takip et takip et takip et
Gündem

26 Kasım 2019 - 476 Okunma

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI

Abone Ol

Yabancı uyruklu öğrencilerin Tokatlılarla kaynaşması amacıyla etkinlik düzenlendi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, yabancı uyruklu öğrenci sayısını 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak şuan itibari ile uluslararası öğrenci sayımız bin üç yüzü geçti, 44 tane farklı ülkeden öğrenci aldık. Allah nasip ederse dört sene sonra bu rakamı 5 binlerde görmek istiyoruz. Eğitim, ticaret, kültür hem de Türkiye’nin önemli vizyonu, misyonu olarak bunun önem taşıdığını düşünüyorum." dedi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından Uluslararası öğrenci etkinliği düzenlendi. Yabancı uyruklu öğrencilerin Tokatlılar ile kaynaşması amacıyla düzenlenen etkinlikte Gaziosmanpaşa Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler kendi yörelerine ait hazırladıkları yemekleri sundu, yöresel halk oyunları gösterileri ile ülkelerini tanıttı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü öncülüğünde, Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen etkinlikte; Nijerya, Kosova, Kamerun, Çad, Demokratik Kongo, Afganistan, Uganda, Somali, Azerbaycan, Türkmenistan, Filistin, Suriye, Ürdün, Irak, Pakistan olmak üzere 15 ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrenciler yöresel yemek ve oyunlarla ülkelerini tanıttı.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa, Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, öğrenciler ve Tokatlı vatandaşlar katıldı.

“TOKAT’A GİTMEK GEREK”

Somali’den eğitim için ilimize gelen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencisi Muhammed Dırise programda yaptığı konuşmada, “Tüm Tokat halkına bizi Tokat’a kabul edip misafir ettikleri için teşekkür ederiz. Mevlana’nın dediği gibi Tokat’a gitmek gerek dedik ve bu vesile ile biz Tokat’a geldik. Hepinize teşekkür ederiz” dedi.

“TOKAT’TA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SAYISI BİN ÜÇ YÜZÜ GEÇTİ”

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, yabancı uyruklu öğrenci sayısını 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak şuan itibari ile uluslararası öğrenci sayımız bin üç yüzü geçti, 44 tane farklı ülkeden öğrenci aldık. Allah nasip ederse dört sene sonra bu rakamı 5 binlerde görmek istiyoruz. Öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 18’ini yabancı uyruklu öğrencilerden oluşturacağız. Yabancı uyruklu öğrencilerimiz bizim evlatlarımız, Türkçe konuşuyorlar, Türkçe eğitimlerine devam ediyorlar. Kendi memleketlerini seviyorlar hem de ikinci ülke olarak Türkiye’de yetişmiş evlatlarımız olarak ülkelerine dönüş yapacaklar. Eğitim, ticaret, kültür hem de Türkiye’nin önemli vizyonu misyonu olarak bunun önem taşıdığını düşünüyorum. Bu çalışmamızda Tokat halkı bize çok büyük destek veriyor. Bu bir başlangıç olacak, ilk defa bir uluslararası öğrenci şenliği ile başladı. Bundan sonrakileri 3-4 gün, belki elli ülke ile birlikte meydanın her tarafını kuşatmış olacağız. “ ifadelerini kullandı.

“MİSAFİRİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VARDIR”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Daha önceden üniversitemizde yabancı statüsünde okuyan öğrencilerimiz vardı ama bu kadar kalabalık değildi. Bin üç yüz yabancı öğrenci sayısını duyunca daha da sevindim, inanıyorum ki bu sayı çok daha artacak. Biz millet olarak komşusu açken tok yatmayan bir medeniyetin mensupları olduğumuz için misafirin bizim başımızın üstünde her zaman yeri vardır. Sizlerde hem ev sahibisiniz hem de bizim misafirimizsiniz. Her zaman sizlere kapımızda açık, gönlümüzde açık. “ şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN ETKİ ALANI DAHA DA GENİŞLEYECEK”

Sonrasında konuşma yapan Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Gaziosmanpaşa Üniversitesi ilkleri yapmaya başladı. Bu yıl yaklaşık bin tane yabancı uyruklu öğrenciyi üniversitemize kaydettik, bin üç yüz tane öğrencimiz oldu önümüzdeki yıllar içerisinde bu sayıyı daha da artıracağını Rektörümüz ifade etti. Bu bizim için gurur verici bir hadise. Buraya gelen öğrencilerimiz Türk kültürünü örfünü âdetini kendi ülkelerine tanıtacaklar. Ülkemizin etki alanı daha da genişleyecek. Aslında Türkiye, Türkiye’den büyük bunu Türkiye’de yaşayanlar fark etmiyor. Üniversitemize arkeoloji bölümünü kazandıracağız. Üniversite hastanemizde doktor kadromuz gittikçe artıyor. Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum, misafirlerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“TOKAT’I KENDİ MEMLEKETİNİZ GİBİ HİSSEDEBİLİRSİNİZ”

Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizde yurt dışında öğrencilik yaptık,  yurt dışında şunu ister insanlar,kendi memleketi gibi hissetmek ister, güvenlik başta olmak üzere yaşamının kolaylaştırılmasını ister. Tokat tam sizin istediğiniz gibi bir yer, kendi memleketiniz gibi hissedebilirsiniz. Güvenlik sorunu yok. Türkiye Devleti ve Tokat kültür olarak Osmanlıdan, Selçukludan beri geliyor. Farklı milletler, farklı anlayışlar, farklı dinler hepsi aynı evin çocukları gibi yaşayabilirler. Bizde ayrı gayrı yoktur. İnsanı merkeze alırız. Sizin canınız, malınız namusunuz bizlere emanettir her zaman. Bizim için burada ki Türk vatandaşlarından da hiçbir farkınız yoktur. Hepinize başarılar diliyorum.” Dedi.

YÖRESEL YEMEKLER SERGİLENDİ

Konuşmalar sonrasında Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantları gezerek yabancı öğrenciler tarafında hazırlanan yöresel yemekleri tattı.


" YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku