takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Temmuz 2013 - 07:22:03 - 22 Okunma

Türk Siyasetinin 60 yıllık Sözde Demokratik Çalkantılı Hayatı -10-

Mehmet CAMGÖZOĞLU

Siyaset Uzmanı

 

            1999 Genel Milletvekili ve mahalli seçimler birlikte yapıldı. Seçim sonuçlarında DSP Ecevit % 22 oy 136 milletvekili, MHP Devlet Bahçeli % 18 oy 129 milletvekili, Fazilet Partisi Necmettin Erbakan % 14 oy 111 milletvekili, Anavatan Partisi Mesut Yılmaz 86 milletvekili, DYP Tansu Çiller 85 milletvekili kazanmışlardı. CHP 1999 seçimlerinde seçim barajını aşamamıştı. Sağın, Türk milliyetçilerinin gönül verdiği MHP Devlet Bahçeli birinci partisi olmuştu. Türk milleti bir sevinç ve coşku içindeydi.  Cumhurbaşkanı Demirel 7 milletvekili fazlasıyla birinci parti olan Ecevit’i 57. hükümeti kurması için başbakan atadı. Ecevit hükümet kurma turlarına başladı. Sonuçta MHP Devlet Bahçeli, Anap Mesut Yılmaz’la anlaştılar. Ecevit’in başbakanlığında DSP, MHP, Anap üçlü koalisyonu kurdular. Ve meclisten rahat güven oyu aldılar. MHP’nin DSP Ecevit’le hükümet kurması çok büyük yanlış ve hatalıydı. Çünkü çok ayrı düşünen iki siyasi parti idi. MHP ile DSP Ecevit’le hükümet kurmanın yanlışlığı ve hatası sadece sayın Bahçeli’nin değil, 129 kişilik MHP Milletvekillerinindirde. Dik duramadılar ve “Hayır” diyemediler. Eğer MHP hayır dese idi. Ecevit görevi Demirel’e geri iade edecekti Ve Cumhurbaşkanı başbakanlık görevini Bahçeli’ye verecekti. MHP, Anap, DYP üçü fevkalade bir koalisyon hükümeti kuracaklardı. Milletinde bu üç partinin tabanı da bunu istiyor ve arzuluyordu. Sonra geçmişe bakarsak merhum Türkeş döneminde MHP’nin, DYP, Anap ve Refah Partisi ile fazla bir sürtüşmesi olmamıştı. MHP, Anap, DYP’nin üçünün 300 milletvekili oluyordu. Her şeye rağmen kurulan 57 hükümet kısmen uyum içinde çalıştı ve görünmeyen bazı şeylerde yaptılar. 2001’de döviz ve banka faizleri başını aldı gidiyor. Ecevit yurtdışından Kemal Derviş diye birisini getirdi bakan yaptı ve ekonomiyi ona teslim ettiler. Bebek katili APO’nun mahkemesi devam ediyor ve yargılanıyordu. Mahkeme sonuçlandı. Apo’ya Türk Adaleti hak ettiği cezayı İdam kararını verdi.

            Ama mahkemelerin verdiği idam kararları Anayasaya göre TBMM’nin onaylaması gerekiyordu. Mahkemenin idam kararı başbakanlığa geldi tabii o kararı meclise bakanlar kurulu gönderecekti. Aslında Abdullah Öcalan’ın idam kararı meclise gönderilse bile o idam kararının TBMM’de onaylayıp kabul edilebileceğini sanmıyordum. Bilinçsiz, siyasi tecrübesi olmayanlar. APO’nun İdam kararının meclise gönderilmemesinin sorumluluğunu hala MHP’ye ve Bahçeli’ye yüklemektedirler. Eğer bebek katili Öcalan’ın idam kararı başbakanlığa gelince her şeye rağmen idam kararının TBMM’ye gönderilmesi için Bahçeli ortaklarına Ecevit ve Yılmaz’a karşı dirense israr etse onlarda kabul etmeyip “Hayır” deyince hükümetten ayrılsa idi, siyasetin kurallarını yapsa idi. Hem 2002 seçimlerinde birinci parti olarak iktidardaydı  ve halen aynı güçle devam ediyordu. AKP’nin yerinde mutlaka MHP daha da güçlenerek vardı. Türkiye’de siyaset, mertçe, yiğitçe, ayrıca milli ve manevi değerlerin dışında, değişmeden yapılmıyor. Türkiye’nin siyaset kurmayı ve duayeni Süleyman Demirel’in meşhur sözlerinden biri “dün dündür bugün bugündür, siyaset akşamdan sabaha değişir” derdi bu arada seçimlere bir buçuk yıl varken Bahçeli’nin teklifiyle erken seçim ortaya atıldı ve TBMM’de erken seçim kararı alındı. 2002 yılının Kasım ayında yapılan erken seçimde mecliste bulunan DSP, MHP, Anap, Fazilet ve DYP hiç birisi barajı aşamadı meclis dışında kaldılar.

            Sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi Deniz Baykal barajı aştı. Adalet ve Kalkınma Partisi  362 milletvekili, CHP 178 milletvekili çıkarmıştı.

 

                                                           (Sürecek…)

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku