takip et takip et takip et

28 Haziran 2019 - 27 Okunma

VUSLAT…

Abone Ol

Ne güneşler doğmuştur dünya üzerine, ne yağmurlar yağmıştır. Dünya, hayatı boyunca neler görmüş, yaşanmıştır. Yüreğin ısınması, güneşe uzanması, yağmurda ıslanması, doğanın yeşermesi, meyvelerin olgunlaşması, vaktin gülümsemesi için dünyadaki canlı ve cansız bütün varlıkların hepsinin var oluş sebebi ve görevleri vardır.  

Yüreği serinleten dalgaların sahildeki serinliği, yaşanan ve yaşanmamış iklimlere mevsim sorumluluğu, hayaller ötesinde istenen arzu dolu dünya hayatı, uzun ince bir yolculuğun kendisidir.

                Biliyor musun; “Akşam olmadan bir bir geldiler.  Gam ve gasevet rüzgâra saldı kendini. İçinde hüzün dolu mısralar, bestekâra ulaşmadan yeniden düzenlendi.

                Dünya âleminden, ebedi âleme uzanan yolculuğun her aşamasında geriye kalanlara “eyvallah” dedirten dönüşüm, günler ve geceler boyu bir kutlu hayalin alt yapısını hazırladı.

                Kelkit Irmağının serinliği, akıntısı, dostluğu ve aşkı, atmış yılımı tamamlarken yolun sonu görünüyor ufkuyla türküler şarkılarla bütünleşti.”

                Yol boyunca sağlı sollu minareleri görülen köylerin, kasabaların şehir öncesi ve sonrası yamaçlarında tayların bize eşlik ettiği anları unutulmaz kılan Delitay aşkım yeniden damarlarımda dolaşmaya başladı. Şaşırmayanlar, yol iz bilenler, aklı başında olanlarla beraber yol yürüme kararım halen devam etmektedir. Beni üzecek, kıracak, yok sayacak her canlı için geçerli olan prensipler, kısa sürede olumlu değişimleri de beraberinde getirecektir.

                Güneş karınca dağlarının batı yakasında yeni kaybolmuştu. Akşamın karanlığı tam başlayacakken, kuşlar yuvalarına, insanlar evlerine ulaşma telaşında iken müezzinin davudi sesiyle ezan milli ve manevi duygularımı ayağa kaldırıyorken, dua vaktime hazırlık yapıyorum.

                Kapının önünde daha yaşını doldurmamış birkaç ağaç etrafında oyun oynayan, ötüşüyle vakti güzelleştiren, kuşların cıvıltıları ile çocukların ağlayışı, gülüşü ve konuşması arasındaki ahenk ve tatlılık ben olmamı sağlıyor.

                Günü akşama, akşamı şafağa ulaştıran sahibe şükürler olsun.  Gönül muhabbeti ve beyin jimnastiği ile geçmişten bugüne, bugünden yarına yapılacak tüm değerlendirmelerin ılık serinliğine hoş geldin vaktim. Şükür, dünya nimetlerinden razı olanlardanım.

                Vücudumun organları bazen emirlerimi dinlemiyor. Mesela ayaklarım, koş diyorum aldırmıyor. Bir türkü söylemek istiyorum Kelkit’e dair. Duygu verip gözyaşı salsın da, nefes alışverişlerin gönül çeşmemde şifa niyetine insanlığa uzansın diye.

                Söz faslı tamamlanıp, ol vakti, gül mevsime eriştiğinde günler, aylar, yıllar gülümsediğinde, damarlarda kan tazeleniyor da ak saçların ara sokaklarında gençlik yürüyüşü başlatıyor.

                Güneş renginde bir günün mısralara teslim olduğu saniyelerin titreşiminde akşamlar yıldızlarla süslenir. Sonra ay konar üzerine, gülümseyerek vakti avuçlarına alır.

                Zaman kalbimle birlikte ilerliyor. Bayram mutluluğunu evimde yaşıyorum. Gecemi gündüzümü huzur ve mutlulukla bütünleştiriyor,  gönlümün uçsuz bucaksız derinliğinde geç kalmış bir vuslat yaşıyorum. Duygulu anlarım ilmek ilmek sevda işliyor. Gözlerim sularla sırdaş oluyor. Güneş kah gülümsüyor, kah bulutların ardına saklanıyor. Fırsatı kaçırmayan bulutlar damlalar halinde toprağa iniyor, gökkuşağı yeryüzü ile gökyüzü arasında köprü oluyor.

                Gözlerin kendi ufkunu merceklerin arkasında saklıyor. Süzülecek ne varsa tek tek ayıklanıyor. Arınmış, sade olmuş, yalın hale gelmiş, dünya nimetlerinin güzelliğine eyvallah.

Toprağa bereket versin yağmurlar,
Vaktinde meyvesin sunsun ağaçlar,
Ömrümü günbegün süsler dualar,
Akşamım şafakta vuslat beklerken

Osman BAŞ


" VUSLAT… konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere VUSLAT… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda VUSLAT… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku