takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

13 Mart 2020 - 10:10:17 - 433 Okunma

VALİMİZ VE EMEKLİ ÖĞRETMENLER

bütün mesleklerin kişilerini öğretmen yetiştirir. Bu yüzden öğretmenlik maddiyatla ölçülmez. Öğrencisinin gösterdiği sevgi ve saygıyla dünyalar öğretmenin olur.

                Yirmi Beş yıldır emekli öğretmenim. Bugüne kadar öğrencilerim dışında ne arayan ne soran oldu. Bir kenara bırakılmış gibi kendi halimde yaşamaya başladım. 2019 Öğretmenler Gününde sayın valimiz Dr. Ozan Balcı Almus Tufantepe’de balık ziyafeti verdi. 10 Mart 2020’de Tokat Merkez Özel İdare yemek salonunda yemek verdi. Bürokratlara ayrılan masaya oturmayıp yanındaki kişilerle birlikte bizim oturduğumuz masaya oturdular. Garsonun kendisine sunduğu yemeği kabul etmeyip önce öğretmenlere ver dedi. Böylece öğretmene verdiği değeri gösterdi. Konuşmasında emekli öğretmenlere vefa borçları olduğunu; toplumun, insanların mimarı olduğunu, memleket ve millete yaptıkları hizmetin unutulmayacağını, kısaca öğretmenlerin hayatın ve yaşamın her şeyi olduğunu vurgulayarak öğretmenleri yüceltti. O anda Atamızın “öğretmen bir kandile benzer kendini tüketerek başkalarına ışık verir” sözünü anımsadım. Valimize sağ olun, var olun diyerek kendim ve arkadaşlarım adına saygı ve sevgilerimi sunarım.

                Sayın ve sevgili emekli arkadaşlarım. Bizlere ister ilgi gösterilsin ister gösterilmesin, ölene dek öğretmen olarak yaşamaya devam edelim. Kılık ve kıyafetimizle konuşmalarımızla topluma örnek olmaya devam edelim. Bizi tanımayan birisi öğretmenim diye hitap etsin. Peygamberimizin “en iyi insan başkalarına yararlı olan insandır” sözünü unutmayalım. Valimiz her iki toplantıda da kitap hediye ettiğine göre sürekli okuduğumuzu düşünüyor olmalı. Sürekli okumamız yaşamımıza olumlu etki edecektir. Yaşlılık hastalığı olan alzheimeri mümkün olduğu kadar ertelememiz okumakla olur. Hiç okumayanın okuma yazma bilmeyenden çok farkı yoktur. Eğitim anılarımızla genç öğretmenlere yardımcı olalım. 

                Böyle toplantılara öğretmen arkadaşların ilgisizliği dikkatimi çekti. Bütün emekli arkadaşlar gelse herhalde salona sığmazdık. Özellikle hanım öğretmen arkadaşlarımızın olmaması büyük olumsuzluk. Belki de mesajı görmediler. Öğretmenevi Müdürlüğünün hanım arkadaşların telefonlarını alıp bizzat mesaj göndermesi olumlu olur. Bu küçük özveriden kaçınmasınlar.

Saygılarımla

12.03.2020

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku