takip et takip et takip et
Gündem

23 Ekim 2019 - 11:09:39 - 790 Okunma

YAĞCIOĞLU HANI ŞEHRE KAZANDIRILSIN

“Cazibe merkezi pekala yine olur” Tokat Kent Konseyi’nin şehrin kültür ve turizmi için önerisi dikkatleri çekti.

Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz Sulusokak’taki 15.yy Osmanlı dönemi eserlerinden olan ve 1980’li yıllarda çarşı yapılmak üzere yıkılan tarihi Yağcıoğlu hanının kente kazandırılması için çağrıda bulundu.

M.Ö. 4000- 2500 yılları arasında Hitit, Frig yerleşim alanları içerisinde bulunarak yüksek düzeyde kültür ve sanat yaşamına sahip olan Tokat, Roma Bizans dönelerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak tarih, kültür ve sanat alanında önemli birikimlere sahip bir şehir olma özelliğini koruyor. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve ilgili kurumlarca yapılan çalışmalarca yok olmaya yüz tutmuş eserler geleceğe yeniden kazandırılırken 15 yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden Yağcıoğlu Hanı da geleceğe kazandırılmayı bekleyen yok olmuş eserlerden. Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Kent Konseyi adına sosyal medyadan yaptığı paylaşımda tarihi Yağcıoğlu Hanının Tokat’a tekrar kazandırılması çağrısında bulundu. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesine seslenen Abdullah Gürbüz, “Şehrimizde Sulusokak’ta kaybolan tarihi bir yapımız var. Yağcıoğlu Hanı… Ali Tusi türbesi karşısındaki boş alanda eskiden olduğu gibi eski haşmetiyle şehrimize hizmet etmesidir isteğimiz…” ifadelerini kullandı.

Sulusokak’ta Ali Tüsi Türbesi ve Katırcılar Hanı karşısında bulunan Yağcıoğlu Hanının yapım tarihi bilinmese de 15. Yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden olduğu biliniyor. Hakkında günümüze kitabe gelmemiş hanla ilgili kaynaklarda yeterince bilgi bulunmuyor. Moloz taş ve tuğladan iki katlı olarak dikdörtgen planlı olarak yapılan hanın mimari üslubunun Taş Han ile benzerlik gösterdiği biliniyor. Han 1935 yılına kadar iyi bir durumda bulunuyorken 1939 depreminde hasar görmüş. 1935 yılında Tokat İtfaiyesi bu hanı kullanmış, 1985 yılında da çarşı yapılmak üzere yıktırılmış. Şimdilerde Yağcıoğlu Hanının arazisi atıl bir şekilde durmakta ve hana ait temel kalıntıları bulunmakta.

VATANDAŞLAR DA RESTORE EDİLSİN İSTİYOR

Abdullah Gürbüzün sosyal medyadaki çağrısı üzerine hanın şehre tekrar kazandırılabileceğine dair yorumlar da oldu. İşte o yorumlardan bazıları.

“Bildiğim kadarıyla o yıkılan binanın temelleri duruyor. Sadece ufak bir kazıda çıkacak gibi. Temel meydana çıkar ise yeniden yapılabilir.

*Tarihi aktivitesi önemli hanlardan birisidir. Tarihte Tokat’ın Anadolu’da ticaret, sanat ve ekonomi bakımında 6.kent olarak yer bulması ve halen anlatılır olması bu sebepledir. Bakırcılık gibi sadece yazmacılık sanatı geriye döndüğümüzde 30 ayrı han içerisinde faaliyet gösteren en az 400-500 civarında yazmacı esnaf mevcudiyeti bunun delilidir. Sonuç Tokat altın dönemini yaşadığı o yılları yaşamış ve yaşatmış kadim kenttir. Tekstil, dokuma …. sanatlar da ayrı dallardı. İnşallah bu han da restore edilir hayatiyet kazanır.

*Çok isabetli bir şeye işaret etmişsiniz tebrik ederim. 20 yıldır söylüyorum. Tokat’ın Amasya’dan çok daha güçlü bir tarihi mimari birikimi var. Amasya gibi vitrine koyacağımız yalı boyu evlerimiz yok ama daha zengin ve önemli yapıların bulunduğu Sulusokak var. Lakin Ali Paşa’dan Kazancılar Mescidine kadar olan kısımda doku çok bozulmuş burayı rehabilite ederek Sulusokak’ı vitrinimize koymalıyız. Birden bire olacak değildi elbette, 20 yıl önce başlansa şimdiye kadar biterdi. Bunun üzerinde önemle durulmalı.

*Sulusokak’ta çocukluğum geçti. Bakırcılar Çarşısını, ana baba günü olan cuma pazarını, halı kursunu bilirim. İnsanlar gelir, esnaf para kazanırdı. Sulu Sokak’ta insanımızın yeniden yolunun düşmesine vesile olacak bir canlılık oluşturur. Bakır dövme ile çıkacak sesin cazibesi insanı o bölgeye çeker. Deveciler hanı ön yüzdeki dükkanlar daha işlevsel olur. Yani Sulu Sokak, iki büyük cami ile cemaat de toplar. Gelecek için cazibe merkezi pekala yine olur. Bu yatırım kimin işi onu bir belirleyelim yeter ki.

*Sulusokak ve Saat Kulesi civarı, yanılıyorsam bağışlayın aklımda kalan. Yahudi sokak ve Pirhan, Meydan Camii hanlar hamamlar. Alipaşa camii civari yani tümüyle eski Tokat bir bütün halinde turizme açılabilse, hiçbir kentte yok bu doku.

*Demirciler, bakırcılar ne güzeldi kalaycılar her birinden ayrı tarihi nağmeler…

*Evet. Bakır kalaycı dövme sesleri çin çin çinilerdi Sulusokak’ta…”


" YAĞCIOĞLU HANI ŞEHRE KAZANDIRILSIN konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YAĞCIOĞLU HANI ŞEHRE KAZANDIRILSIN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YAĞCIOĞLU HANI ŞEHRE KAZANDIRILSIN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku