Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Üstüne Görme Nedir ve Neden Olur?

Üstüne Görme Nedir ve Neden Olur?

ABONE OL
06 Şubat 2023, 22:44:16

Toplumda bulunan bayanların en fazla araştırdığı konulardan biriside üstüne görme nedir hususudur. Esasıyla Üstüne Görme’ye “İmplantasyon” da denmektedir. Yazı içeriğinde konu hakkında daha fazla bilgiye erişebileceksiniz.

Üstüne Görme Ne Demek ?

Toplumda üstüne adet olmak veya üste görmek şeklinde de adlandırılabilen  fizyolejik durum esasında bir normal adet kanaması değildir. Üstüne görmek anne adaylığının başlarında rahim iç tabakası diye adlandırılan bölüme minik yavrunuzun yerleşmesinin sebep olduğu kanamadır. Tıp dilinde implantasyon diye adlandırılan üstüne adet olma her anne adayının da başına gelecek diye bir durumda sözkonusu değildir. Esasında detaylı olarak inceleme kalktığımızda üstüne görme ile adet arasındaki fark ise hem kanın rengi hemde kanın miktarının aylık olarak seyreden adet kanamalarından farklı olmasıdır. İmplantasyon yani üstüne görme de oluşan kanamanın rengi hafif kahverengi yahut pembemsi olmasıdır. Anne adaylarımız bunu çoğu zaman ayırt etmekte güçlük çekmektedir ancak sözkonusu kanamanın minik bebeğinize hiçbir ters etkisi yoktur. Ancak bu husus kanamanın az olduğu miktarlar içindir. Esas olan kötü durum ise anne adaylarımızın anne adayı olduğunu bilmeden üstüne görme yi normal bir adetmiş gibi düşünerek bebeğe zarar verebilecek, hamilelikte kullanılmayacak olan ilaçları kullanmasıdır. Hatta radyasyon bulunduran röntgen, mr tarzında cihazlara da girmesidir. Sonuç olarak gebelik planı yapan ve korunmayan bayanların özellikle bu husustaki üstüne görme ye dikkat etmesinde fazlaca fayda vardır.

Üstüne Görme Nasıl Olur ?

Üstüne görme olayı başına gelen bayanlar çoğunlukla adet zamanına rastlayan günde gebeliğinizin yer edinmesine bağlı olarak fark edilebilir. Ancak çoğu anne adayı bunun farkında olmadığı için normal bir adet kanaması niteliğini taşıdığını düşünerek üstüne görme olduğunu bilemezler. Özellikle çoğu bayanlar gebeliğin 2. Ayında vaktinde adet görmediklerinde bir önceki ay görmüş olduğu kanamayı üstüne görme olarak değerlendirirler. İncelendiğinde ise bu kanamanın uzaktan yakından adet kanaması ile alakalı olmadığını bilmelidir.  Yukarıda da belirttiğimiz üzere üstüne görmede kanama ve özellikle renk normal adete oranla daha değişiktir. Üstüne görme olduğunuzda ortaya çıkan kanama minik yavrunuz için zarar teşkil etmemektedir fakat kanamanızın miktarı fazlalaşmış ise alanında uzman bir hekime muayene olmanızda büyük yarar vardır.

Üstüne görme ile Adet Kanaması Farkı Nedir ?

Akış Özelliği

Özellikle bayanların ay başı olarak tabir ettikleri adette kanama miktarı fazladır ve esasen çoğunlukla 3 gün civarında sürmektedir. İmplantasyon yani üstüne görme de kanama çok azdır ve hafif bir leke şeklinde gözünüze gelmektedir. Üstüne görme de kanama yada leke görme süreniz ise üç günü geçebilir. Panik yapmayın , çok çok özel durumlarda ise 11-12 gün görüldüğü de izlenmiştir. Ancak bu gibi durumda hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Akış Rengi

Yazı içeriğinde de belirttiğimiz üzere üstüne görmede akış rengi kahverengimsi veya pembemsi şekildedir. Bu nedenle normal adet mi yoksa üstüne görme ( İmplantasyon ) mu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Kanın pembemsi ve kahverengimsi olması ise yoğun bir akışkanlığının olmamasından kaynaklanmaktadır. Normal Regl döneminde ise kan kırmızı renkli ve pıhtılıdır. Aradaki farkı hızlıca anlayabilirsiniz.

Üstüne Görme Ne Zaman Olur ?

Üstüne görme ( İmplantasyon) Da kanama esasen yumurtlamanın dokuzuncu (9.) gününden sonra gözlemlenebilmektedir. Normal Adet ise Yirmi Sekiz ( 28) günlük menstrual döngüyü düşünürsek yumurtlama döneminin 14. Gününde gözlemlenir.

Üstüne görme ile alakalı olarak şüpheniz oluşursa hemen hamilelik olarak düşünmeyip alanında uzman bir hekimden destek alın ve muayene olun. Şüpheli durumlarda kesinlikle ilaç kullanmayın.

Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir ? 

 • Kanamanın Kıvamı
 • Sinirlilik ve Aşırı Derecede Stres
 • Karında yanma hissi
 • Kanamanın akışı
 • Yorgunluk ve Bitkinlik
 • Anlam verilemeyen ağrılar
 • Kanamanın Rengi
 • Karından gelen guruldamalar

Üstüne Görme Sebepleri Nelerdir ?

 • Minik yavrunuzun rahim duvarına yerleşmesi nedeniyle oluşan kanama,
 • Plasenta’nın bulunduğu yer durumu nedeniyle oluşan kanama
 • Servikal Enfeksiyon
 • Düşük yapma tehlikesi
 • Rahim içinde bulunan lezyon veya yara nedeniyle gözlemlenen kanama

Üstüne görmenin bebeğe zararları nelerdir ?

Üstüne görmenin bebeğe verdiği zarar var mı diye korkabilirsiniz ancak bebek oluşumunun ilk evresinde anne adayının rahim duvarına yerleştiğiden dolayı üstüne görme olursanız bunun bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

Üstüne görmenin bebeğe zararı olmadığını belirtmiş isek de anne adayımız üstüne görme nedeniyle gebeliğini geç öğrenmiş ve bunun neticesinde de hamilelikde yapılmaması gerekenlerden bazılarını yapmış ise (radyosyana maruz kalma, hamileliği tehlikeye sokabilecek ilaç kullanımı v.s.) bu bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumlar genel itibarla korunmasız ilişki sonrasında planlanmamış hamileliklerde görünmektedir. Çünkü anne adayı hamile olduğunu takriben normal gebeliklere göre üstüne görme olduğu için 1 ay geç öğrenmektedir. Ayrıca hamilelik istenmiyorsa bu evre için geç kalınmıştır. Bu tip durumlarda alanında uzman bir kadın doğum doktoru ile görüşmenizde fayda var.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments