takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

28 Ekim 2011 - 14:28:40 - 18 Okunma

VATANDAŞ KORKMAMALI DEMOKRASİYE DESTEK OLMALI

Bir vatandaş olarak demokratik hakkım olan eleştirimi yapacağım. Zamanı geldiğinde ise oyumu kullanacağım. Hani bazı filmlerde başlarken isim ve mekânlar hayalidir. Fakat bu gerçek bir hikâyedir diye yazarlar ya… İşte bu film de böyle bir filmdir. İsimler ve mekanlar hayalidir. Olaylar hayal meyandır. Şimdiki halimiz gibi ciddiye alınmamalıdır.


Şimdi ki soruların muhatabı şimdi ki iktidardır. Geçmiş dönemdeki iktidarların hataları bu zamanda da devam etmektedir. Belki dürüst bir siyaset bu kısır döngüyü kırabilir. Hayır demeyi bilen, milletin iradesinin üstünlüğünü kabul eden, hukuki bir ayrımcılık istemeyen, özel sektöre verdiği değeri vatandaşına da gösterebilen, hakkaniyetli kişilerden oluşan bir iktidarın yönetimine hasret kalan vatandaş bakalım ne diyor;


Ya da bu vasıfları arayıp bulamadıklarından dolayı bir vatandaşlık görevi gereği mi bir oylama yapılmaktadır? ‘’Aman be yıllardır oy veriyoruz değişen bir şey yok, gelecek iktidarlara da güven kalmadı. İktidara gelene kadar her şey güllük gülistanlık. Önce verilen sözlerinin arkasında dursunlar.’’ demektedir. Ülkeyi yönetmek zor iş. Stresli ve can sıkıcı. Her olaya müdahale etmek, idareyi sağlamak cidden zordur. Buna talip olmak da her babayiğidin harcı değildir. İktidar olunca da hep bana rabbena demek kendilerince bir ödül almak mıdır? Ayrıca kendinden olmayanı vatandaşı değilmiş gibi muamele etmeleri iktidara yakışan bir davranış mıdır? Hele bu kişilerin cezalandırılmaya çalışılması ne kadar vicdanidir? Vicdansızlıkla bu ülke yönetilebilir mi? Tabiî ki yönetilemez ve bu dünya da ispatlanmıştır.


İktidar özel sektörün idaresine girebilir mi? Ya da onların çıkarları için yasalar çıkarabilir mi? Milletin seçtiği vekillerle gayri meşru ilişkilere girebilir mi? Giremez. Girmemelidir. Ne münasebeti olabilir. Fakat bazılarının servetine servet kattıklarına şahidiz. Neden? Ne için? Ülkemizde bazı yerlere kısa yoldan tırmanmak için siyasetçi olan kaç vekilimiz vardır? Ülkemizde siyasetçi olmayıp da siyaseti kullanarak zenginleşen kaç iş adamı vardır? Ülkemizde bir şeyler koparmak için istemeyerek de olsa iktidarın uşaklığını yapan kaç gazeteci vardır? İktidarın gittiği yolu engelleyen yasaları yok sayan ve bu uğurda çalışan kaç adalet personeli vardır? Kurumların çatışmasını engellemeye çalışan, adaletin gerektiği gibi çalışmasına destek olan kaç vekilimiz var? Verilen sözlerin yerine getirilmesi için çalışan kaç vekil var? Tabiî ki bu soruların muhatabı şimdiki ve geçmiş iktidarlardır. Alışılagelmiş düzen devam ettirilmektedir.


İşte bu soruların cevabını hak edilir bir şekilde cevap verebilecek bir iktidar özlemi ile yaşamaktayız. Umudumuz hala var.


Seçimler Demokrasinin vazgeçilmez kuralıdır. Vatandaş kendini her yönü ile yönetecek insanları seçer. Bir ülkenin bütünlüğü vatandaşların bütünlüğü ile sağlanır. Kanunlar, bu bütünlüğün sağlanması toplumun huzur ve güven içinde yaşaması için vardır. Günümüzde cereyan eden olayların ülke için değil de farklı işler için olduğunu görmekteyiz. Ya da biz yanılıyoruz. İktidar ve muhalefet işini bir kenara bırakıp bir birlerine siyaset etiğine uymayan laf ve sözlerle sataşmaları neyi göstermektedir.


Vatandaş olarak siyasete benzemeyen bu söylemlerden ve TV ve gazetelerde yayınlanan Ergenekon vb haberlerden bıktık. Yayın yasağı konulmuş olmasına rağmen adeta gözümüzün içine sokulmaya çalışılan ve yargısı süren (suçlu olup olmadığı henüz bilinmeyen) bu olaylar vatandaşı bunalttı. Adeta TV’lerdeki diziler gibi bir biri ardına yayınlanan bu haberlerle Vatandaş hangi noktaya getirilmeye çalışılıyor. Hangi yargı süreci gazetelerde yayınlanmıştır. Bizler bu davalarda ne kadar yargıçlık ya da savcılık yapabiliriz. Cezasını biz mi keseceğiz? Nasıl ki Deniz Feneri davası gizli saklı yapılıyorsa her yargı aşamasındaki olayların da aynı gizlilik içinde yürütülmesi gerekir. Vatandaş sadece bu davaların sonucunu merak etmektedir. Hukuk en doğru kararı da verecektir.


Daha da derinlere inersek her iktidarın uygun olmayan, kanuni kılıflarla korunma altına alınan, bir şekle uydurularak hazırlanmış yol ve susuzlukları vardır. Zamanında bunları da gazete ve TV’lerde okuduk. Dikkat edilirse vatandaş olarak bu yolsuzluklara alıştık. Birçok vatandaş, yesinler yemesine de vatandaşını da korusun demeye başlamıştır. İşte bu düşünce vatandaşlık görevi değildir. Bunlardan haberdar olun fakat olumlu da bakmayın.

Vatandaş çabuk etkileniyor.  Söylemlere kulak vermek oyumuzu etkiler mi? Oy için gelenlerin sözlerine ne kadar itimat etmeliyiz? Geleceğimiz için verilecek sözler karşısında nasıl sorular sormalıyız? Kandırılmamak için ne tür tepkiler göstermeliyiz? Sıra dışılıktan çıkıp iktidarı ve muhalefeti eleştirmeliyiz. Demokrasi için konuşmalıyız. Korkarak beklemenin kime ne faydası olmuştur. Sorun sorularınızı. Onların konuşmalarına fırsat vermeyin. Sorun ve cevabını isteyin. Onlar konuşmadan siz onların neyi konuşmaları gerektiğine karar verin…

"Şerare Kıvrak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku