takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

3 Haziran 2020 - 16:28:53 - 547 Okunma

UMUT IŞIĞINI YANIK TUT

Yaşam tarzımıza yönelik tehditleri algıladığımızda umut erozyona uğrayabilir ve bu günlerde bol miktarda var. Yaşlandıkça, trajik bir kayıp veya kronik bir hastalık ile mücadele edebiliriz. Haberleri izlerken dünyadaki sistemin kutuplaştığını, umutsuzca kaosa kilitlendiğini görüyoruz. Koronavirüsün etkileri ile hayatlarımız umutsuzluğa işaret etti.

Umut olmadığı zaman – insanlar mücadelelerinin istenen sonunu hayal edemediklerinde – dayanma motivasyonlarını kaybederler.

Umut; olumlu bir sonucun muhtemelliğine dair şüphemiz olsa bile, bir hedefe veya son duruma doğru devam etme motivasyonudur. Psikologlar bize umudun istediğimiz sonuca giden bir yol olduğuna dair, bir inanç içerdiğini söylüyor. Umut değişme iradesi ve bu değişime yol açma gücüdür.

Yaşamları boyunca daha fazla umut sahibi olanların daha iyi bir sağlığa, daha sağlıklı davranışlara ve daha uzun bir yaşam süresine sahip oldukları araştırma sonuçlarına yansıyan bulgulardan. Umut ayrıca daha az kronik sağlık sorununa, daha az depresyona, daha az kaygıya ve daha düşük kanser riskine yol açıyor.

Öyleyse uzun vadede umudu korumak bizim için çok daha iyi ise, onu nasıl artırabiliriz?

-Motivasyonel bir konuşmayı dinleyin ve ya okuyun.  Kısa süreli umutlanmak i.in motivasyon konuşmaları yardımcı olabilir. Daha uzun vadeli bir umut nasıl inşa edebilirsiniz?

-Dini veya manevi bir toplulukla ilişki kurun. Bu binlerce yıldır işe yaradı. Benzer inananlardan oluşan bir topluluk içinde, insanlar sadece kendilerinden çok daha büyük bir güç olduğunu bilerek dayanmış, huzur bulmuş ve insan ruhunun yükselişini deneyimlemişlerdir.

-Affedin… Affetmek depresyon ve kaygıyı azaltır.

-İnsanlığa büyük katkıları olan bir kahraman edinin. Hayat hikâyelerindeki umutsuzlukların nasıl umuda döndüğünü gördükçe içinizdeki çiçeklerin de yeşerdiğini, dallanıp budaklandığını hissedeceksiniz.

– Kötü şeylerin her zaman olduğunu ve olacağını unutmayın. Önemli olan bu istenmeyen olaylarla başa çıkabilmek için kendimizde geliştireceğimiz savunma mekanizması. Umut ışığınız hep açık kalsın…

"Arzu Kaymak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma codlio web tasarım ajansı
tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla