takip et takip et takip et
Gündem

16 Ekim 2019 - 278 Okunma

TSO’NUN TOKAT İÇİN ÖNERİSİ

Abone Ol

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik, uzun yıllardır kent merkezinde ticaret bölgesinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyerek, Dimes kavşağı ve Üniversite Kampüsü arasında kalan alanda yapılacak bir imar düzenlemesiyle şehrin nefes alabileceği önerisinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Grubu olan siyasi partilere hitaben bir yazı yazan Başkan Çelik, siyasilerden bu alanın; konut alanından ziyade ticarethanelerin imarına açılabilecek özel bir statü kazandırılmasını talep ettiklerini söyledi. Başkan Çelik; hali hazırda faaliyet gösteren firmaların; ileriye dönük planlarını yapabilme, mevcut genişleme ve büyüme potansiyellerini geliştirme, yeni kümelenme alanlarının ve şehrin ihtiyacı olan kurumsal alanların oluşumuna fırsat tanınmış olacağına dikkat çekti.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik’in açıklaması şöyle oldu:

 Gelişmiş şehirleri başarıya ulaştıran vitrinleridir.

Tüm modern ve gelişmiş şehirlerin batı girişlerinden, yoğun olarak sağlı sollu iş merkezleri ve ticarethanelerden geçilerek girilir. Buralar aynı zamanda şehirlerin ticaretlerinin vitrini ve göstergesidir. Gelişmiş şehirleri başarıya ulaştıran, Kayseri’yi mobilya kenti, Bursa’yı otomotiv kenti yapan dabu vitrinlerin ortaya çıkardığı algıdır. Kendi şehrimize baktığımızda ise üniversite itibariyle batı girişi halihazırda düzensiz yüzlerce yapı ve işyerleriyle doludur. Kaldı ki bu yapıların çoğunun yapı ruhsatları dahi yoktur.

Kümelenme alanlarına ihtiyacımız var! Sıkıştık!

Şehrin acilen yerel üretim yapan sektörlerle ilişkili kümelenme alanlarına ihtiyacı vardır. Kümelenme hem yoğun bir müşteri potansiyeli oluşturmakta, hem şehre ticari hacim ve büyüklük katmaktadır, ofis – showroom ve depo olmak üzere üç ayrı işyerinin giderlerini tek bir işletme ile asgariye indirmektedir.

Şehir olarak yeni konut alanları arayışında olduğumuzu biliyoruz. Bunun için gerekli çalışmaların yapılmasına öncülük ediyor, belediye ile müteahhitler arasında köprü de oluşturmaya çalışıyoruz. Peki bu şehrin yeni konut alanları kadar, hatta belki de daha fazla bir şekilde yeni ticaret alanlarına ihtiyacı olduğunu neden görmezden geliyoruz? Güneşli, Gezirlik ve Doğancı’dan daha öncelikli batı girişinde ticaret alanı oluşturulmasını şehir için değerli buluyoruz.

Trafik yığılmalarına çözüm gelecek

Organize Sanayi Bölgesinden çıkan tırların mecburi olarak DİMES Kavşağını kullanıyor olması. Burada çok ciddi yoğunluklar yaşanmaktadır. Yine Ali’n Otel’in olduğu Organize Sanayi Giriş Kavşağında da yaşanan aşırı yığılmalar hepimizin malumu. Bu bölgede kesinlikle bir kavşak düzenlemesinin şart olduğunu biliyoruz ve istiyoruz. Öyle ki yapılacak düzenlemede bu kavşakla birlikte Karşıyaka Bölgesine açılacak bir yol ile DİMES Kavşağındaki yığılmaların sona ereceğini öngörüyoruz.

Vitrinlerimizi oluşturma vakti geldi!

Bir başka durum ise yaklaşık 4 yıldır kapalı ve atıl olan şehrin içerisinde kalan Dimes’in eski fabrikasının sanayi alanı kapsamında olması. Buna rağmen burada yeniden fabrika açılmasına izin verilmemekle birlikte bugüne dek ticaret ya da konut için de bir alan oluşturulamamış olması. İlimizin göz bebeği Dimes’in merkez adresine imar düzenlemesi yapılmadığı için mağdur edilmektedir. Konu yıllardır belirsizlik içerisinde beklemekte, mağduriyet devam etmektedir. Yineliyoruz. Şehrin konut alanından ziyade acilen yeni ticaret alanlarına ihtiyacının olduğunu söylüyoruz. Gıda toptancıları, mobilyacılar, traktör galerileri ve acil olarak ticari anlamda faaliyet gösteren benzer firmaları bir araya toplayıp kümelenme oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili Belediyemiz ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Kümelenmeye sıcak bakan sektör temsilcileriyle de en yakın zamanda bir araya gelerek bu talebimizi her platformda dile getireceğiz. Planlı büyüme ile şehrin ticaretini prestijli hale getirmeyi ve artık vitrinlerimizi oluşturma vaktinin geldiğini düşünüyoruz.

Bu bölge fuar alanı ve kongre merkezi için de müsait!

İlimiz Dimes kavşağı ve Üniversite Kampüsü arasında kalan alanda yapılacak bir imar düzenlemesi ile hali hazırda faaliyet gösteren firmaların ileriye dönük planlarını yapabilme, mevcut genişleme ve büyüme potansiyellerini geliştirme, yeni kümelenme alanlarının ve şehrin ihtiyacı olan kurumsal alanların oluşumuna fırsat tanınmış olacaktır.

Ayrıca Ticaret ve Sanayi Odamızın bu bölgede yapılacak imar düzenlemesi sonrası yapacağı yer kiralaması ile ilimize yakışır bir hizmet binası, fuar alanı ve kongre merkezi, yapımı konusunda bir proje vardır. TOBB desteği ile yapımı planlanan hizmet binası ve kongre merkezi ilimizin bu alandaki çok önemli bir ihtiyacına cevap veriyor olacaktır.

Kamuoyu oluşturmamız gerekiyor!

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik, basın aracılığıyla Tokatlılarla paylaşılan açıklamayı Mecliste grubu bulunan siyasi partilere de gönderdiklerini söyleyerek, basın – yayın organlarından bu talebin gündemde kalması için destek beklediklerini de belirtti. Başkan Çelik, şehrin vizyonel ve ekonomik değişimindeki ilk adımın bu alandan atılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.


" TSO’NUN TOKAT İÇİN ÖNERİSİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TSO’NUN TOKAT İÇİN ÖNERİSİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TSO’NUN TOKAT İÇİN ÖNERİSİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku