takip et takip et takip et
Gündem

27 Ocak 2020 - 365 Okunma

TOKAT’TAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ELİ

Elazığ’ın Sivrice ilçesi 6.8 büyüklüğünde deprem ile sallandı. Tokat AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri, deprem nedeniyle yürütülen çalışmalara destek vermek için Elazığ’a giderken, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi  tarafından depremzedelere destek amaçlı yardım kampanyası başlatıldı. Toplanan 5 tır malzeme cumartesi ve pazar günü Elazığ’a gönderildi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde cuma akşamı saat 20.55’te yaşanan ve 22 saniye süren 6.8 büyüklüğündeki depremde resmi açıklanan son rakamlara göre 35 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı ve 45 kişi enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Depremde 75 bina tamamen yıkılırken, bölgede 645 binanın ağır hasarlı olduğu bildirildi. Bölgede 600’ün üstünde artçı meydana gelirken, Türk Kızılayı ve AFAD tarafından depremzedeler için 5 bin çadır kuruldu.

DEPREM TOKAT’TA DA HİSSEDİLDİ

6.8 büyüklüğündeki Elazığ depremi çevre birçok ilde hissedilirken Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Tokat’ta depremi hisseden vatandaşlar panikle dışarı çıktı. Depremin merkez üstünün Elazığ olduğunu öğrenen vatandaşlar soğuk havanın etkisi ile evlerine geri döndü.

TOKAT’TAN AFAD EKİPLERİ BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Deprem sonrası çevre illerden AFAD ekipleri Elazığ’a gitmeye başladı. Tokat İl AFAD Müdürlüğünden 2 kurtarma aracı ve 8 personel hazırlıklarını tamamladıktan sonra Elazığ’a doğru yola çıktı. İl AFAD Müdürü Süleyman Yiğit, “Yaşanan deprem sonrası ilimiz AFAD Müdürlüğüne bağlı 2 kurtarma aracı ve 8 personelimizi yola çıkardık” dedi.

YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Elazığ’da meydana gelen 6.8  büyüklüğündeki  depremin ardından Tokat Valiliği Belediye Başkanlığı ve Kent Konseyi tarafından, Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere yönelik yardım kampanyası başlatıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, sosyal medya hesabından çağrıda bulunarak, Tokatlılardan çok acil olarak battaniye, su, kışlık kıyafet desteğinde bulunmalarını istedi. Destek kampanyası nedeniyle cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda yardımların toplanması için çadır kuruldu. Meydanda kurulan çadıra battaniye, su, kışlık kıyafet yardımında bulunanlar oldu. 2 TIR su ile akşama kadar toplanan yardım malzemelerinin bölgeye gönderileceği belirtildi.

Dün 5’inci yardım tırı gönderilirken açıklamalarda bulunan Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “Bu bizim milletimizin Ali cenaplığını gösteriyor. Şuanda darun nusret diye nitelendirdiğimiz Tokat’ımızdan tırlar dolusu eşya deprem bölgesine gönderiliyor. Depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz, yaralanan kardeşlerimize Allah’tan şifa, hala göçük altında kalanlar var, onların da sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Devletimiz, milletimiz yaraları hızlı bir şekilde saracaktır. Tokatlı vatandaşlarımız orada öncelikli ne ihtiyaç varsa onları temin edip gönderiyorlar. Bu millet böyle birlik içinde olduğu sürece hiçbir olay yıldıramayacaktır.” diye konuştu.

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Tokat’ımız darun nusret olduğunu bir kez daha gösterdi. Çağrı yapılır yapılmaz 1 saat içerisinde 3 tır su toplandı. Sadece Tokat merkezden bu 5’inci tırımız. Devlet millet el ele oradaki yaraları sarmak için gayret gösteriyoruz. Bu sıkıntıları inşallah hep birlikte aşacağız, yaraları birlikte saracağız.” dedi.

TOKAT’TAN 5 TIR YARDIM GÖNDERİLDİ

Tokat’tan deprem bölgesine 5 tır gönderildiğini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Gerçekleşen depremde vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu süreçte hep birlikte bir millet olduğumuzu bir kez daha ortaya koyduk. Ülkenin her bir köşesinden insanlar deprem bölgesine yardım için elinden gelen gayreti ortaya koyuyor. Biz de Tokat olarak cumartesi günü başlattığımız çalışmayla su, battaniye, giyecek ya da kuru bakliyat gibi yiyecekler kısacası orada kullanılabilecek bütün eşyaları bir araya toplayıp deprem bölgesine gönderiyoruz. Burada birçok eşya toplandı. Bunlar dinimizin, örf ve adetlerimizin bizlere getirdiği güzellikler. Allah razı olsun. Bu millet böyle olduğu sürece hep beraber bütün zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Allah böyle doğal afetleri bizlere göstermesin inşallah. Tokat’tan cumartesi itibariyle 4 tır gönderildi, bugün de 1 tır gönderiliyor. Bu tırın içerisinde battaniye su ve giyilebilecek elbiseler var.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN KURU GIDA TOPLANACAK

Çalışmaların AFAD’la koordineli bir şekilde yapıldığını belirten Eroğlu, ihtiyaçların bildirilmesi doğrultusunda yardım topladıklarını belirterek, bugün kampanya kapsamında kuru gıda toplanacağını kaydetti. Eroğlu, kuru gıdanın yanında battaniye ve su yardımlarının alınmaya devam edeceğini bildirdi.


" TOKAT’TAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ELİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ELİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM ELİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku