Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.209,54 -0,31%
Çeyrek Altın 2.022,00 -0,79%
Yarım Altın 4.043,00 -0,81%
Tam Altın 8.026,23 -0,17%
TÜRK’ÜN ZAFER RUHU ANLATILDI

TÜRK’ÜN ZAFER RUHU ANLATILDI

ABONE OL
29 Ağustos 2020, 10:27:54

Dr. Samettin Başol: “Türk’e zaferler kazandıran ruh, ordu millet ruhudur. Hiç bir millette böyle bir ruh yoktur.”

Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu üyeleri, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla “Tarihe Doğru Yürümek 30 Ağustos ve Zafer Ruhu” temalı bir söyleşi etkinliği gerçekleştirdi. 27 Ağustos Perşembe günü akşamı tarihi mekanlardan Latifoğlu Konağı havuz başında Konak Kafe’deki etkinliğin ev sahipliğini Hacer Doğan yaptı.

Türkiye Harp Mâlulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Tokat Şube Başkanı İbrahim Güleç, Kıbrıs Gazisi Bilal Özmen ve gazi arkadaşları, Tokat Havalimanı Müdürü Mustafa Konca, PTT Başmüdürü Muhterem Demir, Kızılay Tokat Şube Başkanı Faruk Delen, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer, gazetemiz imtiyaz sahibi gazeteci Fatih Kılıç programın davetlileri arasındaydı.

Etkinliğe dair gazeteci Fatih Kılıç’ın sosyal mecrasındaki paylaşımları şöyle oldu:

“Türk Milletinin şanlı tarihinde Ağustos ayı zaferleri ile öne çıkar. Zaferlerle dolu bu ayda vatan, millet ve bağımsızlık yolunda mücadele veren kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi anmak amacıyla Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu Başkanı Hacer Doğan’ın davetiyle “Tarihe Doğru Yürümek 30 AĞUSTOS ve ZAFER RUHU” temalı söyleşi etkinliğinde, Konak Kafe Havuz başında gazilerimizle birlikteyiz. Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Samettin Başol’u dinlemekteyiz.”

Samettin hocanın sohbetinde öne çıkan bilgilendirmeleri şöyle oldu:

Dr. Samettin Başol: “Milletleri tanıyabilmek için onun tarihte bıraktığı ayak izlerine bakmak gerekir. Kurduğu devletlere, kültürel katkısına değinmek gerekir. Ağustos ayında zaferlerin başında Malazgirt Zaferi vardır. 1. Kosova Savaşı, Fatih döneminde Otlukbeli, Yavuz döneminde Çaldıran, Kanuni’nin Mohaç Zaferi ve Belgrad Fethi, Kıbrıs Fethi ve Çanakkale Savaşının en kanlı dönemleri Ağustos ayındadır. Türk askerimizin önemli başarısından birisi de Kıbrıs Barış Harekatının ikinci safhası yine Ağustos ayındadır. Bu zaferlerle bize bu coğrafyanın vatan kılındığını bilmek gerek. Zaferleri gerçekte kazanan askeri, komutanı ve bunları bağrından çıkaran milletidir. Türkler Dünyaya 3 kültür mirası bırakmıştır. Devlet kültürü, ordu kültürü ve aile kültürüdür. Türk ordusunun kuruluş tarihî dünyanın tüm milletlerinden daha öncedir. Milattan önce 209’dur. Metehan’ın başa geçtiği ordu Türk kara ordusunun ilkidir. 2200 yıllık ordu geleneğimiz vardır. Aile yapısı da güçlüdür. Hâlâ devlet olamamış milletler var. Türk’e zaferler kazandıran kültürü Alplik geleneği Orta Asya’da vardı. Devamında Bahadırlar vardı. Alp kişi varlığı korumak için ay ve yılda birlikte kol kola savaşan bahadırlardı. Ve nefsiyle de savaşan Alperenler vardı. Anda törenleri olurdu. Milleti korumak için and içerlerdi. Bugün de icra ettiği gibi askerlik yemin törenidir. Evlatlarımızın yemin törenine katılıyoruz. And içme törenlerinden sonra kan kardeşliği olurdu ve arkadaşı ile kanının son damlasına kadar savaşmaya yemin ederlerdi. Türk milletinde kadınlar da orduya asker olarak katılmışlardır. Erkekler kan kardeşliği olurken kadınlar kızlarımız Ahret kardeşliği olurdu. Onunla savaşa ölümüne giderlerdi. İslam öncesindeki Alplik, İslamiyet’i kabul sonrası Gazilik unvanına geçiş olmuştur. Osmanlı Devleti Gaziler ile kuruldu. Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Fatih Sultan Mehmet Gazi… gibi. Gaziliğin zahmeti vardı. İşte Sakarya Meydan Zaferinden sonra Mustafa Kemal Atatürk de Gazi unvanını almıştır. Türklerde tuz, ekmek hakkı vardır ve sağlam bir dostluk oluşuyordu. Gerektiği zaman birbirleri için canlarını feda edebilmekteydiler. Asker ocağında birbirlerine bağlı olması işte aynı karavanadan yenen tuz ekmek hakkıdır. “Tuz ekmek hakkı bilmezden it yeğdir.”

turkun zafer ruhu2

MUSTAFA KEMAL, TÜRK MİLLETİNİN RUHUNU ÇOK İYİ BİLİYORDU

Samettin Başol, “Türk’e zaferler kazandıran ruh, ordu millet ruhudur. Hiç bir millette böyle bir ruh yoktur. Türk askerine cephede zaferler kazandıran ruhlardan biri de Asker ocağı olmasıdır. Türk çadırının merkezi ateşin, ocağının yandığı yerdir. Millet için asker ocaktır. Ve ayrıca Peygamber ocağı deriz. Bağımsızlık, din, devlet için mücadele ederdi ve bu ocağın her bir neferine Mehmetçik denir. İşte Türk ordusuna karşı kaybedenler onun ruh dünyasını bilmeyenlerdir. Mustafa Kemal, Türk Milletinin ruhunu çok iyi biliyordu. Mustafa Kemal, cephede savaş varken dahi Ankara’da Maarif Bakanlığının Eğitim Kongresine katılmıştır ve en önemli hedeflerden birinin cehaleti yenmek olduğunu söylemiştir ve Türk gencine Türk Milletinin ruhunu öğretmek gerektiğini vurgulamıştır. Türkler savaşa düğüne çağrılmış gibi gider. 4 şey için savaşır. Dini devlet, mülkü millet için savaşırdı. Devlet-i ebed müddet için savaşırdı. Allah’ın kelamını anlatmak, yaymak için mücadele ederdi. Nizamı alemi sağlamak için savaşırdı. Bunu günümüzde de çok iyi şekilde görüyoruz. Mazlum milletleri zalimlere karşı korumaya devam edecektir.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

ŞEHİTLİĞİ GÖZE ALAMAYAN GAZİ OLAMAZ

Etkinliğe katılan Türkiye Harp Mâlulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Tokat Şube Başkanı İbrahim Güleç de kısa bir konuşma yaptı, faaliyetlerinden bahsetti ve “Şehitliği göze alamayan Gazi olamaz.” dedi.

KONUKLARA ÇİÇEK TAKDİMİ

Etkinlikte şiirler ve türküler dillendirildi. Günün anısına fotoğraf çekildi, konuklara çiçek takdim edildi.

turkun zaferi.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments