takip et takip et takip et
Gündem

29 Ekim 2019 - 568 Okunma

TÜRKİSTAN’DAN ANADOLU’YA TÜRKLER

Abone Ol

Türk Ocakları Tokat Şubesi Başkanı Yasin Bedrettin Karan, “Bu coğrafyada kesintisiz bin sene yaşayan tek millet vardır, o da Türk Milletidir. Malazgirt ruhu binlerce yıl geçse bile hala aynı kor, aynı şiddetle bağrımızda yanmaya devam edecektir.”

Türk Ocakları Tokat Şubesi tarafından ‘Türkistan’dan Anadolu’ya Türkler’ konulu konferans düzenlendi. Programın konuğu Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Türk tarihi ile ilgili bilgiler verdi.  26 Ekim Cumartesi gecesi Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen programa Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Alpaslan Demir, Türk Ocakları Tokat Şubesi Başkanı Yasin Bedrettin Karan, Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz, okul müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program şiirlerin okunması ile devam etti. Sonrasında müzik öğretmeni Seyfi Karslı tarafından müzik dinletisi sunuldu. Programın açılış konuşması Türk Ocakları Tokat Şubesi Başkanı Yasin Bedrettin Karan tarafından yapıldı.  Karan, “Biz Türkler tarihte yedi bin yıllık geçmişe sahibiz. 1071 de şehit Sultan Alparslan Malazgirt’te kazandığı zaferle bu toprakların alametifarikası adalet, barış, sevgi ve hoşgörü olan medeniyetimize yurt yapacak o kutlu adımı attı. Anadolu coğrafyasını dünyanın merkezi haline getirecek, ilim, irfan, bilim yuvası yapacak kapıyı sonuna kadar araladı. İşte o günden beri Sultan Alparslan öncülüğünde karılan bu sarsılmaz temel ile yanı maya aynı bilinç aynı şuur ve aynı imanla milletçe nice mücadeleyi birlikte atlattık. Her türlü zorluğa ve zorbalığa karşı beraber göğüs gerdik. Tarih defalarca denemiş olmasına rağmen bizi bu coğrafyaya gömememiştir. Tarihin gırtlağından en son Sakarya’da tuttuk ve onu Dumlupınar’da yere vurduk bizi gömmek istediğinde. Yine 15 Temmuz gecesi Türk tarihinin en alçak ihanet girişimi millet duvarına çarptırılarak bertaraf edilmiştir. Bu coğrafyada kesintisiz bin sene yaşayan tek millet vardır, o da Türk Milletidir. Malazgirt ruhu binlerce yıl geçse bile hala aynı kor, aynı şiddetle bağrımızda yanmaya devam edecektir. Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü kutluyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Ne mutlu Türküm diyene.” şeklinde konuştu.

TÜRKLERİN SAVAŞ MEYDANLARINDA YENİLDİĞİ ÇOK AZDIR

Sonrasında ‘Türkistan’dan Anadolu’ya Türkler’ konulu konferansını vermek üzere Prof. Dr. Ahmet Taşağıl davet edildi. Türk tarihi ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın “Türkler neden yok olmadı? Sorusunun cevabını anlatarak başladığı konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu: “Türkler iki şeyi başardılar. Göç ettiler yani zor hayat şartlarından, kuvvetli düşmandan kaçabildiler. Buna stratejik geri çekilme diyoruz, çok doğru, devam ettiler ve günümüze kadar geldiler. İkincisi Türklerin aile özellikleri. Türkler boylar halinde yaşamasalardı ayakta kalamazlardı yok olurlardı.  Türklerin savaş meydanlarında yenildiği çok azdır. Aile yapısı, boy sistemi çok önemlidir. Problemler ile karşılaştığında stratejik geri çekilmeyi bilir. İklim şartları Türkleri zorda bırakmıştır. Türk tarihi açısından bağlılığı, bütünlüğü görüyoruz. Osmanlı ve Türk tarihini anlamak için Göktürkleri iyi bilmek gerekiyor. Bunu önce tarihçiler iyi bilecek. Türk birliğini gösteren en önemli delildir mezar taşları. Türklerin hızla çoğaldıkları bilinir ve onun için korkulur. Çin metinlerinde Türklerin şifreleri yazılıdır. Kadın hakları konusu Göktürklerde önemlidir. Gerçek anlamda bizi nesilden nesile aktaran kadınlarımızdır. Türklerin hile, entrika bilmedikleri için kolayca parçalandığını yazar Çinliler. Doğru bilgiye dayalı tarih anlatılmalı, bizim tarihimizde utanılacak bir şey yok.”


" TÜRKİSTAN’DAN ANADOLU’YA TÜRKLER konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TÜRKİSTAN’DAN ANADOLU’YA TÜRKLER ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TÜRKİSTAN’DAN ANADOLU’YA TÜRKLER ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku