takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Haziran 2014 - 14:51:25 - 32 Okunma

Türk Jandarması 175 yaşında

Mehmet CAMGÖZOĞLU

 

                Türk Milletinin göz bebeği kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şanlı bir parçası olan Türk Jandarma Ordusu 175 yıldır Türk milletinin hizmetinde bu 175 yıl içindeki isimler ve kıyafetler değiştirmiş 90 yıllık Cumhuriyet döneminde günümüze kadar tam modern araç, gereçlerle donatılmış. Ulusun can ve mal güvenliğinde, daha çok il ve ilçe sınırları dışında kaçakçılarla, hırsızlarla, ırz ve namus düşmanlarıyla, uyuşturucu tacirleriyle, şu son 30 yıl içerisinde Güneydoğu ülkemizi bölmek parçalamak isteyen hain PKK belasıyla amansız bir mücadele vermekte ve bu uğurda Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğü, Türk Milletinin huzur ve güvenliği bayrağı ve bu kutsal topraklar için binlerce şehit ve gazi vermiştir. Türk Jandarması yurdumuzun emniyet ve asayişini, huzurunu canı gibi  koruyan, hainlere, zalimlere, bölücülere, suçlulara karşı silahlı Türk Milletinin övünç kaynağı silahlı bir güçtür.

                Karda, kışta, yağmurda halkın emrinde her tabii afette orada hazır. Bilakis Doğuda çetin kış aylarında yolları karla kapanan köy, kasaba hatta ilçelerin hastalarını, hamile kadınlarını kızaklarla gerekirse sırtlarına alarak vatandaşların imdadına yetişerek hastaneye yetiştiren halkına karşı adil, şefkatli bir kanun ordusudur.

                Türk Jandarmasının 175. kuruluş yılı bütün yurdumuzda ve Tokat’ta törenlerle kutlanmıştır. Tokat’ta ise İl Jandarma Komutanlığındaki düzenlenen törene Valimiz Cevat Can, Garnizon ve J. Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bir çok bürokratlar, Belediye Başkanları, Vatandaşlar ve asker aileleri katıldılar. Törende İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Cavlak günün anlam ve önemini dile getiren en güzel bir konuşma yaptı. Daha sonra Jandarmanın kahramanlıklarını anlatan şiirler öğrenciler ve askeri personel tarafından heyecanla okunarak alkışlandı ve dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

                Yetişmiş bomba arama, narkotik dedektif köpekleri zarif, rüzgar ve rota eğitmenleri ile gösteri yaparak, meydanda ki çantalardaki bombayı ve uyuşturucuyu buldular. Engelleri hoplayarak aştılar.

                Katılanlar Vali Can başkanlığında Jandarmanın modern silah, araç ve mühimmat sergisini  gezerek takdirlerini sundular. Valimiz Cevdet Can Türk Jandarmasının 175. yılını kutlayarak takdirlerini sunarak bir mesaj yayınladı. Kahraman Türk Ordusunun şanlı bir parçası olan Jandarma Ordumuz 175 yıldır kahramanca Atatürk’ün Türk Milletiyle kurduğu Cumhuriyetin TBMM’nin ve yüce Türk Milletinin emrinde başarılı, üstün, can siparane, gece, gündüz 24 saat görev yapan Türk Jandarması bir kanun, adalet, milletin baştacı, suçluların, hainlerin, bölücülerin bilakis Türkiye düşmanı PKK’nın korkulu rüyası takipçisi ve amansız düşmanıdır.

                Türk Ordusunun erinden orgenerallerine, Tüm Jandarma Teşkilatına bu köşemden 76 yaşında kendimi asker kabul ederek ordumun önünde saygıyla, muhabbetle, tazimle eğiliyor, başıma taç ediyorum. Cennetin köşkünde peygamber efendimizin yanında olan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve kahraman gazilerimizi saygıyla minnetle anarken vefat edenlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

                Bende Türk Milletinin “Peygamber Ocağı” kabul ettiği kahraman tarih yazan Türk Ordusunun Jandarma sınıfında seve seve huzur içerinde 1958-1961 yılları arasında 30 ay iki buçuk yıl vatanı görevimi yaptım. Ömrümün en mutlu ve en kutsal ve en manevi değeri yüksek olan o şerefli askerlik yıllarımdı 56 yıl geriye gitsem de beni yeniden asker yapsalar.

                Yüce Allah Türkiye Cumhuriyeti devletine, Türk Milletine, Kahraman Türk Ordusuna ve onun şanlı bir parçası olan Türk Jandarmasına daha nice 175 yıllar 1000 yıllar nasip etsin. Ordumuzun Mehmetçiğinden Orgeneraline kadar hepsini yürekten kutluyor. Başarı dileklerimle saygılar sunuyorum.

 

                Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

                Yaşasın yüce Türk Millet

                Yaşasın Türk Silahlı Kuvvetleri

                Yaşasın bağımsız Adalet!

                Atatürk Diyor ki…

                “Ordumuz, Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk Vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Ordumuz; Türk topraklarının ve Türkiye idealini tahakkuk ettirmek için sarf etmekte olduğumuz sistemli çalışmaların, yenilmesi imkansız teminatıdır.

 

                Ne Mutlu Türk Diyene!

"Mehmet Camgözoğlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku