takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

7 Ekim 2019 - 09:43:41 - 246 Okunma

YAŞAR KEMAL VE CENGİZ AYTMATOV

Yaşıyorsa selamet, hakka yürüdüyse rahmetler dilediğim Bolu Erkek İlk Öğretmen Okulu’nda sınıf arkadaşım sevgili Yakup Balcı’nın usandırıcı ısrarlarını hiç unutmam. Kendisi okumuş, ille benim de okumamı istiyor, İnce Memed’í.

Çok okurdum o yıllarda. Boş zamanlarda arkadaşlarım sinemaya, pastaneye maça giderken ben okulun kütüphanesinden çıkmazdım. Hatta memur ağabeyle beraber katalogları hazırlardık. Bu münasebetle iki parmakla daktilo yazmayı da hayli ilerletmiştim.

Yakup, İnce Memed diyor ama okul kitaplığında bulunan o yıllarda Türkçenin klasiği sayılan, Reşat Nuri Güntekin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Halide Edip Adıvar, Halit Ziya Uşaklıgil, Falih Rıfkı Atay’ın eserlerinden benim görmediğim bir cümle ya da paragraf okusalar, yazarının kim olduğunu hemen söylerdim. Bunları o kadar okumuştum ki yazarların üsluplarını bile fark edebiliyordum.

Sayılan yazarları edebiyatımızın zirvesi, yeni yetmeleri onların taklitçileri sanıyordum. YANILMIŞIM.

İnce Memed’i okuduktan sonra Yaşar Kemal bağımlısı olup bütün eserlerini okudum. Ne var ki mezun olduktan sonra görüşemediğim Yakup Balcı’dan özür bile dileyemedim.

Son yıllarda geç bulup çabuk kaybettiğim rahmetli Saffet Çakar’la tanıştım. Saffet çakar, Sami Yamanla beraber olunca sohbetimize doyum olmazdı. Saffet Bey ile siyasi görüşümüz uymazdı. O yüzden siyaseti bir yana bırakıp edebiyat ve sanatı, saatlerce konuşabilirdik. Bu sohbetlerde birbirimizden yeni şeyler öğrenir, eksikliklerimizi tamamlardık.

Anlaşamadığımız konuların başında, Saffet Bey, bizim Yakup balcı gibi ısrarla Cengiz Aytmatov’u okumamı istemesiydi. Bu yazar aracılığı ile siyasi görüşünü dayatmaya çalıştığını düşünerek ısrarla okumadım.

Günün birinde Cengiz Bey’in hacimli “Dişi Kurdun Rüyaları” kitabı geçti elime, bu kez de Cengiz Aytmatov hayranı oldum. Bir kez daha yanılmışım. Hep başkaları yanılacak değil ya hepimiz yanılabiliyormuşuz. Ama Yakup gibi saffet Bey’den de özür dileyemedim.

Her iki örnekte de peşin hükümle hareket etmişim. Rahmetli babamdan duymuştum. O da kim bilir kimden duydu. “Omzunuzda bir heybe olsun demişti. Her bilgiyi öğrenin. Beğendiğinizi heybenin ön gözüne, beğenmediğinizi arka gözüne atın. Ola ki arka gözdekine de ihtiyaç duyabilirsiniz.”

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku