Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.217,00 0,05%
Çeyrek Altın 2.023,00 3,53%
Bitcoin 540311 4.50039%
Ethereum 34161 0.56303%
Yarım Altın 4.046,00 3,53%
Tam Altın 8.039,34 0,38%
TURHAL ŞEKER’DE KAMPANYA DÖNEMİ BAŞLADI

TURHAL ŞEKER’DE KAMPANYA DÖNEMİ BAŞLADI

ABONE OL
26 Eylül 2020, 10:06:02

Turhal Şeker Fabrikası’nın 87. Pancar Alım Kampanyası törenle açıldı.

Turhal Şeker Fabrikasında düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kampanyanın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

“Turhal Şeker Fabrikası Sadece Turhal’ın Değil Türkiye’nin Bir Kıymetidir”

Turhal Şeker Fabrikası’nın bir efsane olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Turhal Şeker Fabrikası sadece bir fabrika değil, Turhal’ın, bölgenin, hatta Türkiye’nin gözbebeği bir kuruluştur. Milletimizin alın teri ile kurulmuş ve bugüne kadar gelmiştir. Sadece ekonomik faaliyet yapan bir fabrika değil aynı zamanda sosyal, kültürel, dönüşümün öncüsü bir fabrikadır. Turhal Şeker Fabrikası’nın etkisi ile Turhal kocaman bir şehir olmuştur. Turhal Şeker Fabrikası Tokat’ın, Turhal’ın ve Türkiye’nin bir kıymetidir. Kuruluşundan bugüne kadar bu fabrikaya emek veren çiftçisinden mühendisine, işçisinden yöneticisine herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

7 Büyük Ovası ve 2 Nehri İle Tokat’ın Önü Açık

Tokat’ın tarımda Türkiye’nin başkenti ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “İnşallah devletimizin yaptığı, yapmakta olduğu ve yapılacak yatırımlarla Tokat’ın önü müthiş açık. Tokat’ın 7 büyük ovası ve 2 nehri var. Tokat’ın 3 milyon 700 bin dönümü tarım alanından 2 milyon 300 bin dönümü sulanabilir alan. Tokat’ta 500 bin dönüm alanımız sulanıyor. İnşallah Turhal, Çekerek, Alpu, Güzelce Barajları ile göletler bittiği zaman 1 milyon dönüm alan sulanacak. Böylelikle 2023, 2053, 2071 hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız. Bu Tokat’ın zenginleşmesi, çiftçimizin zenginleşmesi demek.” diye konuştu.

“Tokat Tarım ve Hayvancılıkta Türkiye’nin Parlayan Yıldızı Olacak”

Tokat’ta tarım ve hayvancılıkla ilgili devam eden ve başlayacak projelerle ilgili bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi. “Küçükbaş Hayvancılık üzerine geliştirdiğimiz, Tokat modeli olan 100 Bin Koyun projemiz var. Şu anda Türkiye’ye örnek oldu. 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli, 0 faizli, devletimizin ve milletimizin çiftçilerimize sunduğu bir imkan. Şu ana kadar 20 bin koyunu verdik. Vermeye de devam ediyoruz. Çiftçinin her zaman yanındayız.

Özel İdare kaynaklarıyla 1200 ton sertifikalı buğday dağıtılacak. Yaklaşık 120 bin dönüm alana sertifikalı buğday ekilmiş olacak. Yüzde 20 verim artışı olacak. Bizim bütün gayretlerimiz tarımı ve hayvancılığı geliştirmek için. Seracılığı geliştireceğiz. Mandacılıkla ilgili proje yaptık. Mandanın yüzde 15’i Tokat’ta. 82 bin mandanın 12-13 bin civarı Tokat’ta. Koyun projesinde olduğu gibi manda da bir projeyi uygulayacağız. Büyükbaş hayvancılık üzerine çalışıyoruz. Bunların hepsi bir araya geldiğinde, devlet millet el ele, Tokat tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin parlayan yıldızı olacaktır.

Havalimanı yakında açılacak. Hızlı tren yanımızdan geçiyor. Ünye yolu da yapıldığı zaman Tokat dünyaya açılmış olacak. Ürettiği tarımsal ürünler dünyaya sunmuş olacak. Tokat’ın ihracata dayalı tarımsal üretimin merkezi olacağına yürekten inanıyorum. Tokat hak ettiği yere gelecek. Yeter ki umutlarımızı canlı tutalım. Birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. Aynı hedefe kenetlenelim. Tokatlı hemşehrilerimizin zenginleşmesi, refahının artması için aşkla, şevkle, yılmadan yorulmadan çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

Vali Dr. Ozan Balcı, Turhal Şeker Fabrikası’nın 87. Pancar Alım Kampanyasının çiftçiye, Tokat’a, Tokatlı vatandaşlara ve memlekete hayırlı uğurlu olmasını diledi.

            87. kampanya dönemine ilk pancar teslim eden 3 çiftçiye Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından hediyeleri takdim edildi. Kampanya açılışı dualarla kurdelenin kesilmesi ile başladı.

2018 yılında 646.000 ton üretim yapılırken, 2019 yılında 6046 çiftçi ile yapılan sözleşme ile 2020 yılı içinde 800.000 ton pancar üretim planı yapıldığı belirtildi.

Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Turhal Kaymakamı Ali Gökay, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler,  Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, il ve ilçe protokolü ile çiftçiler katıldı.

turhal sekerde kampanya donemi basladi.fw

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments