takip et takip et takip et
Gündem

24 Temmuz 2020 - 425 Okunma

VATANDAŞ ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNE TEPKİLİ

Abone Ol

TÜVTÜRK'te araç muayene ücretlerinin 400 TL’yi aşması vatandaşların tepkisine yol açtı

Türkiye’de periyodik araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluş olan TÜVTÜRK’te araç muayene ücretlerinin 400 TL’yi aşması vatandaşların tepkisine yol açtı. Sistemin değişmesini talep eden araç sahipleri sosyal medyada şikayetlerini paylaştı. Ulaştırma alanında danışmanlık hizmeti veren Maden Yük. Mühendisi Mehmet Ertan Yiğit, araç muayene işlemlerinin rekabete açılması gerektiğinin altını çizerek, “Rekabet, hem hizmet kalitesi, hem fiyatların aşağıya çekilmesi açısından önemli bir baskı demektir. Bu sayede hizmet kalitesi artar ve fiyatlar makul seviyeye gelmiş olur.” dedi.

Milyonlarca özel araç sahibi 2 yılda bir, ticari araç sahipleri ise her yıl araçlarını muayene ettiriyor. Son günlerde özellikle sosyal medyada araç muayene hizmeti ve ücretlerine ilişkin tepkiler oldukça fazla. Araç sahipleri muayene işlemi yapan TÜVTÜRK’un 10 dakika herhangi bir tamir vs işlemi olmaksızın sadece araca bakarak yüksek bir bedel almasına tepki gösteriyor. TÜVTÜRK’ün araç muayenesi, yola elverişlilik muayenesi, tadilat sonrası muayene, zorunlu muayene, egzoz gazı emisyon ölçümü ve tespit gibi toplam 10 dakika süren işlemler için 500 liraya yakın fiyat belirlemesi sosyal medyayı da salladı. TÜVTÜRK’ün elinde olan araç periyodik bakımlarının fiyatı 422 lirayı bulunca vatandaş sosyal medyadan isyan etti. Binlerce vatandaş alınan ücretin haksız olduğunu dile getirirken yetkilileri göreve çağırdı.

UZMAN GÖZÜNDEN DEĞERLENDİRME

Tokat’ta bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonuna giden vatandaşlar vize yaptırabilmek için hem saatlerce sıra bekliyor, hem de araçlarını trafiğe çıkarabilmek için yüksek bedeller ödüyor. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz ulaştırma alanında danışmanlık hizmeti veren Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Maden Yük. Mühendisi Mehmet Ertan Yiğit araç muayene işlemleri ve ücretlerine ilişkin önerilerde bulundu.

MUAYENELER DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI

            İlk olarak araç muayene işlemlerinin kaldırılması yönündeki talep ve fikirleri değerlendiren Yiğit, “Sözlerime başlamadan önce şunu özellikle belirtmem gerekmektedir. Trafikte bulunan tüm araçların muayeneleri düzenli aralıklarla yapılmalıdır, muayene işlemlerinin kaldırılması gibi bir durum söz konusu olamaz, bu konuda itiraz kabul edilemez.” dedi.

ÜCRETLER POZİTİF ANLAMDA İYİLEŞTİRİLMELİ

Araç muayene hizmeti ve ücretlerinin iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Ertan Yiğit, “Ticari araçların her yıl diğer araçlarında iki yılda bir neredeyse formalite olmuş muayene işlemlerine verilen ücretlerin vatandaşa bakan yönüyle pozitif anlamda iyileştirilmesi gerekmektedir. Bir otomobilin muayene ücreti egzoz muayenesi ile birlikte 422 TL tutmaktadır. Bu ücret otobüs ve kamyonlarda 542 TL’dir. Araç, muayene sürecinde en fazla 10-15 dakika kalıyor.  Onarım yok, tamirat yok, arabaya müdahale yok sadece tespit yapılmaktadır. Türkiye şartlarında yapılan işe göre çok yüksek bir ücretlendirme vardır.” diye konuştu.

REKABETÇİ ORTAM ÖNERİSİ

Yiğit, araç muayene işlemleri hizmetiyle ilgili rekabetçi bir piyasa önerisinde bulunarak, “Muayene işlemlerinin tekelci bir sistemle yürütülmesi de vatandaşı bu ücretlere mahkum etmektedir. Çözüm olarak şu söylenebilir; Serbest piyasa ekonomisine istinaden en azından devlet tarafından onaylanmış resmi araç servislerinin bu işlemi yapabilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kalitede rekabet ve ücretlendirmede iyileştirme sağlanmış olur.” ifadelerini kullandı.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPILAMIYOR

Öte yandan muayene işlemlerinde kredi kartı ile ödeme yapılamaması, sadece peşin paranın kabul edilmesi de şikayet konusu oldu. Ulaştırma alanında danışmanlık hizmeti veren Maden Yük. Mühendisi Mehmet Ertan Yiğit, konuyla ilgili, “Çağın şartları kredi kartını, pos cihazı kullanmayı, kısacası plastik parayı zorunlu getirdiği halde bu kuruluşlar POS cihazı kullanmıyor. Haliyle ödeme kolaylığı da sağlanmamış oluyor.” değerlendirmesinde bulunarak, sözlerini, “Sonuç olarak; araç muayene işlemleri rekabete açılmalıdır. Rekabet, hem hizmet kalitesi, hem fiyatların aşağıya çekilmesi açısından önemli bir baskı demektir. Bu sayede hizmet kalitesi artar ve fiyatlar makul seviyeye gelmiş olur.” şeklinde tamamladı.

TEPKİLER SOSYAL MEDYAYA YANSIDI

TÜVTÜRK’ün aldığı araç muayene ücretine ilişkin araç kullanıcılarının sosyal medyadan yaptığı bazı yorumlar ise  şöyle oldu:

“TÜVTÜRK’ün maksimum 15 dakika süren araç muayenesi için 422 TL gibi fahiş bir ücret alması kabul edilemez. Ne bir onarım ne de ikramın olmadığı bir kuruma bu ücretlerin verilmesi saçmalıktır.”

“Bundan 2 hafta önce 10 aracımızı Tüv’de muayene ettirdik. Yaklaşık süreç 3 saat sürdü. Orda çalışan emekçi arkadaşlarımıza lafımız yok lakin 342 TL +80 TL araç başı = 422 TL *10 = 4.222 TL para ödedim. 3 saat de kim bu parayı kazana biliyor sormak istiyorum Yazık günah insanları soymaktan vazgeçin artık.”

“Tamam, 422 TL verelim ama araçlarımızı olduğu gibi götürelim eksik sorunlarını hatalarını orada bu ücrete tabi tutsunlar, geleni geri çevirmesinler ve bütün kusurlar muayene istasyonu tarafından giderilsin.”

“Yılbaşında paylaştım enflasyon yüzde 8 diyorlar ama muayene zammı yüzde 25 diye kimse dikkate almadı.”


" VATANDAŞ ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNE TEPKİLİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere VATANDAŞ ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNE TEPKİLİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda VATANDAŞ ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNE TEPKİLİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku