takip et takip et takip et
Gündem

23 Ocak 2020 - 428 Okunma

YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI

Vali Dr. Ozan Balcı, “Sahipsiz hayvanları da önemsiyoruz. Hayvan hastanesi kurmak için çalışmalarımız var. Ayrıca hayvan ambulansı temin etmeye çalışıyoruz.”

Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü koordinesinde yaban hayvanlarını koruma ve yem desteği sağlamak amacıyla GıjGıj dağına kuru yonca ve buğday bırakıldı. Tokat’ta havaların soğuması ve kar yağması ile beraber beslenecek gıda bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar unutulmadı. Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki il protokolü kış gününde yem bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için doğaya yem bıraktı.

YABAN HAYVANLARI İÇİN 5 TON YEM

Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından 2019 yılında yaban hayvanlarına yem desteği sağlamak amacıyla besi yemi, ot-yonca ve yemek artıkları olmak üzere toplam 4 ton 600 kilogram yemin doğaya dağıtımı gerçekleştirildi. Milli Parklar Şube Müdürlüğünce 2020 yılı kış döneminde de yaban hayvanlarına yem desteği sağlamak amacıyla toplam 5 ton yemin doğaya dağıtımının yapılması planlanıyor.

Yılın ilk karının yağmasıyla birlikte ilimizin çeşitli noktalarında yemleme çalışmaları yapıldığını belirten Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İhsan İkinci, doğaya buğday ve kuru yonca türü yemler bırakılarak yaban hayatının desteklendiğini söyledi.

Vatandaşlarında ağır kış şartlarında yaban hayvanlarına destek olmalarının önemli olduğunu ifade eden İkinci, “Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarından dolayı aç kalan yaban hayvanlarının yiyecek ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanırken, yerleşim yerlerine yaklaşarak can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenmekte ve yaban hayvanlarının popülasyonu da desteklenmektedir. Hayvanlarımıza sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, vatandaşlarımızın da pencere ve kapı önlerine ellerinden geldiğince yiyecek bırakmaları ağır kış şartlarında yaban hayvanlarına destek olunması ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, bundan sonra da Müdürlüğümüz tarafından kış aylarında yem ihtiyacını karşılayamayan yaban hayvanları için yemleme çalışmalarına hızla devam edilecektir.” Dedi.

“HAYVANLARI KORUYALIM”

Hayvan hastanesi kurmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Biz memleketimizi, milletimizi seviyoruz. Sadece insanıyla değil, biz memleketi kurduyla kuşuyla börtü böceği, havası suyu ile beraber seviyoruz. Bir taraftan insanlarımızın refahını yükseltirken, huzuruna katkı sağlarken bir taraftan da müthiş bir ağaçlandırma faaliyetimiz var. Tokat’ta sadece bu sene 240 bin tane ceviz ağacı dikildi. Bu memleketimizin börtü böceğine, havasına suyuna katkı sağlayacak önemli faaliyetler. Bunun yanında yaban hayvanlarını ve bütün hayvanları önemsiyoruz. Hayvanlara merhameti olmayanın insana da merhameti olmaz denilir. Türk toplumu da çok merhametli bir toplumdur. Tokat’ta çok merhametlidir, bu soğuk kış gününde memleketi hayvanları ile beraber sevmektir. Yaban hayvanlarının aç bırakılmaması, onların korunması anlamında bu faaliyeti önemsiyorum. Sahipsiz hayvanları da önemsiyoruz. Hayvan hastanesi kurmak için çalışmalarımız var. Ayrıca hayvan ambulansı temin etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de çok önemli bir iş yapıldı, İl Özel İdaresinde bütçe ayrıldı, sahipsiz hayvanların tedavisi bakımı için.  Kısacası biz memleketi insanı, doğası, hayvanları ile beraber seviyoruz. Hayvanları korumalıyız. Hayvanlar doğal yaşamın en önemli parçaları, onlara zarar vermemeliyiz, onları koruma bilincine sahip olmamız lazım. Tokatlı insanlarımız, hemşerilerimiz yardımseverliği ile tanınan insanlardır. Tokat’a da bu yakışıyor. Biz bunu özellikle çocukların eğitimi için örnek olarak yapıyoruz. Hayvanları koruyalım.” Şeklinde konuştu.


" YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA YEM BIRAKILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku