Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Üslup Cümlesi, İçerik Cümlesi

Üslup Cümlesi, İçerik Cümlesi

ABONE OL
23 Ocak 2023, 13:58:41

Paragraf sorularında karşımıza en çok çıkan kavramlardan bazıları üslup cümlesi ve içerik cümlesidir. Bu yazımızda “üslup cümlesi ne demek”, “içerik cümlesi ne demek” sorularına yanıt vereceğiz.

Bir yazıdaki dil ve anlatım özelliklerinin bütününe üslup (biçem) denir. Bir sanatçının dili nasıl kullandığını ve anlatımının ve cümlelerinin ne gibi özellikler taşıdığına değinen her cümle üslubu verir. İçerik (konu) ise sözü edilen olay, durum, varlık ya da kavramdır. Cümlede anlatılan şey ne ise içerik odur.

Bir cümlede “Yazar neyi anlatmış?” sorusu içeriği; “Yazar nasıl anlatmış?” sorusu ise üslubu verir.

NOT: Bazı cümlelerde üslup ve içerik iç içe olabilir.

İçerik Cümlesi 5 Örnek

 • “Şafakta Yanan Mumlar” dedeleri karşı saflarda çarpışmış iki kızın karşılaşmasını anlatan bir gençlik romanı. (İçerik)
 • A. Altınay’ın bu kitabı İstanbul’un gündelik hayatının bütün ayrıntılarını kapsıyor. (İçerik)
 • Türkoğlu, başlangıcından sonuna kadar tanık olduğu eğitim seferberliğini anlatıyor, bir eğitici gözüyle. (İçerik)
 • Arslanoğlu’nun bu romanında güncel ve yerel gibi gözüken sorunların sürekliliğini görüyoruz. (İçerik)
 • Özdenoğlu’nun bu kitabı, şairin Türkiye için duyduğu sevgi, özlem ve tutkuyu dile getiren şiirlerden oluşuyor. (İçerik)

Üslup Cümlesi 5 Örnek

 • O, Türkün kullandığı sözü, Türkün kullandığı gibi kullanmak görüşündedir. (Üslup)
 • Klasik öykü yapısının dışına çıkarak devrik söz dizimi yapısıyla kendine özgü bir tarz denemiş sanatçı. (Üslup)
 • Anlatımı bulanıklıktan uzak, açık, yalın etkili (Üslup)
 • Şiirleri uzun dize yapısına sahip, anlam her dizede tamamlanmıyor. (Üslup)
 • Uzun cümlelerle, ayrıntılı betimlemelerle okuru sıkacak öyküler yazmak istemem. (Üslup)

Hem Üslup Hem İçerik Cümlesi Örnekleri

 • Özdemir Asaf, şiirin ustalık sanısı uyandıran cambazlıklarından kaçmış, insanların iç dünyalarını ele almıştır. (Üslup, İçerik)
 • Realistlerin etkisinde kalan Servetifünûncular dış alemi objektif olarak anlatmışlardır. (Üslup, İçerik)
 • Onları geçim sıkıntıları, düşleri, acıları, özlemleriyle hem dış hem iç dünyalarıyla akıcı bir dille saptayan maddenin ötesini de gören bir kamera gibiydi. (Üslup, İçerik)

Üslup Cümlesi Test Soruları

Soru – 1

I. Bu sanatçının eserlerinde kullandığı imgesel anlatım sanatçının özgünleşmesini sağlayan en büyük etken bence. II. Sanatçı, kendisine yapılan eleştirileri art niyetli bulduğundan onlara cevap verme gereği duymamış. III. Gençlik yıllarında çeşitli dergi ve gazetelerde çocukluk yıllarının anılarını iç monolog yöntemini kullanarak yayımlamış. IV. Osmanlı’nın son dönem sıkıntılarını, şair ve yazarların bu kitabında anlatmış. V. Birçok haksızlığa maruz kalan bu çocuk çevresindekilere diş biliyordu. Yukarıdaki cümlelerin hangisi üslup ve içerik ifade eden bir yargıdır? A) I. B) II. C) III. D) IV. E) V.

ÇÖZÜM: III. cümlede “Neyi anlatmış?” sorusunun cevabı “Çocukluk yıllarının anılarını” “Nasıl anlatmış?” sorusunun cevabı ise iç monolog yöntemini kullanarak ifadesidir.

Yanıt C

Soru – 2

Aşağıdaki cümlelerden hangisi “biçem”le (üslup) ilgili bir yargıdır? A) Yapıtlarında yaşadığı, tanıdığı toplumun – Türkiye toplumunun – gerçeğini yansıttı. B) Bu roman yalnızca ekmek için değil, aşkı, sevdası ailesi içinde umutsuzca çırpınan genç bir adamın dramıdır. C) Yaşamı en beklenmedik, en sarsıcı ayrıntılarından; çelişkileri en yoğun, en keskin noktalarından yakalıyor Orhan Pamuk.D) Günlük yaşamın canlı ayrıntılarıyla örülen, kurgusu ustalıklı, dili canlı ve akıcı bir oyunla karşı karşıyayız.E) Bu yapıt erkeklere karşı kadının kurtuluşunu slogansal tavırla savunan bir nitelik taşıyor.

ÇÖZÜM: D seçeneğinde oyundaki dil özellikleri verilmiştir. Biçemde “Nasıl anlatmış?” sorusunun cevabı olduğu için D seçeneği doğru seçenektir.

Yanıt D

Soru – 3

(I) Güzele, bir şey anlatırken ulaşır sanatçı. (II) Sanatta oldum bittim böyledir bu iş; güzellikten başka amacı olmayan güzele, güzel denmez. (III) Güzel, güzelin düşmanıdır diyebiliriz; edebiyat da edebiyatın düşmanı. (IV) Sözgelimi, giyim kuşam, yerine göre ayarlanmazsa, pazara alışverişe giden kadın güzel olmak için, nesi var nesi yoksa takar takıştırırsa olur mu? (V) Yürüyüşe çıkan kişi, güzel olsun diye ayağına rugan ayakkabılarını giyerse, güzel yerine gülünç olmaz mı? Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinden başlanarak, konu ile ilgili örneklemelere gidilmiştir? A) I. B) II. C) III. D) IV. E) V.

ÇÖZÜM: Konuyla ilgili örnekler olan giyim kuşam, pazar alışverişi… IV. cümleden itibaren verilmiştir.

Yanıt D

Soru – 4

(I) Yenilgiyi daha baştan kabul eden insanlar hiçbir zaman zafere ulaşamazlar. (II) Her yeni gün bizleri birtakım güçlüklerle karşı karşıya getirir. (III) Bunları yenebilme, öncelikle onları yenebileceğimizi düşünmeye bağlıdır. (IV) Hiçbir yetkin doktor, hastasının iyileşemeyeceğini kabul etmez. (V) Ümidi olmasa da elinden geleni yapar, son dakikaya dek her türlü çabayı gösterir. (VI) Hiçbir yetkin öğretmen öğrencisini anlamadığı için yarı yolda bırakmaz. Bu parçada kaçıncı cümleden başlanarak sözü edilen konu ile ilgili örneklemelere gidilmiştir? A) I. B) II. C) III. D) IV. E) V.

ÇÖZÜM: IV. cümleden itibaren sözü edilen konuyla ilgili örnekler verilmeye başlanmıştır.

Yanıt D

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments