takip et takip et takip et
Gündem

25 Mart 2020 - 956 Okunma

“YAŞAYAN EFSANELER İLK TEK VE SON USTALAR”

Abone Ol

Yazar Ayla Bağ, “Zanaatkarlarımız; Anadolu’nun mayası olan bu topraklarda, yöresel tohumların içinde evrensel değerleri barındıran birer hazinedir.”

Yazar Ayla Bağ’ın Tokat’ın yöresel el sanatlarına ışık tutacak “Yaşayan Efsaneler İlk Tek ve Son Ustalar “ isimli ikinci kitabı çıktı. Kitap çalışması kapsamında yaklaşık 60 usta ile görüşen Bağ, 45 ustayı kitaba aldı. Tokat’ta, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Ticaret Odası ve TOGÜ işbirliğinde Ustalar Akademisi’nin kurulmasını istediklerini belirten Bağ, geleneksel el sanatlarının böylece gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.

Üç yıllık çalışmasını kitapta toplayan Ayla Bağ, Kaval Ustası Yaşar Güç, Çini Ustası Tülay Atila, Bakır Ustası Mehmet Küçük, Aynalı Çarık Ustası Ayhan Kılıç, Usta Berber Raif İçmeyiz, Baskı Kalıp ve Oyma Ustası Yasemin Ertaştan, Ud Ustası Güven Yetişkin, Batik Ustası Rabia Daşçı, Deri Ustası Sadettin Vahidoğlu, Kilim Ustası Züleyha Koç, Çömlek Ustası Kazım Çömlekçioğlu, Kitre Bebek Ustası Türkan Kestane, Semer Ustası İhsan Çeliköz, Bebek Ustası Fındık Bebek, Elek Ustası Salih Kandoğmuş, Yorgan Ustası Nazmi Aydemir, Zırh Ustası Sami Erçin, Bıçak Ustası Mustafa Uzel, Dokuma Ustası Bacılar, Telli Zurna Ustası Oktay Dursun, At Koşumu Hamut Ustası Hüseyin Örükaya, Ceviz Sandık Ustası Atalay Atila, Tokatlı Aşçı Hüseyin Özer Usta, İğne Oyası Ustası Cemile Sucu, Nalbant Ustası Mehmet Fakirseven, Dokuma Ustası Emine Kıyak, Ahşap Oymacılığı Ustası Mehmet Çakar, Urgan Ustası Ayşe Darende, Demir Ustası Ahmet Aydoğmuş, Usta Kuaför Rabia Aktaş, Çökeleğin Oğlu Mahir Usta, Söz Ustası Aşık Eşref, Yazma-Baskı Ustası Ömer Yaşin, Kundura Ustası Ümit İyidoğan, Tokat Bileziği Ustası  Özer Ülgen, Takı Ustası Mukadesİmre, Saat Ustası Ahmet Unan, Tiyatro Sanatçısı Kemal Atangür, Fener Ustası Sadullah Turacı, Şapka Ustası Mustafa Adak, Takunya Ustası Adnan Şamlıoğlu, Sepet Ustası Bektaş Akay, Süpürge Ustası Kemal İpekçi, Oyuncak Ustası Marangoz Ziya Kayaalp, Bağlama Ustası Halil Uçar’dan icra ettikleri sanatları ile ilgili bilgiler aldı.

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN ZANAATLARI YAŞATAN USTALAR BİR KİTAPTA TOPLANDI

‘Yaşayan Efsaneler İlk Tek ve Son Ustalar’ isimli ikinci kitabını hazırlama sürecini anlatan Ayla Bağ, “İlk kitabım Kırk Kızlar ile yola çıktık. İki yıl boyunca Kırk Kızlar kitabı ile ilgili yüzün üzerinde söyleşi gerçekleştirdik, Tokat Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile kitapta yer alan kırk kadını bir araya getirerek gala programı organizesi ile Kırk Kızlara noktayı koyduk. Ondan sonra ikinci kitaba yoğunlaştım. Ustalar kitabını hazırlamaya üç yıl önce başladım. Tesadüfen tanıştığım ustaların hikayeleri benim çok hoşuma gitti. Unutulmaya yüz tutan zanaatları yaşatan ustaların bir kitapta toplamak istedim. Bu sanatı icra eden ustalar son ustalarımız konuya dikkat çekmek istedim. Yaklaşık 60 tane usta ile görüştüm. 45 tane ustanın hayat hikayesini de her bir zanaattan birer tane olacak şekilde kitapta yer verdim. Tokat’a has olan ustalarımız var. Örneğin Aynalı Çarık Tokat’a özgü bir gelenek. Yazmacılığın ana vatanı Tokat, baskı kalıp buradan yayıldı. Nalinci Ustası, camilerde dedeler teyzeler abdest alırken kullanır, bayanların hamamlarda giydiği ahşap terlik, onun bir ismi de nalin. Kızık Kilimleri Tokat’a hastır. Türkiye’nin dört bir tarafında zurna farklı çalınıyor ama Tokat’ta telli zurna başka hiçbir yerde yok. Yağlıcı ustalarımız var ve sadece Tokat’a özgü bir gelenek. Tokat bileziği ustalarımız bu geleneği yaşatıyor. Bize has çiçek başlıklı Tokat bileziği kültürümüzü yansıtıyor. Manda boynuzundan yapılan eğri bıçak Tokat’a has. Bıçakların birçok çeşidi var ama el yapımı ile bize has olan eğri bıçak dediğimiz manda boynuzundan yapılan bıçak. Tokat zamanında dericilik anlamında baş şehirmiş. Bundan iki yüz yıl öncesinde yaklaşık dört yüz tane derici ustası varmış. Şuan Türkiye’de cam deri üreticiliği yapan, yani Hacivat ile Karagöz’ün oynatıldığı oyunda ışığı karşı tarafa yansıtan renkli deri anlamında cam deriyi yapan tek usta Tokat’ta. Tokat’ta köşesiz şapka dediğimiz beş parçadan oluşan muhtar şapkası çok önemlidir. Bu Tokat Şapkası olarak geçer. Tokat’ın honca tepsimiz var. Bizdeki usalar honca tepsisini tek parça halinde bölmeden parçalamadan delmeden yüksek bir işçilikle yapabiliyorken, farklı şehirlerdeki ustalar bunu iki parça halinde ancak yapabiliyor. ” Dedi.

USTALAR AKADEMİSİ

Yaptığı röportajlarda ustaların mesleklerini devam ettirmek için çırak bulamadıklarından yakındığını belirten Bağ, “Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Ticaret Odası ve TOGÜ işbirliğinde Ustalar Akademisi’nin kurulmasını istiyoruz. Ustalar Akademisi kurulup Tokat’ın son ustalarının burada eğitim vermesi sağlanırsa bizim geleneklerimiz gelecek kuşaklara aktarılmış olur. Öğrenciler okullarını bitirdiklerinde hem diplomalarını ellerine alırlar, hem de bir sanat öğrenmiş olurlar. Doktor aynı zamanda baskı ustası, öğretmen bunun yanında deri ustası da olabilir. Çocuklar üniversite dönemlerinde bu sanatları da öğrenebilirler.” Şeklinde konuştu.

USTALARIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM

Ayla Bağ, “Bütün bu çalışmaları tamamladıktan sonra bir cevherin hazinenin üzerinde oturduğumuzu gördüm. İnsanlar çok güzel, kaliteli, ahlaklı. Bütün ustalarımız tek olmalarına rağmen ürettikleri ürünü yüksek fiyata değil gayet uygun fiyata satıyor. Bu durumu ranta çevirmiyorlar, çok güzel ahlaki değerlere sahip insanlar. Her biri demlenmiş çok nitelikli, kaliteleri çok yüksek ustalar. Bu memlekette doğup bu insanlarla tanıştığımız için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bana bu çalışmamda yardımcı olan hayat hikayelerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan tüm ustalarımıza, bu çalışmamı destekleyen beni yüreklendiren kitaba ve yazara verdiği destekle gönlümüze taht kuran şehrimizin mülki amiri Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı’ya, okullarda “Ahiler Kervanı“ çalışmamla söyleşileri destekleyen İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Küçükali’ye, Kıymetli okul müdürleri Sevil Alaçam’a, Murat Yılmaz’a, Müdür Yardımcısı Özlem Çivilidağ ve Nuri Çabuk öğretmenlerime, Edebiyat öğretmeni Hülya Şenkul’a çok çok teşekkür ederim. Kitabın hazırlanmasında emeğini esirgemeyen değerli Remzi Zengin hocama ve TOŞAYAD başkanı değerli Hasan Akar hocama ve kitabın tasarımını yapan Seda Batur hanımefendiye ve emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim. Bu güzel sohbet için Şule Şahin hanımefendiye çok çok teşekkür ederim. Güzelliklerde buluşmak dileğiyle.” Diyerek konuşmasını tamamladı.


" “YAŞAYAN EFSANELER İLK TEK VE SON USTALAR” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “YAŞAYAN EFSANELER İLK TEK VE SON USTALAR” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “YAŞAYAN EFSANELER İLK TEK VE SON USTALAR” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku