yazmacılar sitesinde onarım çalışmaları tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 milyon lira İl Özel İdaresine katkısı ile Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla yazmacılar sitesindeki 21 dükkan yenilenerek iş yerlerini kaybeden yazmacılar esnafının yaraları sarıldı.

Toplam 22 dükkân, 4 bin metrekare oturum alanlı, 2 katlı 7 bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Yazmacılar Sitesi Tokat Belediyesi ve İl Özel İdaresi katkılarıyla yeniden inşa edilerek açılışı yapıldı. Sitenin tamamen yanan çatısının yanı sıra zarar gören binada çalışmalar sezon öncesinde bitirildi. Sitenin açılışı ile Tokat protokolünün katılımı ile yapıldı. Açılışta konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yazmacılık sanatının gelecek nesilleri ulaşması için gayret ettiklerini söyledi. Eroğlu, “15. Yüzyıldan itibaren ülkemizde Yazmacılığın merkezi olan şehrimizde ekonomik hayattan, sosyal ve kültürel hayata kadar yazmacılığın nakış nakış izlerini görmek mümkündür. Tokat Belediyesi olarak tarihten süregelen kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasına vesile olan Yazmacılık sanatına sahip çıkmak, Yazmacılık kültürümüzü yaşatmak için gayret ediyoruz. 19 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen yangında iş yerlerini kaybeden Yazmacılar esnafımızın yaralarını sararak Yazmacılık Sanatının yeniden hayat bulmasını sağladık. Toplam 22 dükkân, 4 bin metrekare oturum alanlı, 2 katlı 7 Bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Yazmacılar Sitemizde Mart ayı itibariyle tadilat işlemlerine başlayarak yangının izlerini bertaraf ettik. Yazmacılar Sitemizi tamamen yenileyerek esnafımıza kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri, Belediyemiz ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla yeniden inşaa ettiğimiz ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Yazmacılar Sitemizin şehrimize, esnafımıza hayırlı olmasını dilerim. Rabbim tüm esnaflarımıza bol ve bereketli kazançlar nasip etsin.” diye konuştu.

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “600 Yıllık geçmişe sahip Tokat Yazmacılığı birçok il de üretiliyor ise de Tokat bunun Başkenti olarak anılmaktadır. Zor şartlarda Tokat’ın el sanatlarını bugüne taşıyan kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, “Yeni iş yerimiz hayırlı olsun. Tokat’ın marka değerlerinden Yazmacılığın merkezi olan hanın yangından sonra ki faaliyetler bizleri bir kez daha gururlandırdı. Bizler Türk Milleti olarak Devlet-Millet el ele vererek burayı hep birlikte yaptık. Emeği geçen Valimize, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YAZMACILIK TOKAT’IN MARKA DEĞERİ

Yazmacılığın Tokat’ın marka değerlerinden biri olduğuna işaret eden Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt, “Bugün Tokat’ta birçok tarihi eserimiz gün yüzüne çıkmış durumda. Tokat’ta tarih, kültür, medeniyet, sanat hayat bulmuş, bütünleşmiştir. İlk Medrese’nin burada olması, ilk Caminin, ilk hanların burada olması basit hadiseler değildir. İşte bugün bizler de geçmişten gelen el sanatlarımızı geleceğe aktaracak ustalarımızla tarihi yeniden canlandırıyoruz. Yangının hemen ardından başlatılan çalışmalarla hamdolsun esnaflarımız yeni iş yerlerine, imalathanelerine kavuştular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Yangın sırasında Belediye Başkanımızla birlikte buraya gelerek esnaflarımızın yanında olduk. Çok üzücü bir olaydı. O gün Belediye Başkanımızla birlikte esnafımıza şu sözü vermiştik: Siz hiç üzülmeyin biz devlet olarak burayı halledeceğiz demiştik. Burada en büyük emek Sayın Belediye Başkanımız ve ekibine ait. Burası bir hafıza, bir kültür alanı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu siteyle ilgili desteklerini gönderdiler. Belediye Başkanımıza, ekibine, İl Özel İdaremize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak Yazmacılar Sitesinin açılışı yapıldı. Protokol mensupları esnafları tek tek ziyaret ederek işlerinde kolaylıklar diledi.


" YAZMACILAR HANI KÜLLERİNDEN DOĞDU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YAZMACILAR HANI KÜLLERİNDEN DOĞDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YAZMACILAR HANI KÜLLERİNDEN DOĞDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku