takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

7 Şubat 2020 - 09:43:11 - 193 Okunma

YAŞLILIKTA SAĞLIKLI YAŞAMAK

Sağlık işini doktorlar bilir de benim ki eğitimci olarak depreşen dersimi vermek. Sadece faydalı olacağını düşündüklerimi aktarmak.

Yukarıda ki başlığı yaşarken ölmek diye de yazabiliriz. Yaşlandık, emekli olduk diye bir köşeye çekilip yatmak zararımızadır. Erken yaşlanıp kendimize bakamayacak durum yaratır. Elden ayaktan olup başkalarının bakımına muhtaç oluruz. Gençliğimiz deniz yaşlılığımız deredir. Denizi geçip derede boğulmayalım. İşleyen demirin paslanmayacağını unutmayalım. Yaşlılıkta başkalarının yardımıyla yaşamak ölüyken yaşamaktır. Kimseye muhtaç olmadan yaşamak da yaşarken ölmektir.

Yukarıdaki olumlulukları yaşamak için vücudumuzu hareketli kılmalıyız. Bağ bahçemiz varsa yaz boyu oralarda uğraş vererek ereğimize ulaşabiliriz. Yetiştirdiğimiz organik ürünlerle de sağlığımıza katkılar sağlarız. Buradaki uğraşlarımız dışında yürüyerek, jimnastik yaparak sağlığımızı koruruz. Sağlık en önemli varlığımızdır. Sigara içerek, hareketsiz kalarak yaşlılıkta olumsuz duruma düşmeyelim. Elli beş yaşında emekli oldum. Yirmi beş yıldır yaz-kış, doktorumun tavsiyesi ile her gün önceleri beş şimdi ise dört kilometre yürüyorum. Yarım saat aletli ve aletsiz jimnastik yapıyorum. Seksen yaşıma rağmen yaşamımı etkileyen olumsuzluk yaşamıyorum.

Gelelim zihin jimnastiğine. Vücudumuzun komutanı beynimizdir. Bunama, unutkanlık dediğimiz Alzheimer hastalığının gecikmesi ve hafif atlatılması beynin çalıştırılması ile olur. Bunun en iyi yolu da okumaktır. Okumayan birinin okuma yazma bilmeyenle pek farkı yoktur. Kültürsüz kişi günbatımındaki kızıllığı şafak vakti sanır. Evde bir şeyler yaparak hareketli olursak beyin çalışır. Eve bir gazete alarak, okur, bulmacasını çözerken beynimiz çalışır. Beynin uyuması önlenir. Aksi durumda yaşarken ölü durumda kalırız.

Yetmiş yıldır okuyorum. Okumadığım ve yürümediğim günlerde kendimde bir boşluk hissediyorum. Televizyon izlemediğim zamanlarda okuma ve yazma gereği duyuyorum. Boş duramıyorum. Bu yüzden eşim bazen “sohbetine doyulmuyor” diyor.

Yaşlı arkadaşlara, vatandaşlara diyorum ki: değindiğim kuralları uygulamaya çalışınız. Yaşayan öğrencilerime diyorum ki: ilkler yetmiş sonlar kırk yaşlarındasınız. Yukarıdaki dersimi yerine getirmek için ilkler geç kaldınız, sonlar da hemen dersimi yerine getirmeye başlayınız. Öğretmeniniz hep iyi olmanız için çalışır. Kötü durumunuzu görürse çok üzülür.

Aynı zamanda okumakla, dünyadan bihaber yaşamak yerine kültürlü yaşamanın tadını alırız. Eğitimsiz toplumlar kendilerini nelerin beklediğini göremezler. Çeşitli yönlü okumakla doğru yönü bulabiliriz. Yaşlılar için eb iyi doktor doğru beslenmenin yanında hareket ve okumaktır.

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku