takip et takip et takip et
Gündem

2 Kasım 2019 - 298 Okunma

TOKAT’TAN KORE’YE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

Abone Ol

Seul Şehri'nin güneybatı bölgesinde yer alan ve nüfusu 236 Bin olan Geumcheon-gu şehri ile Tokat arasında “Kardeş Şehir” çalışması başlatıldı.

Seul Şehri’nin güneybatı bölgesinde yer alan ve nüfusu 236 Bin olan Geumcheon-gu şehri ile Tokat arasında “Kardeş Şehir” çalışması başlatıldı.Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ile Geumcheon-gu Başkanı RyuSung-Hun telekonferans sistemi ile görüşerek ‘Kardeş Şehir’ olmak için ilk adımı attı.

Yapılan telekonferans görüşmede Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Tokat’a Gitmek Gerek” temasını vurgulayarak, Geumcheon-gu Başkanı RyuSung-Hun’u Tokat’a davet etti.

Seul Devlet Konservatuar Mezunu ve yedi yıldır Kore’de yaşayan Cevzet Tam’ın tercümanlığında gerçekleştirilen telekonferansta, her iki şehrin genel özellikleri Başkanlar tarafından anlatıldı.

Kore’nin ilk sanayi kompleksinin yer aldığı bilişim ve teknoloji firmalarının tercih ettiği ve moda tasarım endüstrisinin yoğun olduğu Geumcheon-gu şehrine davet edilen Başkan Eroğlu, Tokat’ın tarihi ve doğal güzelliklerinden, gastronomi kültüründen bahsederek, Başkan RyuSung-Hun’u Tokat’a davet etti. Başkan Av. Eyüp Eroğlu ve Başkan RyuSung-Hun karşılıklı olarak birbirlerini Türkçe ve Korece selamlayarak görüşmeyi sonlandırdı.

Yapılan telekonferans sonrasında kardeş şehir uygulaması için gerekli protokol çalışmalarının başlatılacağını belirten Başkan Eroğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada, “Tokat’ın uluslararası alanda daha da tanınır hale gelmesi için bir kapı daha açıyoruz. Tokat’ın yöresel ürünlerini, el sanatlarını, kültürünü tanıtarak, dış pazarda pay edinmesi için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz.

Bugün saat:09.00’da telekonferans sistemiyle gerçekleştirdiğimiz ve yarım saat süren toplantı her iki şehir için gayet güzel ve olumlu geçti. Türkiye ve Kore kardeşliği 1950’li yıllardan itibaren devam etmektedir. Tokat’ta yine birçok Kore Gazimiz mevcuttur. Yaptığımız görüşmede Korelilerin haklı davalarında Türkiye olarak her zaman yanlarında olduğumuzu ve birçok Tokatlının Kore’de Gazi olduğunu belirttik. Tokat’ı dünyaya tanıtmak, dış pazar payından faydalanmak için heyecanlıyız. Kendilerini Tokat’ımıza davet ettik, aynı şekilde onlarda bizleri davet ettiler. Görüşmelerimiz devam edecek ve inşallah Kardeş Şehir Protokolümüzü imzalayacağız. Yaptığımız görüşmelerin her iki şehre de katkı sağlamasını umut ediyorum. Görüşme yaptığımız RyuSung-Hun’a ve bizlere tercümanlık eden Cevzet Tam kardeşimize teşekkür ederim” dedi.


" TOKAT’TAN KORE’YE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TAN KORE’YE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TAN KORE’YE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku