Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.142,56 -1,12%
Çeyrek Altın 1.917,00 -0,31%
Bitcoin 442851 -1.19696%
Ethereum 31095 -1.43103%
Yarım Altın 3.833,00 -0,36%
Tam Altın 7.611,58 -1,77%
Türk Mutfağında Baklavanın Önemi

Türk Mutfağında Baklavanın Önemi

ABONE OL
13 Şubat 2021, 19:53:43

Türk mutfağında baklavanın önemi oldukça büyüktür. Türk mutfağı, Dünyanın en lezzetli mutfakları arasında yer almaktadır. Çok sayıda farklı eşsiz lezzetimiz bulunmaktadır. Bayramlarda, özel günlerde, gündelik yaşantımızda sıklıkla kullandığımız tatlılar arasında yer alan baklava da bunlardan bir tanesidir. Baklavanın öncelikli olarak göçebe Türkler tarafından bulunduğu ayrıca söylenmektedir. 

Türk mutfağında baklavanın önemi nedir? 

Baklavanın kökeni ile ilgili birçok tartışma konusu olsa da baklavanın kökeninin Osmanlı mutfağına kadar dayandığı bilinmektedir. Baklava ile ilgili olarak Osmanlı dönemine ait kayıtlarda Fatih Sultan Mehmet döneminde Topkapı Sarayı mutfak defterlerinde baklavanın geçtiği görülmektedir. Sultan 3.Ahmed’in oğullarına sünnet düğünü yaparken Vehbi’nin eserlerinde davetlilere baklava ikram ettiği yazılıdır. Bunun gibi birçok kayıt Osmanlı devletinden bu yana baklavanın Türk mutfağını süslediğini görmekteyiz. 

Bayramların Vazgeçilmesi Baklava

   Özellikle bayramlarımızın vazgeçilmezi olan baklava, şenliklerde, özel davetlerde nişanlarda veya düğünlerde ev sahibinin davetlilerine ikramda bulunduğu ilk lezzetlerdendir. Uzun yıllardan beri dile gelen bir anlayışa göre küslük olduğunda “bir kilo baklava al, barışalım” gibi cümleler halk arasında kullanılmaktadır. Türk örf, adet ve geleneğinde baklavanın önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Baklava, Misafirliğe giderken, bayramlarda, özel davetlerde veya günlük hayatımızda her zaman tatlı seçenekleri arasında bize eşlik eden yegâne lezzetimizdir. Cevizli baklava, fıstıklı baklava veya bademli baklava gibi birçok çeşidi ile lezzeti dillere destandır. 

asf

İstanbul’da Baklava Nerede Tadılır?

Baklava nereden alınır? En güzel baklava hangisi? İstanbul’da baklava nereden alınır? Gibi sorular günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız, lezzetli baklava tüketimine oldukça önem gösterebilmektedir. Tercih edilebilecek en iyi kuruluşlardan bir tanesi ise bu konuya yıllarını vermiş olan Gaziburma.com ‘dur. Çok sayıda tatlı, baklava çeşidi Gaziburma.com aracılığıyla incelenebilir.

   Sizde söz, nişan, düğün veya sünnet gibi özel günlerinizde davetlilere özel ikramlarda bulunmak istiyorsanız Gazi Burma Baklavayı ziyaret etmeniz yeterlidir. Birbirinden farklı lezzet içerikleri ile güvenli, kaliteli, taze ve katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan günlük tatlılarını siz değerli müşterilerimiz için hazırlamaktayız. Tatlı çeşitleri, fiyatları ve aynı zamanda görüntülerini görmek için Gazi Burma Baklava sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Türk mutfağında baklavanın önemi nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments