Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,37 -0,15%
Çeyrek Altın 1.927,00 -0,57%
Bitcoin 432674 0.20108%
Ethereum 29572 -0.1039%
Yarım Altın 3.855,00 -0,54%
Tam Altın 7.664,07 0,11%
Vajina Girişinde Yanma Ve Kaşıntı

Vajina Girişinde Yanma Ve Kaşıntı

ABONE OL
28 Aralık 2022, 01:59:02

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen enfeksiyon; kaşıntı, yanma ve tahrişe neden olabilmektedir. Enfeksiyona kadınlarda daha çok vajina bölgesinde rastlanır. Vajina girişinde yanma ve kaşıntı şikayeti genellikle enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. Vajina bölgesinde biriken bakteri ve virüsler bu bölgede enfeksiyon sonucunda yanma ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma Nedenleri

Vajinada kaşıntı ve yanmaya neden olabilen bir çok enfeksiyonel rahatsızlık vardır. Neden olan enfeksiyona göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir.

Bakteriyel Enfeksiyon

Vajina girişinde ve çevresinde bakterilerin artması, türemesi sonucunda bakteriyel enfeksiyon meydana gelir. Bakteriyel enfeksiyon, vajina girişinde kaşıntı ve yanmanın nedenleri arasındadır. Kimi zaman kadının gündelik hayatını olumsuz etkiler ve zor zamanlara neden olur.

Mantar Enfeksiyonu

Kadınların %70-80’inin en az bir kere yaşadığı sorunlardan biri mantar enfeksiyonu rahatsızlığıdır. Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmaların bu bölgede birikmesi, kaşıntı ve yanma sorununu da beraberinde getirir. Özellikle geceleri kaşıntı hissi daha artar ve uykusuz gecelere neden olur. Kaşıntıdan ötürü deride soyulma ve kanama sorunları meydana gelebilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vajina bölgesinde cinsel ilişki sırasında bakteri ve mikrop birikebilir. Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar vajina girişinde yanma ve kaşıntının nedenleri arasındadır.

Menopoz

Kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonu salınımı giderek azalır. Vücutta daha az östrojen salınması vajina bölgesinin kurumasına ve vajina duvarının incelmesine neden olur. Vajinada meydana gelen bu değişimlerin sonucu olarak ise yanma, kaşıntı ve tahriş sorunları görülür.

Tedavisi

Vajinada yanma ve kaşıntı rahatsızlığının tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Enfeksiyondan ötürü görülen kaşıntı ve yanma sorununda daha çok ilaç ve krem tedavisi uygulanmaktadır. Eğer menopozdan ötürü kaşıntı ve yanma varsa, östrojen ilaçları ve kremleri önerilir. Rahatsızlığın daha fazla ilerlememesi ve doğru bir tedavi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments