takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

2 Ekim 2013 - 07:43:58 - 18 Okunma

Yaklaşan mahalli seçimler

2014 yılının Mart ayı içerisinde muhtar, belediye meclis üyeleri, Belediye başkanları ve il genel meclis üyeleri için Türkiye genelinde mahalli idareler seçimleri yapılacaktır. Bu seçimler arasında il Genel Meclisi üyelerinin seçimi siyasi partiler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü il genel meclisi seçimleri aynen milletvekili seçimleri gibi Türkiye genelini kapsamakta ve partilerin aldığı oyu belirlemektedir.

                2011 genel milletvekili seçimlerinde AKP yüzde elliye yakın, CHP yüzde yirmi altıya yakın ve MHP yüzde on üçlere yakın oy almışlardı. Bu üç parti, AKP, CHP, MHP seçimlere beş aydan fazla bir zaman olmasına rağmen şimdiden hummalı yoğun bir çalışmaya başladılar. Adaylarını tespit ediyorlar. Tabii mahalli seçimler milletvekili seçimlerine benzemez. Mahalli seçimlerde aday çok çok önem taşır. Çünkü adayların dürüstlüğü, şahsiyeti, adaletli oluşu, ailesi, dürüst ve helal ticaret yapışı ve başarılı kamu görevlisi oluşu, tecrübesi kültürü, hizmeti daha iyi yapacağına halkın inanması, aşırı partizan ve politize olmayışı, partisinin baskılarına evet demeden, halkın emrinde olup adalet ölçüleri içinde tarafsız hizmet yapacak halkın tanıdığı ve sevdiği olmazsa olmaz nedenler ve şartlar aranmakta olup bu yazdıklarım mutlaka aranılan ve öne çıkan nedenlerdir.

                Ayrıca belediye başkanı olanın alacağı maaşa ihtiyacı olmamalı o makamı illaki bir geçim kapısı olarak düşünmemeli! Seçilince akrabaları, yakın dostları ve partilileri zaruri işleri dışında belediyeden ve başkandan uzak olmalılar. Şimdi beş yıl evvel 29 Mart 2009 yılında yapılan mahalli seçimlerde partilerin  durumuna bir göz atalım AKP 46 il belediye başkanlığı, CHP 13 il belediye başkanlığı, MHP 10 il belediye başkanlığı, DTP 8 il belediye başkanlığı, DSP 2 il belediye başkanlığı, DP 1 il ve Urfayı AKP’den ayrılan şahıs bağımsız kazanmıştı.

                Aynen milletvekili seçimleri gibi Türkiye genelinde bütün seçmenlerin oy kullandığı il genel meclisi üye seçimlerinde AKP % 38, CHP % 23, MHP % 16, Saadet % 5, DTP %5, DSP % 3 oranında oy almışlardı. 2007 genel milletvekili seçimlerine göre MHP % 3, CHP %3 ve Refah Partisi % 3 oranla oylarını artırmışlar. AKP ise yüzde sekiz civarında oy kaybına uğramıştı.

                Mahalli seçimler ise milletvekili seçimlerine benzemez. Hangi partinin adayı daha iyi, halka daha çok güven verebiliyorsa, daha çok çalışacak kabiliyette ise geçmişiyle bunu ispat edebiliyorsa, o mahalde doğup büyüdüyse, Belediye Meclis listesini halka ve sivil toplum kuruluşlarına ve kanaat önderi kişilerin fikrini alarak danışarak hazırladı ise, parti teşkilatı ve ekibi halkla beraber el ele gönül gönüle birlik ve beraberlik içerisinde ekip halinde seçmenlerine ulaşırsa, sert ve rakiplerine karşı çirkin şahsiyet ve iftira yapmadan hoşgörü ahlaki ölçüler içerisinde seçimleri yaparsa seçmenlerine gece gündüz çalışarak tek tek ulaşırsa bir de seçilince yapacaklarını seçim beyannamesinde seçmenlere iletir yapamayacaklarını vaadetmezse bu şahsın seçimi almamasında herhangi bir neden yoktur sanırım. Basınla iyi ilişkiler içerisinde olmalıdır.

 

                2014 Mart mahalli seçimlerinde MHP şimdiden çalışmaya başlamış görünmektedir. Daha çok çalışmalı ve adaylarını halka danışarak, halkın bilgisini alarak tespit etmeli. Benim yakınım, benim adamım demeden yukarıda yazdığım kıstaslar için de seçimi kimle alırız, kimin oyu ve ekibi ve tarafı fazla bunun hesabını iyi yapmalı başta il ve diğer tüm teşkilatlar kol kola kucaklaşarak milli bir şuur içinde çalışmalı, partiye yeni isimler kazanmalı küskünler varsa onların ayağına gidip gönlünü almalı milli bir barış, kardeşlik ve seferberlik ilan etmelidir. Benden yazması sık sık mahalli gazeteleri ve TV’leri ziyaret edip konuşmalar yapmalılar. Saygılarımla.

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku