takip et takip et takip et
Gündem

15 Eylül 2020 - 195 Okunma

ULAŞIMA EK SEFER TALEBİ

Abone Ol

Vatandaş şehir içi toplu taşımada ayakta yolcu yasağından mağdur

Tokat’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına izin verilmemesi sabah ve akşam saatlerinde duraklarda yoğunluğa neden oluyor. Vatandaş bu konudaki mağduriyetini dile getirirken, Tokat S.S. 3 No.lu Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifinden yapılan açıklamada, yoğunluk saatlerine göre sefer sayılarının artırıldığı bildirildi.

Koronavirüs önlemleri devam ederken, geçtiğimiz hafta başında Kabine Toplantısında alınan kararları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu taşımada ayakta yolcu alımına izin verilmeyeceğini, riskli illerde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kapasite sınırlamasına gidileceğini bildirmişti. Açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı toplu taşımalarla ilgili 81 ile genelge gönderdi. Genelgeye göre minibüs, dolmuş, halk otobüsü ve belediye otobüsleri gibi kent içi ulaşım araçlarına ayakta yolcu alınmayacak.

Şehir içi toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu kısıtlamasının başlamasıyla Tokat’ta sabah ve akşam saatlerinde duraklarda yoğunluk yaşanıyor. Durağa gelen araçlarda yer olmadığı için toplu taşıma aracını kullanamayan vatandaşlar, kimi zaman saatlerce araç beklemek zorunda kalıyor. Özellikle TOKİ bölgesinde mağduriyet yaşanıyor. Kovid-19 tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarına ayakta yolcu alma yasağının getirilmesini olumlu bulan vatandaşlar, sefer ve otobüs sayılarının yetersiz olmasından dolayı saatlerce duraklarda araç beklemek zorunda kaldıklarını, yetkililerin sefer ve otobüs sayılarını artırarak bu soruna çözüm bulmasını istiyor.

HER GÜN KAVGALAR YAŞANIYOR

Özel aracı olmadığı için toplu taşıma aracı kullandığını, söz konusu uygulama ile birlikte toplu taşıma araçlarının kapasitesi dolduğu için durağa bile girmediğini ve işe gidip gelirken çok mağdur olduklarını belirten Cemre Kısa, “Sabahları ve akşamları gerçekten çok mağdur oluyoruz. Ayakta yolcu alma yasağı nedeniyle vatandaşlar da şoförler de zorluk yaşıyor. Hatta hemen hemen her gün yolculuk esnasında kavgalar çıkıyor. Sabah işe gitmek için otobüs kullanan insanlar bu yeni karar nedeniyle otobüse alınmıyor, bir sonraki otobüs de yarım saat sonra geliyor. Yani bence TOKİ’den sabah işe giden herkes geç kalıyor. Akşam iş çıkışları da aynı şekilde. İnsanlar bu sefer de evlerine gidemiyor. Yorgun argın bir vaziyette evine gitmeyi beklerken otobüs kendisini almayınca da sinirler geriliyor tabi. Vatandaş da haklı şoförler de haklı. Mesela ben akşam eve giderken yer bulamam endişesiyle iş yerimin önündeki duraktan binmek yerine yukarı yürüyüp iki durak erken biniyorum. Kurallara uygun yaşamaya çalışıyoruz ama gerçekten büyük bir mağduriyet var. Özellikle TOKİ’ye ek seferler yapılmasını, otobüslerin sıklaşmasını istiyoruz.” dedi.

“SEFER SAYILARI ARTIRILMALI”

Sabah ve akşam saatlerinde duraklarda yoğunluk olduğunu belirten Musa Yıldırım, “İşçilerin işe geç kalmaması için sefer sayılarının arttırılması lazım. Sefer sayıları arttırıldığında belki mağduriyetimizi kalkar. Yetkililerin bu soruna çare bulması lazım. Yarım saattir otobüs bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFTEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Tokat S.S. 3 No.lu Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Rafet Kapusuz, uygulamadan kaynaklanan mağduriyetin farkında olduklarını çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini kaydetti. Kapusuz, “Sefer sayılarına ilişkin düzenleme yapıldı. Dünden itibaren uygulanmaya başladı. Düzenlemeyi yoğunluk saatlerine göre ayarladık. Ayrıca belediye başkanımız ve valimizle görüştük, ayakta bir miktar yolcu taşınması yönünde talebimiz oldu. İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısını bekliyoruz bunun için. Yoğunluk olduğu zamanlarda kendim de çıkıp denetleme yapacağım ve ona göre değerlendirmeler de yapacağız. Önemli olan vatandaşın mağdur olmaması. Bu mağduriyeti gidermek için elimizden geleni yapacağız, çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.


" ULAŞIMA EK SEFER TALEBİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ULAŞIMA EK SEFER TALEBİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ULAŞIMA EK SEFER TALEBİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku