takip et takip et takip et
Gündem

26 Mart 2020 - 426 Okunma

VATANDAŞA ELEKTRONİK ORTAM KULLANMA ÇAĞRISI

Abone Ol

Vergi Dairesindeki tüm işlemlerin elektronik ortramda yapılabilmesine rağmen vatandaşların vergi dairesine gidip işlem yapmaya çalıştığını belirten Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, “Vatandaşlarımızın bütün işlemlerini evden elektronik ortamda yapmalarını istiyoruz” dedi.

 “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” konulu 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 22 Mart 2020 tarih ve 31076 mükerrer sayılı Resmi Gazete ile yayımlandı. Ancak Genelgenin özellikle adliye ve maliye birimlerinde uygulanmasına ilişkin sıkıntılar olduğunu belirten Büro Memur-Sen Tokat İl Başkanı İrfan Kucur, basın açıklaması yaptı.

GENELGE BÜTÜN KURUMLARDA İVEDİLİKLE UYGULANMALI

Genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yönteminin kullanılacağını anımsatan Kucur, “Yayımlanan genelge çok önemli ancak şuana kadar bütün birimlerde uygulanmaya başlanmadı. İçişleri, Hazine ve Maliye, Ticaret, Gençlik ve Spor, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları birimlere yazı göndermedi. Kurum amirleri henüz yazı gelmedi gerekçesiyle personelin ayrılmasını sağlamış değiller. Alınan kararın biran önce hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bakanlıkların ivedilikle kurum amirlerine yetki devri vermesi gerekiyor yoksa alınan kararların bir faydası olmayacak” dedi.

Kucur, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında kamuda çalışanlara serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerektiğini de belirtti.

KURUMLARDA SİRKÜLASYONU YÜZDE 80 ORANINDA AZALACAK

Yayımlanan genelge ile kamu kuruluşlarında sirkülasyonun yüzde 80 oranında azalacağını belirten Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, “Bu genelge çerçevesinde kamuda personelin idari izinli sayılması ile devlet kurumlarına gelen personelin yüzde 80’ni evlerinde kalmış olacak. Yani yüzde 20 civarında personel çalışacak. İlgili birimin yetkilileri inisiyatifinde belirlenen gün ve günler dahilinde personel dönüşümlü çalışacak. Bu kamu kurumlarında sirkülasyonun yüzde 80 oranında azalmasını sağlayacak. Böylece korona virüsün hızlı yayılmasının önüne geçilmiş olacak. Bu sadece kamu kurumların içerisinde değil şehir içi trafiğinde ve toplu taşımalarda da sirkülasyonu daha aşağı çekmiş olacak. Bu çerçevede alınan önlemler vardı. Bu önlemler ilgili dairelerdeki iş ve işlemlerin elektronik ortama taşınması yönünde çalışmalar yapıldı. Bunlar gerçekleşti. Yani vatandaşlarımızın da bu kurumlara gitmesine gerek kalmadan internet ortamında işlemlerini yapmaları sağlanmış olacak. Bu çerçevede virüsün yayılması engellenmiş olacak. Bu açıdan alınan karar çok önemli. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İVEDİLİKLE UYGULANMASI GEREKİYOR

Alınan kararların ivedilikle uygulanması gerektiğini belirten İrfan Kucur, “Genelge yayımlanmasına rağmen bürokrasi maalesef yavaş çalışmakta. Kurum amirleri henüz yazı gelmedi gerekçesiyle personelin ayrılmasını sağlamış değiller. Özellikle vergi dairlerinde yakın temasta çalışma mevcut. Personel ile vatandaşlar arasındaki mesafe bir metre bile değil. Personel korkuyla çalışıyor. Tüm bakanlıkların ivedilikle kurum amirlerine yetki devri vermesi gerekiyor. Alınan genelge kararların biran önce uygulanmaya koyulmalı, yoksa alınan kararların bir faydası olmayacak.”  şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA ELEKTRONİK ORTAMA DAVET

Kucur, vergi dairesinde yapılan bütün işlemlerin internet ortamında yapıldığının altını çizerek, “Yani vatandaşlarımız vergi dairesine gelmeden trafik cezasını, idari para cezasını gibi parasal işlemlerini hepsini halledebiliyorlar. Bununla birlikte bütün defterdarlıklara ait mal müdürlüklerinde yapılması gereken iş ve işlemler de elektronik ortamda bankaya aktarılması sağlanmış durumda. Vatandaşlarımızın vergi dairesine, defterdarlıklara gelmesine gerek kalmadan elektronik ortamda bütün işlemlerini yapabilecekler. Ancak hala vergi dairelerine gelip elden para yatırmaya çalışan vatandaşlarımız var. Sosyal güvenlik kurumu ve nüfus birimlerinde internet üzerinden işlemler yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın bütün işlemlerini evden elektronik ortamda yapılmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAMUDA SERBEST KIYAFET UYGULAMASI GETİRİLMESİ GEREKİYOR

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında kamuda çalışanlara serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerektiğini belirten Kucur, “Şuanda kamu kurumlarında takım elbise ve kravat kullanılması zorunlu. Takım elbiselerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi zor olduğundan dolayı kamuda serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerekiyor. Bu süreçte bütün kamu kurumlarında sivil kıyafet serbestliğin biran önce getirilmesi gerekiyor. Bu corona virüs salgının önlemesinde önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kucur, “Son olarak bazı kurumlarımızda Genelge’nin ruhu ve mantığı ile bağdaşmayan uygulamaya dair yazıların yazıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Tüm kurumlarımızın ve Genelgeye ilişkin uygulamanın takipçisi olacağımızın, aksi uygulamaları ilgili Bakanlıklara taşıyacağımızın bilinmesini isteriz.” dedi.


" VATANDAŞA ELEKTRONİK ORTAM KULLANMA ÇAĞRISI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere VATANDAŞA ELEKTRONİK ORTAM KULLANMA ÇAĞRISI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda VATANDAŞA ELEKTRONİK ORTAM KULLANMA ÇAĞRISI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku