takip et takip et takip et
Gündem

27 Mayıs 2016 - 678 Okunma

Türkiye’de her yüz gençten sekizi işsiz

Sonuçlara göre, Türkiye’de 15-24 yaş grubundaki genç işsizler, toplam genç nüfusun %7,8’ini oluşturmakta. Diğer bir ifadeyle her yüz gençten sekizi işsiz.

İşsiz sayısının; istihdam edilenler ile işsizlerin toplamından oluşan işgücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı ise gençlerde %18,5 olarak tahmin edilmişti.

Genç işsizlerde kadınlar erkeklere kıyasla daha eğitimli.

15-24 yaş grubundaki işsizler ağırlıklı olarak lise altı eğitimliler (%43,4) ile yükseköğretim mezunlarından (%24,7) oluşmakta.

Genç işsiz erkeklerin %55,6’sını lise altı eğitimliler, %14’ünü ise yükseköğretim mezunları oluşturmakta.

Kadın genç işsizlerin ise %39,1’ini yüksek öğretim mezunları, %16,1’ini lise dengi meslek okul mezunları oluşturmakta.

Genç işsizlerin üçte biri hizmet ve satış elemanı olarak iş arıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, genç işsizlerin %30,7’si hizmet ve satış elemanı olarak, %15,5’i büro hizmetlerinde, %13,7’si ise nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş aramakta.

 

Genç erkek işsizlerin; %31,6’sı hizmet ve satış elemanı olarak, %18,3’ü sanatkarlar ve ilgili işlerde, %18,1’i ise ile nitelik gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere iş aramaktadır. Kadınların ise; %29,4’ü hizmet ve satış elemanı olarak, %24,6’sı büro hizmetlerinde, %20,5’i ise profesyonel mesleklerde çalışmak üzere iş aramakta.


" Türkiye’de her yüz gençten sekizi işsiz konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Türkiye’de her yüz gençten sekizi işsiz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Türkiye’de her yüz gençten sekizi işsiz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku