takip et takip et takip et
Gündem

8 Temmuz 2020 - 295 Okunma

TOKAT’TAN BALKANLAR’A KIZILELMA DERGİSİ “Hedefimiz gönülde; Kızılelma Ülküsü”

Abone Ol

Kültürel aktivite alanında yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyen Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, ‘Balkan Türkleri’ temalı bir dergi olarak tasarlanan Kızılelma Dergisi’ni yayın hayatına kazandırdı.

Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yavuz Cemil Erdem’in öncülüğünde hazırlanan Kızılelma Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini Erdem yaparken, Yazı İşleri Müdürlüğünü Ayla Bağ, Editörlüğünü ise Murat Anar üstleniyor. Derginin yayın kurulunda Emre Özen, Adnan Kaçırır ve Atilla Balcı görev alıyor.

Güçlü yazarları ve zengin içeriğiyle dikkat çeken Kızılelma Dergisi’nin ilk sayısında Balkan coğrafyasının dünü, bugünü ve mübadele konuları öne çıkıyor.

Okuyucusu ile buluşan Kızılelma Dergisi ile ilgili konuşan Başkan Erdem, “7 sene önce 7 kişiyle kurduğumuz derneğimiz, bugün binlerce üyesiyle yol yürümenin onuru ve gururunu yaşıyor. Derneğimizin hedefi kurulduğu günden itibaren Balkan Mübadili vatandaşlarımızı Tokat’ta tek çatı altında toplamaktı ve çok şükür bunu da başardık. Birçok yeniliği hayata geçiren bir dernek olarak; her yıl üyeleriyle birlik ve beraberliğini pekiştirmek için piknik, konser, yemekli organizasyon vb. sosyal faaliyetlere imza attık. Kaybedilmiş aziz topraklarımızın ve hatıralarımızın diyarı Balkanlar’a gezi programı düzenledik. Derneğimiz,  üyelerimizin iyi gününde kötü gününde yanında oldu. Cumhuriyetimizin kurucusu ve hemşehrisi olmaktan gurur duyduğumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ebedi istirahatgâhında ziyaret ettik. Anıtkabir’de askeri tören eşliğinde Yüce Önderimiz’in mozolesine derneğimizin çelengini koyma onurunu yaşayan Tokat ilindeki ilk ve tek dernek olduk. Misak-ı Milli Kulesi’nde anı defterine duygularımızı yazarak tarihe geçtik.

Anadolu’nun mayası olan Tokat’tan köklerini alan derneğimiz, dernek temsilcilerimizin sayesinde Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Azerbaycan’daki temsilcilerimiz aracılığıyla soydaşlarımızla irtibatı sağladı. Bir olduk, iri olduk; diri olduk. Anadolu’dan Balkanlar’a, Balkanlar’dan Kafkaslar’a gönül köprüleri kurduk. Derneğimizi 7 yıl gibi kısa sürede ulusal ve uluslararası bir dernek yaptık. Tokat Kızılelma dergimizi hayata geçirerek ülkemizde, Balkanlar’da ve Kafkaslar’da soydaşlarımızla aynı ülkü etrafında birleşmeyi sağlamak için büyük bir adım attık.

‘Elbet Bir gün KIZILELMA hayat bulacaktır’ fikri çalışmalarımıza ışık oldu. Özveri ile çalışan yönetimime, derneğimizin saygıdeğer üyelerine ve her zaman bizlere destek olan gönül dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

DERGİNİN İLK SAYISI BAŞKAN EROĞLU’NA TAKDİM EDİLDİ

Tokat Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret ederek bu ay ilk sayısı yayınlanan Kızılelma Dergisi’ni Başkan Eroğlu’na takdim etti. Tokat Balkan Türkleri Derneği üyelerine nazik ziyaretleri, hoş sohbetleri ve Kızılelma Dergisi için teşekkür eden Başkan Eroğlu, dernek faaliyetlerinde kendilerine başarılar diledi.

Kızılelma Dergisi bugünden itibaren ülkemiz ve Balkanlar’daki soydaşlarımızla buluşacak.


" TOKAT’TAN BALKANLAR’A KIZILELMA DERGİSİ “Hedefimiz gönülde; Kızılelma Ülküsü” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TAN BALKANLAR’A KIZILELMA DERGİSİ “Hedefimiz gönülde; Kızılelma Ülküsü” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TAN BALKANLAR’A KIZILELMA DERGİSİ “Hedefimiz gönülde; Kızılelma Ülküsü” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku