takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

1 Haziran 2020 - 14:12:08 - 386 Okunma

ÜÇÜ BİR ARADA BAYRAMLARI YAŞAMAK

Bayramlar milletlerin tarihidir, coğrafyasıdır. Yurttaşlık, vatandaşlık ve inançlar üstüne kurulmuş ortak değerlerin yaşatılmasıdır.

Bayramlar, birlik beraberlik içinde ortak paydalarda yaşamaktır.

Bayramlar, toplumun manevi değerlerinin yaşamsal ifadeleridir.Milli ve manevi değerlerin ülkeler arası tanımı, tanıtımı, ve kabulü ,milletlerin var oluş hikayeleridir bayramlar.

Kısaca bayramlar, toplumların tarihe mal olmuş yaşamsal  sığınaklarının yazılı , sözlü , görsel, fiziksel vesikalarıdır.

        Son haftalarda  art arda yaşadığımız ve adına…MUHTEŞEM ÜÇLÜ….dediğim bayramlarımızı coşkuyla kutladık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. ..19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı…Ramazan Bayramı..

         Bu muhteşem üçlü öyle zor koşullarda geldiler ki zaman adeta isyanları oynadı sanki. Yasakların kaçaklarla boğuştuğu, salgın belasının karabasan misali insanlığın üzerine abandığı bir sürece girildi.

Ama her şeye rağmen milli değerlerin, dini güzelliklerle bütünleşmesinin bir örneğinin yaşanmasına da asla engel olmadı bu acımasız süreç.

Bu olgu belki de bir tesadüftü. Lakin insanlığa bir şeyleri hatırlatan önemli verileri vardı. Dünya insanlığı belli ki bir sınav veriyordu. Bu sınav ders verici, ders alıcı, insanların kendine gelmesinin istendiği bir sınav sistemiydi. Yani bayramlarımızı bile ipotek altına alan bir süreç vardı. Bu süreç herkesi, her kesimi evlerine mahkum ederek sokaklara çıkamaz kucaklaşamaz, koklaşamaz hale getirdi.

Lakin yürekler engel tanımadı. Üçü bir arada olan bu güzellikleri evimizde de olsa kurallar dâhilinde coşkuyla, onurla,  şevk ve gururla yaşadık yaşattık. Bayraklarımız rüzgâra, yağmura karşı özgürce dalgalandı. Çocuklarımız gençlerimiz Atatürk ve egemenlik adına balkonlardan caddelere taştılar…

Üç bayramı bir arada yaşamak her zamana nasip olmayan ve yüzyıllara sığmayan bir olgu değil de nedir. Elbette ki tarih bunu yazacaktır. Nasıl yazacak bilemeyiz ama çocuklarımız, torunlarımız bu süreci anı olarak anlatıp belki de okullarda ders olarak göreceklerdir.

Ve nihayet muhteşem üçlünün sonuncusu,,,Yine evdeyiz…Dışarı çıkma şansımız yine yok….EVDE HAYAT VAR….diyorlar.Can sıkıntısı işte .Sistemi sorguladık, yargıladık, hükümler verdik,suçladık, ödüllendirdik, alkışladık ve …ellerle gelen düğün bayram …dedik kabullendik ve bir bayram gününe daha kulaç attık.Ramazan  Bayramı.

Görünen o kii,yaşın kaç olursa olsun çocukluğunun bayramlarını hayal eder olmuşuz.Annemin Sümerbank basmasından diktiği  bayramlık elbisemi, yeni alınan ayakkabımın  bana yatak arkadaşı olduğu, sabah ezan sesinin  mutfaktan gelen yemek kokularıyla nasıl meşk ettiğini, en önemlisi de  kimlerin bana ne kadar bayram harçlığı verebileceğinin  muhasebesini  yaptığım bayram  gecelerini düşledim .

Ne güzel yarın bayramdı… Lakin çok üzgün ve mahzundum. Bayram çocukları yoktu kapı önlerinde… Ziller ,kapı tokmakları, sokaklar öksüz kalmıştı.Bayram melul ve mahzun yaşanıyordu.Her şeye rağmen  yinede kulağım kapı zillerindeydi…Amaaaa..ne geleeen vardı nede bayram çocukları.

Bu sessiz ve kimsesiz hüzünlü ortamda… teknolojik çılgın… Dediğim telefon sistemi onlarca güzelliğe ambargo koysa da, hatta benimle pek barışık olmasa da işime yaradı.

Telefonum hiç susmadı. Aranmak, gönül almak, hatır sormak bayramların tadı tuzu lezzetidir. Öylede oldu. Başta öğrencilerim, dostlarım ,arkadaşlarım..Hepsine yürekten teşekkürler.Tüm seven ve sayanlarımın,arayanlarımın nice güzel bayramlar görmelerini temenni ederken, şahsıma  gönderdiği  hediye paketiyle bizlerin de unutulmadığını hissettiren Tokat Belediye Başkanımız  Sayın Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerimi iletiyor, ülkeme, insanlığa sağlık ve barış dolu nice bayramlar temenni ediyorum..

ESEN KALIN.

"Şerare Kıvrak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku