takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

14 Ocak 2020 - 10:44:53 - 748 Okunma

TOPRAĞINDAN ADAM FIŞKIRAN KÖY “ALACAHAN”

Bak gardaş, her dalda bir başka türkü,

Her dağ yamacında bir destan uyur

Firez firez olmuş kaderin yükü,

Her yığın dibinde bir aslan uyur.! (Abdurrahim Karakoç)

Selam olsun Tokat’tan, Çamlıbel’den, Topçam’dan, Sivas’ın Kangal ilçesinin ALACAHAN köyüne.

ALACAHAN, sözün özle harmanlandığı güzellikler diyarıdır. Dağa düşen kırağıların, gönle düşmüşçesine baş üstü tutulduğu insanların diyarıdır. Tan vakti, otları şerbetleyen çisenin, ağarmış saçlarda, yarınların aydınlatıldığı umutlar ve hasretler otağıdır. Bir türkünün bin nazla söylendiği, Türkülerle coşan, ağıtlarla yanan, ezgilerle yürüyen, umutlarla söyleşen tenha insanların toprağıdır. Taşa bile canlı nazarıyla bakıp, onla dertleşe bilen soylu insanlar vatanıdır.

Güzelliklerini hangi birini sizlere yazayım diye çokça düşünüyorum. Düğünleri başkadır, bayramları başkadır, yasları başkadır, hasretleri başkadır. Başkadır yüreğin zamansız şakıması. Başkadır gurbetin içleri yakan rayihası. Velhasıl insanı başkadır..

İki gözün ve gözyaşının arasındaki sırrı biliyorsunuz. Onlar her şeyi beraber görür, beraber güler, beraber ağlar, birlikte uyur, beraber hareket eder, fakat bir birlerini hiç göremezler..

Alacahanlılık da gözyaşı gibi bir şeydir. İnsanın soyu sopu Alacahanlı ise, Alacahan da doğmasa da, yaşamasa da, görmese de, Alacahanlı birbirini iyi bilir, birbirini iyi tanır, acıları üzüntüleri birdir. Bir birleriyle her zaman hem hâldirler, hayırda da şerde de birlikte güler, birlikte ağlarlar.

– Alacahanlılar hayata sıfırın altında başlar…!

– Gayret ederler, sabrederler, inat ederler ve başarırlar.

Düşünün ki, birçok üniversitede, Hocalık yapan Profesöründen Doçentine, Bakanından Milletvekiline, Bürokratından Genel Müdüre, Doktorundan Hâkime, Savcıdan Avukata, Mühendis den Öğretmene, Sanayicisinden İş adamına, şair ve yazardan memura, esnaftan sanatkâra daha birçok meslek gurubunda başarıları ile adından söz ettiren, nev-i şahsına münhasır insanların yetiştiği bir köyün adıdır ALACAHAN…

Tabi son yıllarda daha da yoğun şekilde, gerek bürokraside gerek siyasette hatta ticari alanda çok sayıda başarılı Alacahanlının olması, dikkatleri Alacahan’ın üzerine çekmiştir. Alacahanlı olmayanlar bunun sırrını araştırıp durmaktadırlar.

Alacahanlının başarısının arkasında da bir sır vardır, kavlimiz gereği bu sır açıklanmaz, o sırra eren herkes başarılı olur ve sırrı ile ölür.

Yöredeki köylerde şöyle gerçekçi bir inanış vardır. Yetişip tahsil çağına gelmiş çocuğu eğitim için Alacahan’a gönderilip Alacahanın ve Alacahanlının Rahle-i tedrisatından geçerse,

ileride iyi okulları kazanıp iyi avukat çıkacağına inanırlar.

Alacahan da ilk tedrisatı gören çok sayıda çevre köylünün çocukları da, bu sebeple çok başarılı olmuştur.

ALACAHANLI; Edep bilir, adap bilir, büyüğünü bilir, küçüğünü bilir, konuşmayı bilir, susmayı bilir, yol bilir, yordam bilir, sofrada kuralı bilir, yolda yürümeyi bilir, haddini bilir, hukukunu bilir ve en önemlisi kendini bilir.

Alacahanlının özelliklerinden biride, farklı siyasi ve sosyal görüşte olan insanların bir arada, bir birine saygı duyarak yaşamasıdır. Alacahanlı bu farklılığı zenginlik olarak görür.

Alacahanlılar duyarlıdır, gurbette koyun koyuna yatarlar, herkes bir birinin eksikliğini tamamlar, birlik beraberlikleri perçinlenmiştir. Dışarıya karşı diklenmeden dik duruşları herkes tarafından bilinir.

Alacahanın yitik zamanlarını bu güne kayıt düşmek içindir bu yazılarım. Anılar zamanın fendine yenilse de, her anımsamada gönülleri ısıtan güzellikler olarak yaşayacaktır. Kim bilir belki de yeni yetişen çocuklar bu anlatılanları bir masal zannedecekler, babaları zorlanacak, bu anlatılanlar masal değil gerçekti demeye kimse cesaret edemeyecek. Hiç kimse, yaşanan o güzelliği bir daha yaşayamayacak.. Sadece bu yazılar kalacak yarınlara…..

Alacahanı sizde merak ettiniz değil mi? Tokatlı hemşerilerim. Tüm Tokatlı hemşerilerimizi Sivas ili Kangal ilçesi Alacahan köyüne bekleriz.

 

İhsan Genç

[email protected]

Şehr-i TOKAT

"İhsan Genç" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (3 Yorum)

 • Tekin Yeğen

  Kıymetli kardeşim,
  2004-2010 arası 6 yıl Tokat’ta görev yaptım. Çok hatırlı dost ahbap edindim, aradan 10 sene geçmesine rağmen halen muhabbetimiz devam ediyor hamdolsun. Bu vesile ile tüm Tokat’a selam olsun. Merkez Çamağzı köyü ile Mirmahmutlular arasında zayıfta olsa bir bağ olduğunu tespit etmiştim ama ileriye götüremedik.
  Bu konuyu dipnot olarak vereyim dedim.
  Selamlar…

 • Hulusi Coşkun

  Konu Alacahan ise, önce anlatılana değil anlatana bakmak gerek. Anlatan da Alacahanlı ise sorun yoktur; işini iyi yapar. Bu yazıda da öyle değil mi ? Alacahan Köyünde atadan him tutmuş, dağı, taşı, toprağı havası ile yapısını sanat harcıyla karmış ve dim dik ayağa kalkmış güçlü bir kalemi selamlıyorum. Kutluyorum sevgili İhsan.

 • Ercan BINICI

  Ihsancim kalemine yüreğine sağlık. Ilgi ve heyecanla yazılarını takip ediyorum.Saglicakla kal.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku