takip et takip et takip et
Gündem

3 Temmuz 2020 - 488 Okunma

“YAPTIĞIMIZ YAPACAĞIMIZIN TEMİNATIDIR”

Abone Ol

Üstün kahramanlık örnekleri sergileyerek adlarını tarihe altın harflerle yazdıran Nene Hatun, Kara Fatma ve kahraman Türk kadınlarının torunları, onların mücadelesini sürdürüyor. Kadınların derdini dert edinen, karşılaştıkları engelleri azimle aşan S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi Başkanı Amine Sümbül, Başkan Yardımcısı Ayşe Aldemir ve Kooperatif Üyesi Elif Şimşek’in kendi imkanlarıyla kurdukları Hanımeli Kooperatifinin hikayesine dair bir röportaj gerçekleştirmiştik. Röportajın birinci bölümünde Başkan Amine Sümbül’ün yaşam öyküsünü, kooperatifin kuruluş ve varoluş mücadelesinin hikayesini dinledik.Yaptıkları çalışmalarla ilimizi ve kültürümüzü ulusal ve uluslararası alanlarda en güzel şekilde temsil ettiklerini ve tanıttıklarını ifade eden Amine Sümbül,  kendilerine destek verilmesi halinde ortaya muhteşem işlerin çıkacağını özellikle vurguladı. Uzun yıllar aşkla çalışmasının temel kaynağını, “Çalışmalarımız kadınların idealleri üzerine, o kadınların eli kolu olunması gerekiyor çünkü kadın evde, çaresiz, okuma yazma bilmiyor, evlendirilmiş, ataerkil aile yapısında yaşamak zorunda. Kadınların derdi benim derdim oldu, davası benim davam oldu yani şu ekonomik girdi, kadınlara istihdam alanları dememin altındaki kesin neden bu.” İfadeleri ile açıklayan Başkan Sümbül kadınlara yeni imkanlar sunmak istediklerini söyledi. Kadınların hayatını daha yaşanır kılmak için otuz yıl boyunca gece gündüz demeden çalıştığını ifade eden Kooperatif Başkanı Amine Sümbül ve arkadaşlarıyla gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci bölümü:

BUGÜNE KADAR İSTEDİĞİNİZ DESTEĞİ BULABİLDİNİZ Mİ?

“Tokat için özellikle Tokatlı kadınlar için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu noktada hepimizin birbirine ihtiyacı olacak. Gelişmeler iyi ama biz alt yapısını oluşturmuş, uzun zamandan beri var olan bir kooperatifiz. Bugüne kadar istediğimiz desteği bulamadık, yani girişimlerimiz oldu, projelerimiz oldu. Giden valilerimizle başladık o projelere ama tayin olan valilerimizin verdiği söz, gelen valilerimiz tarafından yerine getirilmedi. Mesela Novada alışveriş merkezinde yöresel tat ve sanatlar mağazası açacaktık. Bunun için giden Syn Valimiz Cevdet Can Bey destek sözü vermişti, bu konuda Novada yönetimle görüşmeler tamamlandı yatırımcıların onayı alındı, çalışmalar yapıldı, proje tamamlandı sadece imzalar atılacaktı ama sayın valimizin tayini çıkınca projemiz yarım kaldı.  Maalesef gelen Valimiz aynı anlayışla projemizi desteklemedi. Oysaki makamlar geçici hizmet kalıcıdır.”

YÖRESEL ÜRÜN MAĞAZASI TALEBİNDE BULUNMUŞTUNUZ?

            “Sayın Valimiz Ozan Balcı’dan da yöresel ürün mağaza talebinde bulunduk, umutla bekliyoruz. Tokat Belediyesi yer altı çarşısının bayanlar için yöresel ürün mağazası olmasına yönelik projemizi 2 yıl oldu Sayın Başkan Eyüp Eroğlu ile paylaştık, yine aynı şekilde ümitle bekliyoruz. Bizim projemiz kapsamlı bir proje.  Yer altı çarşısının şartları uygun, hanımlarımızın da Tokat kültüründe bir açık pazar yerinde yapamayacaklarını düşünerek oradaki açık alanı kadınlar için pazar yeri olarak değerlendirmeyi düşündük. Yaklaşık yüz elli hanımı alır orası, köydeki ve şehirdeki hanımlara haftanın birkaç günü pazar kurulabilir.Organize konusunda tecrübelerimiz gayet iyi. Birde hanımlar lokali yapmayı düşünüyoruz. Mağazamızda ayrı bir model. Kendi iş yerini kurmuş ama evden pazarlama yapan kadınlara imkan sunmak istiyoruz. Onların vergi sorunu olmayacak, onlar adına vergilerini kooperatif ödeyecek. Biz Belediyeden hala ümitle bir cevap bekliyoruz. Biz ilde tek ve önce kurulmuş ciddi geçmiş deneyim ve tecrübeleri olan rol model olabilecek konumda kooperatifiz.

PROJELERİNİZDEN BAHSEDEBİR MİSİNİZ?

“Yaptığımız yapacağımızın teminatıdır” diyerek sözlerine devam eden Sümbül,  Derneğin geliştirdiği farkındalıklarla, ODTÜ proje uygulamamızda yazmacılık eğitim ve öğretimleri için atölyeler kurduk. Sekiz tane atölyemiz vardı. Bu atölyelerde hanımlar öğrenimlerini tamamladıktan sonra kayda değer güzel bir final programı Tokat ve Ankara ODTÜ de yaptık. Ankara’da 4 Büyük AVM de sergiler tanıtım animasyonlar yaptık.  Takdirler aldık. Tokat’ta 2004 yılında dernek kurduğumuzda yazmacılıkla ilgilenen birkaç ustamız varken şu anda onlarca kadın yazmacı ustalarımız yetişti. Taşhan yöresel ürünler satış için açıldığında Dernek olarak ihaleye girip  üretilen ürünlerin satışı için,2 tane dükkan kiraladık.2 yıl  kadar işlettik.Vali Beyin ihaleye girin kiralayın ödeyemezseniz biz yardımcı oluruz dediği halde destek verilmeyince, icralık olacakken kapatmak zorunda kaldık.

O dönemde yine Tokat’ta Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından, evlerde üretim yapan veya iş kurmak isteyen Kadınlara Özel İdareden de ortak oluşturulan fon tahsis edilerek 5 komşu kadın bir birine kefil olmak şartı ile mikro kredi verilecekti.

1 bay 1 bayan görevlendirilmişti. Taşhan’daki Dükkanımıza geldiler. Amine Hanım Biz tüm Tokat’ı taradık komşu kadınlar birbirine kefil olmuyor dolayısıyla da 1 hafta içerisinde olması gereken ilk Mikro Kredi grubunu kuramadık.  Mikro Kredi çekini Ankara’da( o zaman) Başbakan olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan alacaklar lakin biz kuramadık en son Çay mahallesi muhtarı “Bırakın komşu kadınına ben kendi oğluma dahi kefil olamam” diyor dediler.

Çok üzüldüm öyle güzel bir imkan fırsat hanımlara verilirken iki kadın komşu birbirine güvenemiyor birbirine destek olmuyor kefil olmuyor. Oysa Peygamber  s.a.v. “Komşusu kötülüklerinden emin olmayan kişi, cennete giremez!” H.Ş. gereğinde Müslüman olarak komşular bir birinden emin olup güvenmek mecburiyetinde.Aksi halde cennete gidemeyecek! Hadis-i Şerif beni çok düşündürdü komşuların bir birine güvenip Destek (kefil) olması lazımdı.O dönem Vali yardımcımıza durumu anlattım. Biz bu rol model ilk grubu  kurarız lâkin hanımlar  ürettiğimiz  ürünleri dernek olarak satın alır mısınız derlerse kesin söz veremeyiz, çünkü satış konusunda yazın yeterli olsak da kışın tıkanıyoruz dedim.‘Amine Hanım siz kurun gurubu, biz Valilik olarak size destek oluruz’ dendi.

Biz ilk toplantıda 60 kişilik bir kalabalık katılımda rol model bir değil 3 ayrı 5’er kişilik komşu kadınlardan “Mikro kredi gurup” kurduk. Buda bir ilk oldu. Derneğimiz her zaman örgütlenme konusunda başarılı olmuştur.Vali’likten tabii vaat edilen yardım yapılamadı bu konuda.Bizde gurup kurma ötesinde istediğimiz gibi destek veremedik.Yine Derneğimizin ODTÜ projesinde eğitim alan hanımlara önce ve sonrasındada Kültür İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğimizde açılan kurslarda kendi atölyelerini kurma fırsatları verildi. Evlerinde kendi atölyelerini evlerinin, bir odasını  yazmacılık atölyesi yaptılar. Aynı aileden baba, oğlu ve kızı beraber usta olarak yetiştiler. Ailecek yazmacılık farkındalığı oluştu.Güzel sanatlardan öğrencilerden ağaç kalıp oyma ve yazma ustaları yetiştirdik O dönem Tokat Valilerimizden Sayın Ayhan Nasuhbeyoğlu’na çok teşekkür ediyorum.  Bize inanması, derneğin iktisadi işletmesini çok önemli görmesiyle başladı.  Eski yazmacı, bakırcı, deri ustamızı, çömlek yapan ustalarımızı yanımıza aldık. Onlarla özel çalışmalar yaptık.Onlara Dernek imkânlarından fayda sağlayarak destek olduk. Çömlekçi ustamızın Emirseyit’teki köydeki atölyesinde Halk Eğitim iş birliğinde kurs düzenledik, köye gittik.

Ustamızın çalışmalarına destek olduk. Kızık köyünde Kızık Kilim Deseni literatüre girecek ama köylü hanımlar bunun kıymetini bilmiyor. Biz köylere kilim dokuma kursları açtık. Allah nasip ederse Olgunlaşma Enstitüsü ile ortak proje yapmayı istiyoruz. Üniversitemizle çalışmalarımız olacak. Kök boya ile ilgili projelerimiz olacak. Ufacık destek görsek muhteşem işler çıkacak ortaya. Vali Beyin yapmamızı istediği projemizi Büyükyıldız’a yapıyoruz. Niksar Belediye Başkanı ile görüşmelerimiz devam ediyor, güzel bir proje hazırlıyoruz.”

UZUN YILLAR AŞKLA ÇALIŞMANIZIN TEMEL KAYNAĞI NEDİR?

“Çalışmalarımız kadınların idealleri üzerine, kadınların gerçekten çok derin yaraları var. O kadınların eli konu olunması gerekiyordu, çünkü kadın evde, evinden dışarı çıkamıyor, özgürlükleri ambargo altında, eşleri kahvede akşamlıyor. Kadın evde, çaresiz, okuma yazma bilmiyor, evlendirilmiş, ataerkil aile yapısında yaşamak zorunda. Elinden bir şeyler geliyor ama yaptığı ürettiği şeyleri pazarlayamıyor. Kadının çocuğu aç sefil, kocası ise en ünlü markanın sigarasını kullanıyor. Akşama kadar kahvede, eve de bir ekmek almadan geliyor, ihmali yetmez gibi birde kadın şiddet mağduru. Ailede şiddet, geçimsizlik var, kadın psikolojik olarak çöküyor. Kadın ne annelik yapabiliyor ne de kendi gibi yaşamayı başarabiliyor, ondan sonra kadın çökünce herşey birden çöküyor. Çocuk dünyaya problemlerle geliyor, kişilik bozukluğu olan bir çocuk oluyor. Anne, baba ve çocuk hepsi sorunlu, beraberken parçalanmış bir aile oluyor. Çok acı hikâyeler gördüm bu konuda. Bu başlı başına bir sosyal toplum problemi. Bu problemin çözülmesi için ben sıradan bir vatandaşken bir sosyolog gibi çalıştım. Gerçekten ciddi istatistikler yaptım kendi alanımda, ondan sonra istatistikler sonucu bu olayı buraya kadar getirdim. Bu olay çeşitli badirelerden geldi. Ben Milli Eğitime bağlı çalışıyordum,  kadınlar için kendi işimi bıraktım, dernek kurduk. Daha sonra siyasete atıldım. Benim başladığım noktada insan idare etme sanatı olarak öğretildi bize siyaset. Bir sanat güzelliği ile sanatçı ruhu ile girdik siyasete biz. Öyle işledik, nakış nakış her tarafı.20 yıl önce siyasetten ayrıldım ve bir daha hiç dahil olmadım. Kadının evinde annesi babası var ama yok gibi sorunlarla yalnız başına mücadele ediyor, ekonomik yönden bağımlı ve sanki esaret altında yaşıyor. Bir insan eğer ki inanmış bir Müslümansa kadına verilmiş haklara saygı duymalı.  Kadınların derdi benim derdim oldu, davası benim davam oldu yani şu ekonomik girdi, kadınlara istihdam alanları dememin altındaki kesin neden bu. Bu beni el sanatları ile tarımla, toprakla, üretimle kesiştirdi. Ben tarımı hiç iyi bilmiyordum ama artık bir köylüden daha köylü hissediyorum kendimi. O kadar yakın duyuyorum kendimi. Allah’ın doğuştan insana emanet verdiği sağlığı koruması lazım ama hiç birimiz sağlıklı değiliz. Sebebi de kuşatılmış topraklar içerisindeyiz. Biz düşmanı denize döktük ama topraklarımız şu anda zehirle kuşatılmış ve bu toprakların kimyasal etkisinden kurtulabilmesi için en az yüz yıl geçmesi gerekiyor İnsanların bilinçlerini uyuşturdular. Tüm bu etkenler benim kadınlar için, toprağım için gece gündüz demeden çalışmamın temel sebepleri.”

KADINLAR ADINA TEŞEKKÜR

Kadınların derdini dert edinen, toplumda dışlanmış, ezilmiş kadınların sesi olmayı kendine görev bilen Amine Hanımı yürekten kutluyoruz.

KADIN KOOPERATİFİNİN EKONOMİYE KATKISI NEDİR?

Konferansa İstanbul’dan katılan Kooperatif Başkan Yardımcısı Gıda Mühendisi Ayşe Aldemir, Tokatlı kadınlar için yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Yardımcısı Aldemir, “Elimizden geldiğince işin içinde olup katkı sağlamaya çalışıyoruz. Güzel hedeflerimiz var. Kadın Kooperatifiyiz, Tokat için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kooperatif üyelerimizin tamamı bayan.  Kadın emeğinin ekonomiye katkısı avantaj. Üreten kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durmak ve ekonomik yönden bağımsız yaşamak istiyor. Kadınlar bu toplumda erkeklerden daha geri planda olunca şartlarımız sınırlı oluyor. Kooperatifin sosyal aktiviteleri oldu, fuarlara, panellere katıldık. Web sitemize yoğunluk verdik, yaklaşık beş yüz üründen fazla ürünümüz sitemizde. Siteye ilgi zamanla daha çok arttı. Daha çok iyi olması için uğraşıyoruz, sitemize daha çok bayanlar ilgi duyuyor, erkeklerde hediyelik eşya alacakları zaman siteyi ziyaret ediyorlar. Farklı şehirlerden de sipariş alıyoruz, bu durum bizleri mutlu ediyor. Çözüm ortaklarımızın, kooperatif üyelerimizin ürünleri var sitemizde. Yöresel tat ve sanatları sitemizde yer alıyor. Her şey para değil, biraz güven lazım bunları koruyarak bu işi yapmaya özen gösteriyoruz. Amine Hanımla hep konuşuruz, kimsenin hakkı bize geçmesin giden bizden gitsin dediğimiz çok olmuştur. Web sitemizi inşallah daha iyi yerlere taşıyacağız. Sadece yurt içi değil yurt dışı fuarlarına katıldı kooperatif üyelerimiz. Tokat’ın yöresel ürünleri farklı ülkelerde tanıtıldı.” Dedi.

KADINLARIN EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜ VAR MI?

Kooperatif üyesi olan ve konferansa Niksar’dan katılan İşletmeci Elif Şimşek, “Bu toplumda sosyal olarak bir kanat kırık gidiyor. Bir kanatla da uçulmuyor. Topraklarımıza ve kadınlarımıza gereken değer önem verilmiyor. Kadın ekonomik yönden bağımlı. Evdeki şiddeti dışarı yansıtamayan kadınlar var. Topraklarımızın ekilmesi bir projeye bağlanmalı. Ben şuan Niksar’da yaşıyorum. Niksar’da göç olduğu için herkes kavak yaptı, dönüşte ekonomik gelir elde ederim düşüncesiyle. Kavak ise toprağın suyunu çekiyor. Bir kavak tarlada asgari on sene kalıyor. Biz kavağı satıyoruz gelir elde ettiğimizi düşünüyoruz. Ben kavak işi yaptığım için biliyorum. Kavak yapılan tarladan istenilen verim alınamıyor.  Kavak sökülen yerden asla bir tarla ürünü alınamıyor. Ekilen dikilen alanların bir projeye bağlanması lazım. Kavak olan tarlalar, çevresini de etkiliyor. Örneğin mısır ekili tarlaları etkiliyor, kavak gölgesinde bir şey yetişmiyor. Düzenli bilinçli tarım uygulaması çok önemli. Kavak polenleri astıma yol açıyor, Niksar’da astım hastalarının sayısı çoğaldı. Çok kıymetli verimli topraklara sahibiz, kıymeti bilinmeli, organik tarıma geçilmeli.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

KADINLARA SAĞLANAN İMKANLAR

Topluma ve özellikle kadınlara sağladıkları imkanlar için kendilerine teşekkür ederek S.S. Yeşilırmak Havzası Hanımeli İnsiyatifi Çevre ve Kültür İşletme Kooperatifi Başkanı Amine Sümbül, Başkan Yardımcısı Ayşe Aldemir ve Kooperatif Üyesi Elif Şimşek ile yaptığımız sohbeti tamamladık.

(Not: Röportajın birinci bölümüne https://www.tokatgazetesi.com/kadinlarin-derdini-dert-edindiler/  adresinden ulaşabilirsiniz.)


" “YAPTIĞIMIZ YAPACAĞIMIZIN TEMİNATIDIR” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “YAPTIĞIMIZ YAPACAĞIMIZIN TEMİNATIDIR” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “YAPTIĞIMIZ YAPACAĞIMIZIN TEMİNATIDIR” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku