takip et takip et takip et
Gündem

5 Ekim 2019 - 84 Okunma

VETERİNER HEKİMLER ODASINDAN ANLAMLI ETKİNLİK

Abone Ol

Tokat Veteriner Hekimler Odası tarafından 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla etkinlik yapıldı. Etkinlik kapsamında veteriner hekimler odası tarafından hazırlanan kedi köpek mamaları öğrencilere dağıtılarak hayvanları beslemeleri sağlandı.

Tokat Veteriner Hekimler Odası 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Etkinlik kapsamında Tokat Veteriner Hekimler Odasınca hazırlanan kedi ve köpek mamaları il merkezi ile Zile ve Niksar köy okullarında öğrencilere dağıtılarak hayvanları beslemeleri sağlandı. Tokat Veteriner Hekimler Oda Başkanı Seyit Sami Karyağdı etkinlikteki amaçlarının çocuklarda hayvan sevgisi aşılamak ve hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Geleceğimiz çocuklar ile canlıların geleceğine umut ışığı olmaya çalıştık.” dedi.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününe ilişkin yaptığı açıklamada, bu günde hayvan haklarına ilişkin farkındalığı geliştirmek adına gerçekleştirilecek her etkinliğin büyük değeri olduğunu belirten Tokat Veteriner Hekimler Oda Başkanı Seyit Sami Karyağdı, günün önemine ilişkin şunları kaydetti:

“Birleşmiş milletler tarafından hayvan hakları evrensel beyannamesinin yayınlanması ile, ülkemizde 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ile, dini ve vicdani yönden de büyük önem taşıyan bir konudur hayvan hakları.

Etkinlikler nasıl olursa olsun, yapılan tüm çalışmalarda hepsinin verdiği mesaj aynıdır. 4 Ekim’in amacı, aslında her günümüzü birlikte geçirdiğimiz hayvanları görünür kılmak onlar ile birlikte yaşama arzusu ve saygısının her kesime anlatmakta ibarettir.

Elbette o bir günde bütün sahipsiz hayvanların başını okşayıp sevgi göstermek mümkün olmadığı gibi, hayvan hakları da bundan ibaret değildir zaten. Birlikte yaşadığımız tüm canlılara yıl boyu gösterilmesi gereken saygı ve sevginin hatırlanmasını sağlayan bir takvimdir.

Ancak her yıl 4 Ekim’de ne kadar çok kişi, kurum, kuruluş, hayvan haklarına dair insanların dikkatini çeken, algısını açan, bilinçlendiren faaliyetler yaparsa, bugün hemen etkisi olmasa da gelecek için umudumuz o kadar artar. İlimizde Valiliğimiz, il özel idaremiz ve il genel meclisimizin korunmaya muhtaç canlılar için yürüttüğümüz ve ilimizdeki veteriner hekimlerimizin örnek çalışmaları ile uygulanan projelerde bile bu canlara yardım edebilmenin mutluluğunu bizlere yaşatmıştır. Bu sayede yüzlerce binlerce canlıya umut ışığı olunması yanında bunun ülkedeki ilk proje olması bizlere ayrı bir gurur yaşatmıştır.

Bu yüzden biz Veteriner Hekimler olarak, hayvan haklarına saygı için bir anlık durup düşünmeler dahil her türlü emeğe minnettarız. Hedef her zaman daha iyisine ulaşmaktır. Bıkmadan usanmadan hayvan haklarının sevgi koşullu olmadığını anlatmaya ve savunmaya devam edeceğiz. Dünyaya gelen her canlı kadar yaşam hakkına sahip tüm hayvanlarımız için, haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz.

İnsanın da hayvanın da taşıdığının can, aldığının nefes olduğunun bilincinde yetkililerle, önümüzdeki günlerde düzenlenmesi beklenen Hayvanları Koruma Kanunu sonrasında artık; yasal düzenlemelerin hayvanları nesne olarak görmediği günler istiyoruz.

Hayvanları Koruma Kanununun insan ya da hayvan öncelikli değil insanlık için en iyisi olması dileklerimizle. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.”


" VETERİNER HEKİMLER ODASINDAN ANLAMLI ETKİNLİK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere VETERİNER HEKİMLER ODASINDAN ANLAMLI ETKİNLİK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda VETERİNER HEKİMLER ODASINDAN ANLAMLI ETKİNLİK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku