takip et takip et takip et
Gündem

21 Eylül 2020 - 437 Okunma

YAZAR ERKAN, TOKAT’IN TANITIMINI YAPACAK

Abone Ol

Tokat Gazetesi köşe yazarlarından Süleyman Erkan, ilimizde yayın hayatına başlamaya hazırlanan Mercan TV isimli televizyon kanalı için ekran karşısına geçti. Tokat’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımını yapacak olan Erkan, programın yapım ve sunumunu üstlendi.

Şehrin tanıtımına yönelik ilk programını tarihi Hıdırlık Köprüsünde gerçekleştiren Erkan, 151 Metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki kesme taştan yapılan köprüyle ilgili bilgiler verdi. Selçuklu Devleti’nin en önemli sultanlarından birisi olan Alaaddin Keykubat’ın 3 torununun 13’üncü yüzyılda devleti birlikte yönettiği dönemde yapılan Hıdırlık Köprüsü’nün günümüze kitabesiyle birlikte ulaşmış tek köprü olarak bilindiğini belirten Erkan, “Bu köprü aslında kardeşlik ve barış köprüsüdür. 770 yıldır kim bilir kimleri sırtında taşıdı durdu. Kim bilir sararmış taşların arasında hangi hikâyeler saklıdır.” Dedi.

TOKAT VE HIDIRLIK KÖPRÜSÜ’NÜN TARİHİ

Hazırladığı program kapsamında Tokat’ın ve Hıdırlık Köprüsü’nün tarihiyle ilgili izleyicilere bilgiler veren Erkan, “M.Ö 4000 yıllarından başlayarak 14 devlet ve birçok beyliğin egemen olduğu Tokat, geniş ve sulak vadiler arasında geçitlerden oluşan bereketli alanların orta yerinde bulunmaktadır.  Kalkolitik ve İlk Tunç Çağlarından sonra Büyük Hitit Devletinin doğu federasyonlarına bağlı birçok kentin, Yeşilırmak’ın kolları Kelkit, Tozanlı ve Çekerek Kolu Vadileri boyunca kurulmasıyla başlayan Pers ve Pontus döneminde doruğa ulaşan derebeylik dönemi Tokat, Niksar, Zile ve Turhal’da en tipik ve güçlü şeklini almıştır. Roma ve Bizans egemenliği altına giren Tokat, Danişmentliler ve Selçuklu Türklerinin siyasi üstünlükleriyle birlikte Maveraünnehir’den gelen Türk İslam Kültürü ile tanışmıştır.  900 yıldan beri de Türk egemenliği altındadır. Tokat, Selçuklular zamanında Anadolu’nun altıncı büyük kenti konumundadır ve doğu batı yönündeki büyük ticaret kervanlarının konakladığı hanlar, kervansaraylar ile düzenli yol ve köprüler inşa edilmiştir. İşte bu köprülerden biride Hıdırlık Köprüsüdür. Genellikle köprüler dereler, çaylar, ırmaklar üzerine yapılır. İnsanların bir yakadan karşı yakaya rahat geçmesi için uzun işçilik, sanat ve emeğin birleşmesi sonucu köprüler yapılır.  Hıdırlık Köprüsü, Selçuklu döneminde yapılan ve Selçuklu Devleti’nden günümüze ulaştığı bilinen tek kitabeli köprüdür. Selçuklu sultanlarından 2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç yıl boyunca taht kavgası yaşayan üç oğlunu barıştırmak amacıyla yapılmış olması köprüyü diğerlerinden daha önemli kılıyor. Hıdırlık Köprüsü, alternatif diğer köprülerin yapılmasının ardından 2013 yılında araç trafiğine kapatıldı, sadece yayaların kullanılmasına izin verildi. Şuan Tokat Belediyesi tarafından köprüde restorasyon çalışmaları başlatıldı.  Ayrıca tarihi köprünün altından Osmanlı Kayıklarının geçmesini sağlayan Kanal Tokat projesi UNESCO’nun idealkent ödülüne layık görüldü. Başarılı çalışmalarıyla Kanal Tokat’ı ilimize kazandırdığı için Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na teşekkür ederim.” Dedi. 

Erkan, Tokat’ın yanı sıra Türkiye’de farklı illerin tanıtımına yönelik paket programlar hazırlayacağını ifade etti.


" YAZAR ERKAN, TOKAT’IN TANITIMINI YAPACAK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YAZAR ERKAN, TOKAT’IN TANITIMINI YAPACAK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YAZAR ERKAN, TOKAT’IN TANITIMINI YAPACAK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku