takip et takip et takip et
Gündem

20 Ağustos 2019 - 409 Okunma

TURHAL SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Turhal'da iki gurup arasında çıkan kavgada 4 kişi yaralandı, 7 iş yerinde maddi hasar oluştu

Turhal’da iki gurup arasında çıkan kavga toplumsal olaya dönüştü. Kavgada 4 kişi yaralandı, 7 iş yerinde maddi hasar meydana geldi. Kavga sosyal medyada çeşitli kesimler tarafından bazı etnik guruplar arasında çıkan çatışma olarak nitelendirildi. Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, yaşananlarla ilgili sosyal medyaya yansıyanları yalanladı.

Turhal ilçe merkezinde Hamam Mahallesinde iki gurup arasında alacak verecek anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıktı. Kavga edenlerin yakınlarının da karıştığı kavga kısa sürede büyüdü. Kavgada 7 iş yerinin camları taş ve sopalarla kırılarak zarar verilirken, olay yerine il merkezi ve yakın ilçelerden güvenlik güçleri takviye olarak gönderildi. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile gerginlik yatıştırılırken, zarar gören iş yerleri çevresinde önlem alındı.

Kavgada 4 kişi yaralandı. Yaralılar ihbar üzerine olay yerine gelen ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Olayın duymasının ardından tarafların yakınlarının akın etmesi üzerine polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Tarafların bazı iş yerleri ve araçlara zarar vermeye başlaması üzerine çevik kuvvet, özel harekat polisleri ve jandarma ekipleri de takviye olarak bölgeye sevk edildi. Olay yerine gelen Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu taraflarla görüşerek grupların dağılmasını sağladı. Yeni bir olay yaşanmaması için ilçede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Olayla ilgili geniş çaplı araştırma başlatan polis, 25 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürerken, yeni bir olay yaşanmaması için polisin aldığı güvenlik önlemlerinin bir süre devam edeceği öğrenildi.

KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer Turhal Belediyesinde yapılan toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Kaymakam Üçer, iki gurup arasında çıkan kavganın bıçaklı kavgaya dönüşmesi sonucunda tarafların yakınlarını ve köylülerini çağırması nedeniyle bir toplumsal olay meydana geldiğini ifade ederek, “Bu toplumsal olayda 3 vatandaş yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır. İlçe emniyet müdürlüğü ilçe jandarma komutanlığı ve il merkezinden gelen özel harekat ve çevik kuvvet ekiplerinin müdahalesi ile olaylar yatıştırılmış guruplar ayrılmıştır. Şunda ilçemizde durum kontrol altındadır. Yaralanan 3 şahsın hayatı tehlikesi bulunmamakta olup ileri tetkikler için Tokat Devlet Hastanesine gönderilmiştir. İlçemizde olaylar sırasında 7 iş yerinin camları kırılmak suretiyle maddi hasar verilmiş olup yine 3 aracında tahrip edilmesi söz konusu olmuştur” dedi.

SOSYAL MEDYAYA YANSIYANLARA YALANLAMA

Kaymakam Üçer, yaşananlarla ilgili sosyal medyaya yansıyanları yalanlayarak, “Sosyal Medyada çeşitli kesimler tarafından açıklanan çeşitli etnik guruplar arasında çıkan çatışma olarak nitelendirilen durumun aslı ve astarı yoktur. Bu konuda istismara kesinlikle müsamaha edilmeyecektir. İlçemizde yaşayan insanların herhangi bir etnik ayrıma tabi tutulmadığı söz konusu olmadığı gibi konunda etnik olarak bir boyu bulunmamaktadır. Bu konuda yapılmak istenilen dezenformasyon ve istismarlara müsaade edilmeyecektir. Durum ilçemizde kontrol altına olup vatandaşlarımızın da artık evlerine gitmelerinde kendi güvenlikleri açısından ve toplumun huzuru açısından fayda görülmektedir. Olaylarla ilgili adli makamlarca soruşturma başlatıldı” ifadelerini kullandı.

TURHAL BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler’in yaptığı açıklama şöyle oldu:

“İlçemizde bu akşam saatlerinde meydana gelen üzücü olayda 4 vatandaşımız hayati tehlikesi bulunmayacak şekilde yaralanmış ve çıkan olaylar sonrası bazı iş yerlerinde maddi hasar meydana gelmiştir. İlçemiz sakinleri arasında tartışma neticesinde meydana geldiğini değerlendirdiğimiz bu üzücü olayın ilçemizde birlik beraberlik ve kardeşlik çerçevesinde sükûnet bulması için olayların ilk anından itibaren taraflar arasında uzlaştırıcı çaba içerisinde olunmuş başta Turhal Kaymakamlığı olmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğümüz İlçe Jandarma komutanlığımız ile koordineli bir şekilde olayların son bulması için çaba sarf etmiş bulunmaktayız.

Çeşitli sosyal medya hesapları tarafından farklı amaçlar doğrultusunda yönlendirilmek istenen ve adli boyutu dışında bir yönü bulunmayan bu üzücü olayla ilgili vatandaşlarımızın provakatif söylemlere itibar etmemeleri önem arz etmektedir.

Kolluk kuvvetlerimizle birlikle yaptığımız çalışmalar neticesinde Turhal’ımız da meydana gelen bu üzücü olay yatışmış bulunmaktadır. Vatandaşlarımıza gösterdikleri sağduyudan ötürü teşekkür ederim. Olaylar sırasında yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim.”


" TURHAL SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TURHAL SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TURHAL SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku