takip et takip et takip et
Gündem

16 Eylül 2020 - 352 Okunma

Vali Balcı’dan Ahilik Haftası mesajı:Dayanışma ruhunun somut örneği Ahilik

Abone Ol

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi Ahilik Teşkilatıdır.” ifadesini kullandı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Balcı, şunları kaydetti:

“Ahilik Teşkilatının, temelleri Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atılmış ve daha sonra tüm Anadolu, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayılmış; Türk toplumunu, esnaf ve zanaatkârını hem etkileyen hem de geliştiren bir teşkilatlanma olmuştur.

Ahilik, dürüstlük, cömertlik ve yardımseverlik ilkelerinin bir arada yaşatılmasını prensip edinen, yöneticisinden ferdine kadar herkese ışık tutan bir yaşam felsefesi ve idari sistemdir. Toplumsal hayatın ortak paydası olan insanı esas alan Ahilik kültürü ve felsefesi kem bakmamayı, kötü söz söylememeyi ve kimsenin namusuna ve şerefine göz dikmemeyi öğütler.

Kaliteli üretim, sosyal güvenlik, işçi ve işveren ilişkileri, hizmet içi eğitim gibi uygulamalarıyla Ahilik, günümüzdeki işletmelere de yol gösterici olabilecek çağdaş niteliklere sahiptir.

Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları günümüze aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum.”


" Vali Balcı’dan Ahilik Haftası mesajı:Dayanışma ruhunun somut örneği Ahilik konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Vali Balcı’dan Ahilik Haftası mesajı:Dayanışma ruhunun somut örneği Ahilik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Vali Balcı’dan Ahilik Haftası mesajı:Dayanışma ruhunun somut örneği Ahilik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku