takip et takip et takip et
Gündem

8 Temmuz 2020 - 320 Okunma

ULUSLARARASI TOKAT GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Abone Ol

Vali Dr. Ozan Balcı Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Eski Tokat Havalimanının yerine yapılması planlanan Uluslararası Tokat Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları ele alındı. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat tarım memleketi. Tokat’ın ihracata dayalı tarımsal sanayinin merkezi olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Eski Havalimanına yeni fonksiyon verilerek yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde  “Uluslararası Tokat Gıda İhtisas Organize Sanayi”  olarak kullanılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı “Uluslararası Tokat Gıda İhtisas Organize Sanayi” projesi ile “Tokat ilimizi tarım ve gıda alanında yapacağı ihracat ile uluslararası bir cazibe merkezi haline getirmeyi, Orta Karadeniz Bölgesinin vizyon projesi olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Tokat” sloganıyla çalışmaların çok yoğun bir şekilde yapıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı  “Tokat’ın çok kıymetli 7 büyük ovası var, bunları ihya etmek ve çiftçilerimizin ekonomisine katkı sağlamak bizim en önemli bizim en önemli görevimiz.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle devam etti; “Tarım, gıda ve ulaştırma sektörlerini bir araya getiren, üretim, araştırma-geliştirme, depolama, alım-satım, tanıtım ve dağıtım fonksiyonları tek merkezde toplayan, üretici, tüketici ve yatırımcı arasında bir köprü vazifesi gören bir yapı oluşturacağız.  Tokat Uluslararası Tarım ve Gıda Üssü bünyesinde gıda üretim alanları, paketleme ve depolama alanları, soğuk hava depoları, lojistik hizmet alanları, konaklama tesis alanları, ortak kullanım alanları (sağlık tesisi, dini tesis, banka şubeleri, sosyal hizmet alanları) tarım ve gıda teknoparkı, çok fonksiyonlu fuar merkezi, laboratuarların olması planlıyoruz.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle noktaladı; “Tokat tarım memleketi, çok kıymetli tarım ürünleri var. Tokat’ın ihracata dayalı tarımsal sanayinin merkezi olmasını hedefliyoruz. Burayı kurulacak dünya standartlarında modern ve teknolojik bir sistemle tarımsal sanayinin geliştirildiği, tarım ve hayvancılığın cazibe haline getirildiği, bazı ürünlerin borsasının belirlendiği, laboratuar alanları, eğitim alanları ile çok kıymetli bir yer haline getirmek istiyoruz. Sadece Tokat’ın değil bölgenin tarım ürünlerinin de pazarlayabileceği bir merkez olmasını hedefliyoruz. Yol haritasını belirleyip aşama aşama yapılacak çalışmaların planlamasını yapıyoruz. Projede emeği geçen herkese şimdiden tek tek teşekkür ediyorum.” dedi.

Gerçekleştirilen toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, DSİ Müdürü Ali Çetinkaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle ile ilgililer katıldı. 


" ULUSLARARASI TOKAT GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ULUSLARARASI TOKAT GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ULUSLARARASI TOKAT GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku